کسر مالیات از کل واردات؛ همه مردم برای اداره مالیات صف می کشند؟!

فرارو- رئیس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه ریزی مالی کیشور درباره مالیات بر کل درآمد افراد حقیقی توضیح داد: به این ترتیب هر فرد ایرانی یا هر فرد ساکن ایران که دارای هویت منحصر به فرد مانند شماره ملی است. یا شماره گذرنامه، یک مالیات دهنده بالقوه است.

لطفا فرار کنید مهدی محید گفت: اگر این فرد هر نوع فعالیت اقتصادی را شروع کند و درآمد داشته باشد به مدل واقعی مالی تبدیل شده و امکان اخذ مالیات فراهم می شود. نسخه اول این لایحه تکمیل شده و برای ارزیابی بیشتر در اختیار وزارت اقتصاد قرار گرفته است. ساماندهی امور مالی در کمیته اقتصادی دولت در دست بررسی است.

رئیس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه ریزی مالی با طرح این سوال که مالیات بر درآمد کل چه مزایایی دارد؟ وی پاسخ داد: این راه نه تنها باعث افزایش درآمد می شود، بلکه دادگاه پولی را نیز برآورده می کند. کلیه درآمدهای حاصل از کلیه منابع درآمدی توسط فرد وصول می شود و وی مالیات واحد اخذ می کند و فراتر از آن معافیت مشمول مالیات است. مثلاً فردی یک مغازه طلافروشی، یک سری سهام و یک سپرده بانکی دارد که از آن درآمد و سود می گیرد.

محد درباره اینکه آیا هر خانوار باید صورت مالی ارائه کند، توضیح داد: ممکن است شرایط اجرای این طرح به گونه ای نباشد که هر فرد یا خانواده ای باید اظهارنامه ارائه کند. بر اساس اطلاعاتی که در مورد خانوارها یا افراد وجود دارد می توان اظهارنامه مقدماتی یا اظهارنامه مقدماتی تهیه کرد. اگر این اظهارنامه های از پیش تکمیل شده برای افراد تهیه شده باشد، آنها ملزم به ارائه اظهارنامه خواهند بود.

باید دید پشت این پرونده چه می گذرد

شروع کسر مالیات از کل واردات؛  همه مردم به اداره مالیات می روند!  / در دست بررسیمسعود دانشمند کارشناس مسائل اقتصادی گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه دولت در حال حاضر از حداکثر توان خود برای افزایش درآمدهای مالیاتی استفاده می کند، گفت: اگر امروز دولت بخواهد بر کل درآمد افراد بحث مالیات را مطرح کند باید دید پشت این قضیه چه می گذرد. کسی که در بازارهای مختلف حضور دارد، بر سودی که به دست می‌آورد، مالیات می‌پردازد، زیرا شخصی که در بازار سهام می‌خرد، مالیات نقل و انتقال و انتقال سهام را همزمان می‌پردازد.

وی افزود: اگر سهام در بورس نباشد مالیات در دفترخانه نیز اخذ می شود، این امر در مورد خرید و فروش مسکن و خودرو، قسمت تجاری، کارمندان، کارگران و حقوق بگیران نیز صادق است. عمومی، مالیات خود را نیز می پردازند، از فرصت استفاده می کنند، بنابراین با توجه به وضعیت اقتصادی افراد مورد نظر، قاعدتاً سودی دریافت نمی کنند و می خواهند دولت از این افراد مالیات بگیرد. شرکت ها و واحدهای تولیدی نیز هر ساله و به مناسبت مالیات خود را پرداخت می کنند.

