کتاب هایی که می توانید بخوانید تا بفهمید در سودان چه می گذرد

داشتن این چارچوب‌ها در ذهن مفید خواهد بود که «دموکراسی ناتمام سودان: وعده و خیانت به یک انقلاب مردمی» نوشته ویلو بریج، جاستین لینچ، راگا ماکاوی و الکس دی وال را می‌خوانید، که داستان قیام 2019 را روایت می‌کند. عمر البشیر، دیکتاتور سرنگون شده سودان. کتاب جزئیات وقایع تاریخی را که منجر به انقلاب شد و رژیم ناآرام و شکننده پس از آن – و بعداً جای خود را به کودتای نظامی 2021 داد و خشونتی که در این هفته رخ داد.

و برای نگاهی منصفانه اما انتقادی به واکنش خارجی به جنگ فاجعه بار دارفور در آغاز این قرن، “مبارزه برای دارفور: اقدام عمومی و مبارزه برای توقف نسل کشی” نوشته ربکا همیلتون را توصیه می کنم. او به طرز ماهرانه‌ای از اردوگاه‌های پناهندگان و مذاکرات سیاسی گزارش می‌دهد که در آن شهروندان سودانی تلاش می‌کردند تا جنگی را متوقف کنند که تهدیدی وجودی برای بسیاری از جوامع آنها بود.

این کتاب در کنار آن تلاش‌ها علیه کمپین‌های مردمی خارجی است که در آن فعالان، با نیت خوب، اما اغلب نابینا از واقعیت‌های روی زمین – و همیشه در امان از عواقب اقداماتشان – تلاش کردند جامعه بین‌المللی را برای توقف خشونت تحت فشار قرار دهند.


کریستن، خواننده ای در لس آنجلس، «تسلیم شدن» اثر بونو، رهبر گروه U2 را توصیه می کند. (پیشنهاد به موقع با توجه به سابقه فعالیت بونو علیه جنگ در دارفور):

من به بونو گوش دادم که کتابش را می خواند و نه تنها مرا در مورد گروه، معانی آهنگ هایشان و تعهد او به دلایل مختلف روشن کرد، بلکه تعهد او به ایمان و خانواده را متعجب کرد. یک ستاره واقعی راک و فعال با ارزش های سنتی و بازتاب های فروتن. الهام بخش و با طراوت. یکی برای بارها بازگشت.

جان تورن، خواننده ای در مینیاپولیس، «مار پیچ خورده در ناپل» نوشته ماریوس کوچیجوسکی را توصیه می کند:

کوچیجوفسکی جنبه های مختلفی از شهری را که به نظر می رسد به خوبی می شناسد توصیف می کند، از جمله محله طبقه کارگری که در آن زندگی می کند، تاریخ شهر، زندگی ساکنان مشهور (و کمتر معروف)، موسیقی خیابانی، نقش در حال تغییر مافیا (به طور محلی به عنوان “سیستم” شناخته می شود)، حضور چشمگیر وزوویوس، اهمیت ماندگار عادات و نهادهای یونانی و رومی، غذا و بسیاری موارد دیگر. نویسنده خود کاملاً یک شخصیت است و اغلب از انحراف می گذرد، اما روایت زنده و عاری از ادعاهای آکادمیک است.


Patrick Hodges

کاوشگر دوستانه استاد موسیقی مغرور. درونگرای افراطی کارشناس سفر. نویسنده. متعصب غذای بی عذرخواهی

تماس با ما