نظر Wonking Out نظاره گر از طریق مه تورم

حدود دو سال است که اقتصاددانان به شدت در مورد تورم بحث می کنند و این خوب است.

این بیماری همه گیر طبق معمول تجارت را مختل کرد، به واکنش های سیاسی فوق العاده بزرگی منجر شد و با افزایش شدید تورم همراه شد. البته مردم در حال بحث هستند که تا چه حد تورم ناشی از اختلالات همه گیر در مقایسه با سیاست های بیش از حد انبساطی است. ما احتمالاً هنوز در مورد آنچه واقعاً در دهه های 2021-2022 اتفاق افتاده است بحث خواهیم کرد.

با این اوصاف، لحن تلخی در بحث فعلی وجود دارد، با بیش از اشاره ای به حملات ad hominem، که خواندن بسیاری از آنچه نوشته شده را برای من دشوار می کند. منظورم این است که ما در سطح تاکر کارلسون صحبت نمی کنیم، اما زشتی بیش از آنچه که معمولاً انتظار می رود وجود دارد که در نهایت مسائل بسیار فنی هستند.

با توجه به ارزشش، من فکر نمی‌کنم که این زشتی‌ها ناشی از حزب‌گرایی باشد. در حالی که سیاستمداران جمهوری خواه واقعاً در مورد تورم فریاد می زنند، اما آنقدر از واقعیت جدا شده اند که بخشی از بحث در جامعه اقتصادی که من واقعاً در مورد آن صحبت می کنم، نیستند.

به اعتقاد من، آنچه در آنجا می گذرد این است که یک موقعیت واقعاً گیج کننده، زمینه مساعدی را برای برخورد نفس ها ایجاد کرده است. (اقتصاددانان معروف منیت های بزرگی دارند؟ چه کسی می توانست این را تصور کند؟)

بنابراین فکر کردم از خبرنامه امروز استفاده کنم تا در مورد آنچه که در مورد تورم می دانیم، یا دیدگاه خودم نسبت به آنچه در حال وقوع است، صحبت کنم، بلکه درباره چیزهایی که نمی دانیم صحبت کنم.

پیشینه اینجا: در اوایل سال 2021، برخی از اقتصاددانان هشدار دادند که سیاست مالی انبساطی و سیاست پولی سست به شدت تورم‌زا خواهد بود. هنگامی که تورم شروع به افزایش کرد، برخی از ما استدلال می‌کردیم که این تورم عمدتاً «گذرا» است، که نتیجه تحریف‌های همه‌گیر است که محو می‌شوند.

اما تورم برای مدت طولانی‌تر از آنچه انتظار داشتیم بالاتر رفت، و حداقل برخی از تیم‌های گذرا محاکمه‌ای منتشر کردند، در حالی که برخی از آن‌هایی که تورم را پیش‌بینی کرده بودند، بدبینی خود را دو برابر کردند و هشدارهایی درباره رکود تورمی چندین ساله در آینده داشتند.

سپس اعداد تورم بسیار بهتر به نظر می رسید و بدبینی شدید احمقانه به نظر می رسید. اما داستان تمام نشده بود. در ماه‌های اخیر، تصویر تورم دوباره تا حدودی بدتر به نظر می‌رسد و بدبین‌های افراطی نسبت به تورم فشار محسوسی داشتند تا اصرار کنند که در تمام مدت حق با آنها بوده است.

من باور نمی کنم که آنها درست می گویند. اما شاید نکته مهم این است که وضعیت تا چه حد تیره و تار است.

حقیقت این است که ما تصویر چندان روشنی از آنچه در حال حاضر برای تورم می‌گذرد نداریم.

تا حدی به این دلیل است که اقتصاد دوره‌ای از شوک‌های غیرعادی را پشت سر می‌گذارد. سنت طولانی و شرافتمندانه ای برای تخمین تورم «زمینه ای» با حذف قیمت مواد غذایی و انرژی وجود دارد که به نوسانات بسیار معروف هستند. اما در اقتصاد پس از همه‌گیری، بسیاری از قیمت‌های دیگر نیز نامنظم بوده‌اند. به عنوان مثال، اگرچه قیمت خودروهای دست دوم بخش نسبتاً کوچکی از هزینه های کلی است، اما آنقدر نوسانات شدیدی داشته است که تأثیر زیادی بر نرخ تورم داشته است. قیمت های رسمی سرپناه – هم اجاره واقعی و هم «اجاره معادل مالکان» – واقعاً مشکل ساز شده است زیرا این قیمت ها یک سال یا بیشتر از نرخ اجاره بازار عقب هستند. و پناهگاه بخش بزرگی از شاخص قیمت مصرف کننده است.

