پشت صفحه نمایش & بازی طلایی& در روسیه

فرارو-هیچ کس در جهان به اندازه کل خانوارهای هندی صاحب طلا نیست: تا 25 هزار تن طلا که شورای جهانی طلا ارزش آن را بیش از 1.5 تریلیون دلار تخمین زده است.

به روگل فرارو به نیکل از TRT، با این وجود، روس ها به زودی می توانند در این زمینه از هندی ها پیشی بگیرند یا حداقل به رقیبی جدی برای آنها تبدیل شوند. کارشناسان شورای جهانی طلا که بازار جهانی این بخش را رصد می کنند، اشاره کرده اند که تقاضا برای این فلز گرانبها (طلا) در نیمه اول سال 2022 به طور چشمگیری (350 درصد) افزایش یافته است. تخمین زده می شود که روس ها از فوریه تاکنون 12 تن شمش و سکه طلا خریداری کرده اند و دلیل این امر نارضایتی و ترس آنها از ثبات روبل در برابر دلار و سایر ارزها پس از تحریم های غرب علیه مسکو است.

روسیه در پایان فوریه «عملیات نظامی ویژه» را در اوکراین آغاز کرد. کشورهای غربی تحت رهبری آمریکا با تحریم های گسترده علیه مسکو مقابله کردند. دولت روسیه نیز فعالانه شهروندان خود را به سرمایه گذاری در طلا تشویق می کرد.

چرا تقاضا برای طلا افزایش یافت؟

“آکسانا لوکیچوا”، تحلیلگر بازار تجاری در Otkritie Investments، توضیح می دهد که از فوریه، تقاضا برای طلا افزایش یافته و در سطح بالایی باقی مانده است، زیرا نوسانات روبل قابل پیش بینی و خطرات در عرصه اقتصادی و سیاسی است. هنوز خیلی بالا هستند. . در 2 مارس، “میخائیل میشوستین”، نخست وزیر روسیه، گفت که “این گونه سرمایه گذاری ها (در طلا) ممکن است با کیفیت خوب برای خرید پول جایگزین شود.” در واقع، در همان زمان، «آنتون سیلوانوف»، رئیس وزارت دارایی روسیه، طلا را «ایده آلی جایگزین» برای دلار آمریکا خواند.

تقاضا برای شمش طلا به ویژه پس از ارائه معافیت های مالی افزایش یافت. پیش از این برای خرید شمش طلا در بانک، مالیات بر ارزش افزوده 20 درصد در نظر گرفته می شد. این هزینه یک فعالیت اقتصادی اضافی و سرمایه گذاری با شمش طلا برای شهروندان روسیه بدون بهره اقتصادی است. با این حال، در ماه ژوئن، 13 درصد مالیات بر درآمد شخصی که بر دلالان شمش طلا وضع شده بود، لغو شد.

قیمت طلا چقدر است؟

روزنامه معتبر اقتصادی “Коммерсант” در روسیه گزارش داد که مشتریان در پنج ماهه اول سال جاری 10.9 تن شمش طلا از Sberbank روسیه خریداری کرده اند. همچنین VTB دومین بانک بزرگ روسیه نیز در اواسط آوریل از فروش دو تن طلا به مشتریان خود خبر داد.

سایر بانک‌های روسیه مانند Sovcom Bank، RSHB و MKB نیز در ماه‌های اخیر به «تقاضای بالا برای طلا» اشاره کردند، اما ارقام ناخالص را فاش نکردند. بانک پروموسیاز (PSB) در چهار ماه گذشته یک تن شمش طلا به مشتریان فروخته است.

در توضیح لایحه حذف مالیات بر ارزش افزوده، تقاضای بالقوه این فلز گرانبها در بین شهروندان ممکن است به 50 تن در سال برسد که 15 درصد تولید است. با این حال، بر اساس ارزیابی های آلینا کولپاکووا، رئیس مرکز تحلیل سوکولوف، تقاضا برای شمش های طلای کوچک تا وزن 20 گرم ممکن است حدود 10 تا 11 تن در سال باشد.

چه کسی طلا می خرد؟

کارشناسان بر این باورند که اکثر ثروتمندان روسیه فعالانه این فلز گرانبها را می خرند، زیرا بخش قابل توجهی از طلای فروخته شده در ماه های اخیر شمش های بزرگ بوده است. در شرایط فعلی، یک شمش طلای 13 کیلوگرمی از چندین شمش کوچک هم وزن ارزان‌تر است. اوگنی سافونوف، مدیر بانک سرمایه خصوصی Promsoyaz Bank می‌گوید: «مشتریان ثروتمند اغلب ترجیح می‌دهند 20 درصد دارایی‌های خود را در قالب طلای فیزیکی نگهداری کنند.»

