گزارش تورم چه چیزی بیشتر و کمتر هزینه دارد

مصرف کنندگان در ماه اکتبر با هزینه های بالاتری برای اجاره، الکل و رستوران مواجه شدند در حالی که قیمت گوشت گاو و لوازم الکترونیکی همچنان کاهش یافت.

وزارت کار روز پنجشنبه اعلام کرد، شاخص قیمت مصرف کننده در ماه اکتبر نسبت به ماه مشابه سال قبل 7.7 درصد افزایش یافت که کمترین افزایش 12 ماهه از ژانویه است. به صورت ماهانه، CPI در ماه اکتبر نسبت به سپتامبر 0.4 درصد افزایش یافت. CPI آنچه را که مصرف کنندگان برای کالاها و خدمات می پردازند اندازه گیری می کند.

در اینجا نگاهی داریم به آنچه بالا و چه چیزی کاهش یافته است:

گازوئیل

قیمت بنزین در ماه اکتبر نسبت به ماه مشابه سال قبل 17.5 درصد افزایش یافت. در ماه اکتبر نسبت به سپتامبر 4 درصد افزایش یافت. هزینه برق نسبت به سال گذشته 14 درصد افزایش یافته است در حالی که هزینه گاز برای خانه ها در مدت مشابه 20 درصد افزایش یافته است.

مواد غذایی و رستوران ها

قیمت خواربار در ماه اکتبر نسبت به مدت مشابه سال قبل 12.4 درصد افزایش یافت در حالی که هزینه غذای بیرون 8.6 درصد افزایش یافت. قیمت مواد غذایی در ماه اکتبر نسبت به ماه قبل 0.4 درصد افزایش داشت، در حالی که هزینه غذای بیرون 0.9 درصد افزایش یافت.

قیمت گوشت گاو و گوساله در ماه گذشته نسبت به ماه مشابه سال قبل 3.6 درصد کاهش داشته است. قیمت گوشت خوک، ژامبون و مرغ بالاتر بود. قیمت یک ساندویچ افزایش یافته است: قیمت گوشت ناهار در ماه اکتبر نسبت به سال قبل 19.1 درصد افزایش یافته است، هزینه نان 14.8 درصد و ادویه ها، ادویه ها و چاشنی ها 13 درصد افزایش یافته است.

مشروب

قیمت مشروبات الکلی، از جمله آبجو، شراب و مشروبات الکلی مصرف شده در خانه، بارها و رستوران ها، در اکتبر نسبت به سال قبل 5 درصد افزایش یافت. این بالاترین افزایش در 30 سال گذشته بود.

قیمت مشروبات الکلی مصرف شده در خانه 3.8 درصد افزایش یافت در حالی که مشروبات الکلی مصرف شده در بارها و رستوران ها 7 درصد افزایش یافت.

اجاره

شاخص سرپناه که هزینه‌های مسکن را دنبال می‌کند، در اکتبر نسبت به سپتامبر 0.8 درصد افزایش یافت که بزرگترین افزایش ماهانه از آگوست 1990 است. قیمت سرپناه در اکتبر نسبت به سال قبل 6.9 درصد افزایش یافت. قیمت اجاره بها نسبت به سال قبل 7.5 درصد افزایش یافته است در حالی که هزینه های مسکن مالکان 6.9 درصد افزایش یافته است.

جدید در مقابل ماشین های دست دوم

قیمت خودروهای دست دوم در ماه اکتبر نسبت به ماه قبل 2.4 درصد کاهش یافت در حالی که قیمت خودروهای جدید 0.4 درصد افزایش یافت. قیمت خودروهای دست دوم نسبت به سال گذشته 2 درصد بیشتر بود در حالی که قیمت خودروهای نو 8.4 درصد افزایش یافت.

سایر اشکال حمل و نقل نیز شاهد افزایش بودند. بلیط های هواپیما نسبت به سال گذشته 43 درصد افزایش یافته است در حالی که قیمت حمل و نقل انبوه در مدت مشابه 1.3 درصد افزایش یافته است.

الکترونیک

قیمت لوازم الکترونیکی با نزدیک شدن به تعطیلات کاهش یافته است. تلویزیون ها در اکتبر 16.5 درصد نسبت به سال قبل و گوشی های هوشمند 23 درصد کاهش یافت. قیمت رایانه و محصولات وابسته در همین مدت 3.1 درصد کاهش یافت.

در سال 2021، مقامات فکر می کردند که تورم بالا موقتی است. اما یک سال بعد، هنوز به بالاترین حد خود در چهار دهه گذشته بود. Jon Hilsenrath از WSJ سه عامل را توضیح می دهد که تورم را برای مدت طولانی تر از حد انتظار نگه داشته است. تصویر: جیکوب رینولدز

بنویسید آستن هافورد در [email protected]

حق چاپ ©2022 Dow Jones & Company, Inc. تمامی حقوق محفوظ است. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

در نسخه چاپی 11 نوامبر 2022 با عنوان “جایی که قیمت ها در اکتبر افزایش یافت و کاهش یافت” ظاهر شد.

Kelvin Ashley

حل کننده مشکل متعصب سفر مادام العمر. بت نوجوان آینده. علاقه مندان به اینترنت آماتور.

تماس با ما