کارشناسان حقوق بشر خواستار تحقیقات بین المللی در مورد انفجار بیروت هستند

این انفجار قوی که توسط انبار نیترات آمونیوم در یک انبار بندری ایجاد شد، در 4 اوت 2020 رخ داد و در حالی که بخش وسیعی از پایتخت لبنان را تخریب کرد، بیش از 200 نفر را کشت.

کارشناسان خاطرنشان کردند که این انفجار 77000 آپارتمان را ویران کرد، 7000 نفر را زخمی کرد، بیش از 300000 نفر دیگر را آواره کرد که حداقل 80000 نفر از آنها کودک بودند. در بیانیه مطبوعاتی دفتر حقوق بشر سازمان ملل، OHCHR.

جهان هیچ کاری نکرده است

کارشناسان گزارش دادند: «این تراژدی یکی از بزرگترین انفجارهای غیرهسته‌ای در حافظه اخیر را رقم زد، با این حال جهان هیچ کاری برای کشف علت وقوع آن انجام نداده است».

در دومین سالگرد انفجار، ما از اینکه مردم لبنان همچنان در انتظار اجرای عدالت هستند، ناامید هستیم.و ما خواستار آن هستیم که تحقیقات بین المللی بدون تاخیر آغاز شود.”

گروهی از کارشناسان مستقل منصوب شده توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل، مأموریت دارند در مورد حقوق بشر از منظر موضوعی یا خاص کشور، گزارش دهند و مشاوره دهند. آنها نه کارکنان سازمان ملل هستند و نه برای کارشان دستمزد دریافت می کنند.

بلافاصله انفجار 2020، 37 کارشناس حقوق بشر سازمان ملل متحد الف بیانیه مشترک از دولت لبنان و جامعه بین‌المللی می‌خواهد که به درخواست‌ها برای عدالت و استرداد به طور مؤثر پاسخ دهند.

در عوض، روند تحقیقات ملی چندین بار با مانع مواجه شده است. کارشناسان گفتند. خانواده‌های قربانیان از جامعه بین‌المللی درخواست کرده‌اند تا تحقیقات مستقلی را آغاز کنند زیر نظر شورای حقوق بشر، به امید اینکه پاسخ هایی را که مقامات لبنانی نتوانسته اند ارائه دهند، ارائه دهد.


بندر بیروت بر اثر انفجاری در 4 اوت 2020 تا حد زیادی ویران شد.

IOM/Muse Mohammed

بندر بیروت بر اثر انفجاری در 4 اوت 2020 تا حد زیادی ویران شد.

غفلت سیستماتیک

این انفجار و پیامدهای آن مشکلات سیستماتیک حکومتداری سهل انگارانه و فساد گسترده در لبنان را بیشتر مورد توجه قرار داده است. کارشناسان گفتند.

کارشناسان حقوقی که اخیرا از لبنان دیدن کرد دریافتند که مسئولیت این انفجار هنوز مشخص نشده است، مناطق آسیب دیده ویرانه باقی مانده اند و بودجه بازسازی جامعه بین المللی به سختی شروع شده است. صالحان ذینفعان

دسترسی به غذا و سایر منابع در لبنان بحران زده همچنان در معرض تهدید جدی قرار دارند.

لبنان تا 80 درصد مواد غذایی خود را وارد می کند و این انفجار به ورودی اصلی کشور و سیلوی غلات آسیب زد.

مبارزه روزانه

مردم لبنان نیز برای دسترسی به سوخت، برق، دارو و آب سالم با مشکل مواجه هستند. کارشناسان خاطرنشان کردند: این ارز طی دو سال گذشته بیش از 95 درصد از ارزش خود را از دست داده است و میانگین نرخ تورم در ژوئن حدود 210 درصد بوده است.

برخی از کشورها پس از انفجار وعده کمک به مردم لبنان را داده اند، اما تاکنون به اندازه کافی برای اجرای عدالت و آغاز تحقیقات بین المللی اقدام نکرده اند. کارشناسان گفتند.

فلاش بک به سال 2020:

Miriam Ware

الکل نینجا. متفکر شیطانی. محقق سفر. فرهنگ پاپ مادام العمر. علاقه مند به موسیقی.

تماس با ما