5 نکته برای تحقیق موفقیت

همراه اندیشمند، حال که تقریبا به پایان راهنماییهای ضروری برای انجام تحقیق و نگارش گزارش آن رسیدیم لازم است تا کمی نیز در مورد اخلاق تحقیق با هم صحبت کنیم. حری1371) عنوان فصلهای مختلف گزارش را می توانیم با توجه به طرح اولیه تحقیق انتخاب کنیم. این بخش بلافاصله بعد از صفحه عنوان قرار می گیرد. پس از جمع آوری مطالب به ترنیبی که جلوتر به آن اشاره خواهیم کرد در Word های مورد نظر تایپ یا paste نمایند بعد از مدتی محقق متوجه خواهد شد اطلاعات زیادی را به راحتی توانسته است جمع آوری نماید. گاهی اوقات، به شما می دهد پست الکترونیکی هم می دهد (آدرس های ایمیل افراد مربوطه که شما می توانید برای در خواست اطلاعات استفاده کنید. ضمنا اگر در گزارش خود از نمودار، جدول و یا تصویر استفاده کرده باشیم بهتر است فهرست آنها را نیز با ذکر شماره صفحه بعد از فهرست مطالب بیاوریم. 3-از آثار دیگرانی که پیش از شما در این زمینه کار کرده اند با احترام یاد کنید وهیچ اثر یا صاحب اثری را به دلیل ضعف مورد ملامت یا تحقیر قرار ندهید، حتی اگر کار شما از قوت بیشتری برخوردار باشد.

خواجه نصیرالدین طوسی برخلاف ابن سینا اقدامی برای ترجمه لغتهای عربی و به وجودآوردن اصطلاحات فارسی به جای اصطلاحات عربی نکرد و متاسفانه از همان واژهها در آثار فارسی به کار برد. خواجه نصیرالدین طوسی، خاندان جوینی، خواجه رشیدالدین همدانی و خویشان نسبی و سببی ایشان، مؤسسان، متفکران، طراحان، مهندسان، معلمان و مبتکران در ساخت مدارس و مجتمعهای آموزشی و علمی و تحقیقی میباشند. در بین علوم مختلف ، علاقمند به آنالیز ریاضی بود و در این زمینه استعداد زیادی داشت . اصلاحات ارضی و برابری حقوق زنان و مردان، قرار گرفتن ایران در بین مدرنترین کشورهای جهان تا پایان سدهٔ بیستم از اهداف شاه بودند. در این رابطه ما نخبگان و بزرگان لایقی در عرصه های مختلف علمی، پژوهشی، اقتصادی، سیاسی با تخصص های متعددی در رده های بالای سازمانها و کمپانی های کشورهای پیشرفته جهان داریم. یعنی رقابت کشورها برای برتری علمی، به عنوان قدرت نوین در عرصه جهانی، باعث به وجود آمدن رقابتهای خاصی بین کشورهای جهان و حتی دست زدن به عملیاتهای ترور علیه دانشمندان کشور رقیب شده که این موضوع در بالاترین سطوح آن، در فضای جنگ سرد و پس از آن خصوصاً در منطقه خاورمیانه ادامه داشته است.

آیا ارتباط بین دو یا چند متغیر تعیین می شود؟ همکاری میتواند بین مشاغل شما و شرکتهای دیگر یا دانشگاه انجام شود. مشاغل کوچک میتوانند از R&D برای رقابت در بازار استفاده کنند و بازار را نیز هدایت کنند. اهداف فرعی تحقیق، از اهداف کلی آن نشئت میگیرند و میتوان آنها را مسئلة تفکیک شدة پژوهش نیز نامید. 4. کجا؛ یعنی پژوهش در چه محیطی انجام می گیرد؟ اگر در انجام تحقیق محدودیتهای یا مفروضاتی نیز مدنظر بوده اند باید در مقدمه معرفی شوند. به گفته صباغزاده یکی از نکات مهم این است که در یکصد سال قبل پژوهش چندان ارزشمند نبود و اقدامات سنتی بود اما در۵۰ سال اخیر اگر به پژوهش توجه نمیشد دیگر پژوهشگران به حل مساله توجه نمی کردند. جواب: پس از ورود اسلام به ایران تا مدّت ها، عربی، زبان اداری ایران بود.