روزنامه کومرسانت گزارش داد که بانک دولتی VTB روسیه حتی 100 کیلوگرم شمش طلا را فروخته است. مشتریان بانک MKB به میله های استاندارد 11 تا 13 کیلوگرم علاقه نشان داده اند. مشتریان در بانک سوکام بیشتر میله های اندازه گیری یک کیلویی و میله های استاندارد 12.5 کیلویی را خریداری می کردند. شمش طلای 5 گرمی و 10 گرمی در بانک روسلخوز به فروش رسید. این بانک خاطرنشان کرد: شمش های پنج گرمی 17 درصد از کل شمش های فروخته شده در چهار ماه گذشته را به خود اختصاص داده است.

در همان زمان، Sberbank تأکید کرد که در حال حاضر تقاضا برای شمش های بزرگ 1 کیلوگرمی و بیشتر به تدریج در حال کاهش است، در حالی که تقاضا برای شمش های کوچکتر همچنان بالا است. با این حال، کارشناسان هشدار می دهند که سرمایه گذاری در شمش، حتی بدون محدودیت مالی، نیز یک سرمایه گذاری بلندمدت است.

معایب چیست؟

Voladimir Sagalaif، تحلیلگر مالی CMS Group، به روزنامه روسی ایزوستیا گفت: “شمش را بیشتر با هدف صرفه جویی در پول بخرید و درآمد زیادی کسب نکنید. درآمد قابل توجهی از سرمایه گذاری در شمش طلا در بلندمدت به دست خواهد آمد. یعنی بیش از 10 سال. شد».

علاوه بر این، با سرمایه گذاری در درآمد غیرفعال مانند سرمایه گذاری در سهام، اوراق قرضه، صندوق های سرمایه گذاری مشترک و سپرده ها سازگار نیست. اگر مشتری به دنبال راهی برای ایجاد درآمد غیرفعال از طریق سرمایه گذاری باشد، سرمایه گذاری در طلا برای او دردسرساز خواهد شد.

نکته مهم دیگر این است که بانک ها شمش را در تعداد محدودی شعب و عمدتاً شمش خود را بازخرید می کنند. این در حالی است که قیمت خرید 15 تا 25 درصد کمتر از قیمت فروش است. افزایش ارزش طلا تنها در صورتی امکان پذیر است که ارزش پول روسیه کاهش یابد. علاوه بر این، داشتن تخصص و شرایط عالی برای نگهداری طلای شمش ضروری است. «اوگنی نادرشین» اقتصاددان ارشد PF Capital خاطرنشان می کند: آسیب به یک شمش یا شمش طلا، حتی یک خراش کوچک، بلافاصله و به شدت از ارزش آن می کاهد.

تحلیلگران مالی “ساگالایف” به چندین راه برای نگهداری طلا اشاره می کنند. شمش های طلا به دلیل ارزشی که دارند در معرض سرقت قرار دارند و بهتر است در جای امنی مانند انبار که مشکلی وجود دارد نگهداری شود. بانک جایگزین مناسبی است اما صاحبان طلا باید هزینه خدمات بانکی را بپردازند. Sagalaif همچنین خاطرنشان می کند که گزینه های جایگزین، مانند حساب های طلا یا وجوه قابل معامله، هیچ مشکلی برای ذخیره سازی شمش طلا ایجاد نمی کند، زیرا اصطلاح سرمایه گذاری در طلا “کاغذ” در نظر گرفته می شود.

چگونه قیمت کاهش یافت؟

یک «اما» نیز وجود دارد که هم مقامات دولتی و هم بانک‌های روسی ترجیح می‌دهند درباره آن سکوت کنند و چیزی نگویند. روزنامه تایمز مسکو گزارش داد کسانی که در دوران وحشت تحریم ها طلا خریدند، به زودی متوجه شدند که ارزش طلای آنها به سرعت در حال کاهش است. از 7.7 هزار روبل در هر گرم در 11 مارس، قیمت طلا تعیین شده توسط بانک مرکزی روسیه با 56 درصد کاهش به 3.4 هزار روبل تا 5 آگوست رسید.

بر اساس داده های بانک مرکزی، در نتیجه، موجودی طلای مردم در پایان سه ماهه اول به 33.7 میلیارد روبل و در 5 اوت به 22.2 میلیارد روبل کاهش یافت. با این حال، رونق طلا را نفروخت. تشدید کاهش ارزش فروش، حمایت از فروش را افزایش می دهد، به طوری که ممکن است برخی وجوه از ذخایر ارزی شهروندان روسیه (طبق آخرین برآوردهای بانک مرکزی، حدود 85 میلیارد دلار) باشد. به بازار طلا وارد شود.

نتیجه این وضعیت چه خواهد بود؟

ساگالایف می‌گوید که جنبه مثبت آن در مقایسه با سایر دارایی‌ها مانند سهام، قیمت طلا حتی در مواقع بحرانی نه کاهش می‌یابد و نه نوسان زیادی دارد. طلا همچنین دارای رشد ثابتی در ارزش است. این تحلیلگر تاکید می کند: از این رو دارایی محافظ خوبی و وسیله ای برای پس انداز است.

Ainsley Murphy

بشارت دهنده آبجو Wannabe. نویسنده فداکار جنرال الکل نینجا. دانشجو. متخصص زامبی خالق مستقل متعصب سفر

تماس با ما