این دانشمند با اشاره به اینکه در حال حاضر میلیاردها تومان فرار مالیاتی در نظام اقتصادی ایران است، گفت: مصائب افراد و مؤسساتی که مالیات نمی پردازند باید شناسایی شود، زیرا مردم عادی و فعالان نمی توانند مالیات اقتصادی خود را پرداخت کنند. اما برخی از آنها به هر دلیلی این کار را انجام می دهند، این موضوع سالهاست که ادامه دارد، اما متاسفانه کاری برای رفع آن انجام نشده است، حال باید دید دولت چه زمانی می خواهد وارد این فرارهای مالی شود و رسیدگی کند. آنها

این فعال اقتصادی با اشاره به اینکه راه حل این موضوع نیز کاملا مشخص است، افزود: برای جلوگیری از فرار مالیاتی گسترده و همچنین اجرای دادگاه مالیاتی باید برای هر ایرانی دارای شناسنامه و هویت ایرانی پرونده مالیاتی تشکیل شود. و هیچ استثنا و تبعیضی وجود نخواهد داشت.» در این صورت به آن توجهی نخواهد شد و هرکس درآمد، انتقال یا نقل و انتقالی داشته باشد باید در پرونده مالی ثبت شود، فقط در این مورد دادگاه مالی است. حکومت خواهد کرد.

وی ادامه داد: اصول و سازوکارهای سازمان امور مالی باید تغییر اساسی کرده و رویکردهای جدیدی جایگزین آن شود در غیر این صورت نباید انتظار تحولی داشته باشیم. از سوی دیگر، همه فعالیت های اقتصادی باید در همه ابعاد شفاف باشد و مردم با پرداخت مالیات، تمایز درآمدی خود را کسب کنند، در غیر این صورت درآمد، تمایز نیست.

هشت دهک بید از دادن فیلاس می شوند

شروع کسر مالیات از کل واردات؛  همه مردم به اداره مالیات می روند!  / در دست بررسیعلی سعدوندی موسس اقتصاد کلینیک گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه اجرای مالیات بر کل درآمد نشانه خوبی است که اجرای آن به زودی آغاز می شود، گفت: بر این اساس همه درآمدهای افراد مشمول مالیات می شود، هرچند در این زمینه معتقدم درآمد مالیات فقط بالای دو دهم باشد اخذ می شود و برای سایر مالیات ها معافیت در نظر گرفته می شود.»

وی افزود: از سوی دیگر باید نرخ مالیات ثابت شود تا همه چیز شفاف پیش برود چرا که افزایش نرخ کار را پیچیده و باعث فساد در حوزه معافیت ها می شود. البته ذکر این نکته ضروری است که موفقیت این گونه طرح ها به نحوه و نحوه اجرای آن ها بستگی دارد که در سال های اخیر طرح های اقتصادی مختلفی در کشور اجرا شده که همه آنها با شکست مواجه شده اند.

سعدوندی گفت: نمونه ای از چنین وضعیتی را در بازار سهام شاهد هستیم و معتقدم باید از واگذاری و نقل و انتقال سهام مالیات گرفته شود و در صورت تصمیم گیری، مالیات از سود افراد در بورس اخذ شود. شکل سرمایه به دست آمده از مالیات حتی دولت به تنهایی می تواند برای کسانی که در بازار سهام متحمل ضرر شده اند مالیات منفی در نظر بگیرد. با توجه به اتفاقاتی که در سال های 99 و 1400 در بورس افتاد و مردم نسبت به بورس بدبین شدند، چنین موضوعاتی می تواند از بدبینی مردم نسبت به بورس بکاهد».

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه نظام مالی ایران مشکلات عدیده ای دارد، افزود: در حال حاضر بسیاری از افرادی که مجبور به پرداخت مالیات هستند، در نظام مالی مالیات پرداخت نمی کنند، در حالی که حقوق بگیران، کارمندان، کارگران و طبقات فقیر هستند. مالیات خود را می پردازند، اما افرادی که درآمد بسیار بالایی دارند از شمول اخذ مالیات خارج می شوند، این روش ها باید اصلاح شود.

Felipe Holmes

گیک تلویزیون متخصص رسانه های اجتماعی ایجاد کننده. نویسنده پرشور. نینجا سفر افراطی. کل کارآفرین معتاد به اینترنت

تماس با ما