فرمانها و نامه های اداری به زبان عربی نوشته می شد و دانشمندان نیز کتابهای خود را به عربی می نوشتند. بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز مسئولیت توسعه و نگهداری ریال ایران، که یکای پول کشور است را بر عهده دارد. تحقیقات کاربردی: بسیار تعریفشدهتر است و اغلب دستیابی به هدفی خاص به نظر میرسد. همکاری: همکاری میتواند عنصر اصلی هر پروژه R&D باشد و اغلب برای دستیابی به موفقیت بسیار مهم است. تحقیقات کاربردی اغلب مواردی است که منجر به مرحله توسعه میشود. 7-آنچه از دیگران اخذ کرده اید به خود نسبت ندهید، این کار پایمال کردن حق علمی و اجتماعی دیگران است. 2-در ارائه نوشته، حق کسانی را که از دانش و اطلاعات آنها بهره مند شده ایدپیوسته محفوظ دارید و از آنها به نیکی یاد کنید. ابتکار خوارزمی در آن است که وی نخست همه معادلات درجه دوم شناخته شده زمانش را بررسی میکند؛ در مرحله دوم روش حل هریک از آن ها را ارائه می دهد؛ سرانجام در مرحله سوم، این روشها را با کمک علم هندسه اثبات می کند؛ مؤلفه هایی که در مجموع علم جدیدی به نام «جبر» را تشکیل می دهند.

رازی که ریاضیات ، ستاره شناسی و فلسفه را آموخنه بود ، به این علم علاقه مند شد و به کیمیا گری پرداخت . رشیدالدین برای تدریس علوم دینی و علم طب از خارج ایران نیز افراد متخصص و متعهد را دعوت مینمود. برخی از پاسخ دهندگان نیز میل ندارند، به اینگونه سوالها پاسخ دهند.البته ساخت این گونه سوالها راحتتر است و امکان کسب اطلاعات کیفی بیشتر است ولی امکان تفسیر اشتباه هم سوال و هم پاسخ وجود دارد. 4. عبدالحی منشی استرآبادی: عبدالحی منشی استرآبادی (درگذشت: 907 ه.ق) از خوشنویسان پرآوازه سده نهم هجری است که در خط تعلیق شهرت پیدا کرد و برخی او را واضع خط تعلیق می دانند. در برخی از پژوهشها، محقق به جای طرح سؤالهای پژوهشی یا فرضیه، فقط به بیان هدف میپردازد. بعضی از تحقیقات، ممکن است فقط در زمان خاصی لازم باشند و یا ارزش اجرا داشته باشند و اگر در آن زمان اجرا نشوند، نتایج آنها در زمان دیگر، کاربردی ندارد. یک موضوع تحقیقی، نه باید آن قدر کلی و مبهم باشد که نتوان آن را اجرا کرد و نه آن قدر جزئی باشد که ارزش اجرا نداشته باشد.

اجزا چكيده شامل بيان مسأله، دلايل نگارش و بيان مشكلی است كه در مقاله مورد توجه قرار گرفته ونظرهای مختلف پيرامون آن بررسی شده و ادله و شواهد كافی در همان راستا بررسی و نتايج علمی بدست آمده را باز می نمايد و بايد از زبان خود پژوهشگر (و نه نقل قول) به صورت فعل ماضی تحقیق در مورد دانشمندان ایرانی (https://prozhebegir.com/downloads/research-on-iranian-scientists-2/) آورده شود. از آن جا که تمامی مراحل و اجزای تحقیق بایستی به صورت مجزا و مشخص و با کلمات دقیق، بیان شوند تا محقق بتواند آنها را در معرض آزمایش بگذارد میتوان گفت که اهداف فرعی پژوهش، راهنمایی برای تهیه و تدوین ابزار گردآوری اطلاعات است. فرآیندی که برای انجام تحقیق موضوع مشخصی صورت می گیرد، بایستی طبق برنامه ریزی و مرحله به مرحله انجام پذیرد . این امکان انتقال مهارتها و دانش و دسترسی به امکانات، تخصص و ایدههای بالقوه جدید است که در غیر این صورت از دسترس تجارت شما دور خواهد بود. ابوریحان بیرونی در سال ۴۲۷ هجری قمری و زمانی که بیش از شصت سال سن داشت، فهرستی از آثار خود تهیه کرد و در آن فهرست ۱۱۳ اثر را گنجانده بود و به دلیل این که سال ها پس از آن نیز زندگی کرد، توانست به کمک دستیاران و شاگردان خود این آثار را افزایش دهد و بیش از ۱۵۳ اثر را گردآوری نمود.

Walker Jimenez

طرفدار تلویزیون آزاد. علاقه مندان به سفر نرد وب. گیمر. علاقه مندان به الکل ارتباط دهنده. نینجا غذا. پیشگام آبجو.

تماس با ما