پاسخ بسیاری از اقتصاددانان به این انحرافات، ایجاد معیارهایی برای تورم اساسی است که این موارد جدید مشکل ساز را حذف می کند. اما استفاده از چنین اقدامات «صنعتی» نیز مشکلات بزرگی دارد (اصطلاحی که من از آن می دزدم جاستین ولفرز). اولاً، هرچه موارد بیشتری را حذف کنید، احتمال بیشتری وجود دارد که آنچه باقی می‌ماند توسط قیمت‌هایی هدایت شود که نامتعارف یا ضعیف هستند. دوم، وسوسه انتخاب معیاری که به شما می‌گوید چه می‌خواهید بشنوید، می‌تواند طاقت‌فرسا باشد، حتی اگر فکر کنید تمام تلاش خود را می‌کنید تا از آن اجتناب کنید.

و بدتر می شود. پیش‌بینی آینده همیشه سخت بوده است، اما این روزها حتی پیش‌بینی گذشته نیز دشوار شده است: آژانس‌های آماری به اصلاحات بزرگ در داده‌های قدیمی‌تر ادامه می‌دهند. در ابتدای سال جاری، به نظر می رسید داده های قیمت مصرف کننده کاهش قابل توجهی در تورم در طول سال 2022 نشان می دهد. سپس اداره آمار کار عوامل تعدیل فصلی خود را که هیچ تاثیری بر تورم در کل سال نداشت، بازبینی کرد. تورم در اوایل سال 2022 کمتر و در اواخر سال بیشتر به نظر می رسد. اعداد هنوز هم بهبود را نشان می دهند، اما به اندازه کافی کمتر قابل توجه است تا اشتیاق اولیه بسیاری از اقتصاددانان را مهار کند.

در اینجا تصویر تورم کلی، قبل و بعد از تجدید نظر آمده است:

یا نظرسنجی دیگری انجام دهید که هزینه های نیروی کار را اندازه گیری می کند. اعداد اصلاح شده دیروز منتشر شد. طبق گزارش قبلی، غرامت ساعتی کارگران در مشاغل غیرکشاورزی 3.4 درصد در سه ماهه سوم سال 2022 افزایش یافته است. برآورد جدید 8.2 درصد است. برخی از بدبینان تورم ادعای اثبات دارند. من به این تجدید نظر نگاه می کنم و به این نتیجه می رسم که این داده ها بیش از حد نامنظم هستند که نمی توانند استفاده زیادی داشته باشند.

و موارد بیشتری وجود دارد. تعداد فزاینده‌ای از کسب‌وکارهای ایالات متحده به نظرسنجی‌های دولتی پاسخ نمی‌دهند و قابلیت اطمینان آن نظرسنجی‌ها را زیر سوال می‌برند. در حال حاضر، معیارهای رسمی در مورد فرصت‌های شغلی، بازار کار بسیار داغی را نشان می‌دهد، اما اقدامات بخش خصوصی نشان‌دهنده کاهش قابل توجهی است. به طور معمول، ما اقدامات رسمی را به عنوان استاندارد طلا در اینجا در نظر می گیریم – اما این بار … شاید نه؟

پس از تورم و وضعیت کلی اقتصاد چه می دانیم؟

  • تورم اساسی احتمالاً از اوایل سال 2022 کاهش یافته است – شما واقعاً باید سخت تلاش کنید تا معیارهایی را پیدا کنید که چنین چیزی را بیان نمی کنند. اما نمی دانیم چقدر پایین آمده است.

  • با این حال، تورم همچنان به طور قابل توجهی بالاتر از هدف 2 درصدی فدرال رزرو است.

  • افزایش تورم یک راز نیست: علیرغم افزایش یک سری افزایش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو، به نظر می رسد اقتصاد همچنان داغ است.

  • تاکنون هیچ مدرکی مبنی بر اینکه تورم در حال تثبیت است وجود ندارد، به طوری که برای کاهش آن باید دوره طولانی بیکاری را پشت سر بگذاریم. من نمی گویم که نمی تواند اتفاق بیفتد، اما تا آنجا که می توانم بگویم، هیچ مدرکی مبنی بر ترس از رکود تورمی به سبک دهه 70 وجود ندارد.

با توجه به این تصویر، نمی‌دانم که چگونه فدرال رزرو می‌تواند از ادامه افزایش نرخ‌های بهره اجتناب کند تا زمانی که کم و بیش غیرقابل انکار باشد که تورم در حال کنترل است. از سوی دیگر، به نظر می رسد دلیلی برای وحشت وجود ندارد. فدرال رزرو از میان مه غلیظ اطلاعاتی راه خود را به سمت جلو طی می کند، و این به من نشان می دهد که باید از حرکت های شدید در هر جهت اجتناب کند.

و به نوبه خود، ناظران اقتصادی ممکن است بخواهند نفس عمیقی بکشند و برخی از لفاظی ها را سرد کنند. تشخیص حقیقت در مورد تورم سخت‌تر شده است، و این مه چیزی نیست که برخورد نفس‌ها از بین برود.

Erica Ferrell

نینجا موسیقی غرور آفرین. حل کننده مشکل متخصص حرفه ای سفر. دردسر ساز. ارتباط گر مشتاق

Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکورخبرGuide to buying household appliancesبهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency tutorialدانشگاهdigital currency channel
تماس با ما