نظر: پوتین هیچ‌کس را فریب نمی‌دهد، البته نه شی

یادداشت ویراستار: فریدا گیتس، (@fridaghitis) تهیه کننده و خبرنگار سابق CNN، یک ستون نویس در امور جهانی است. او یک مشارکت کننده افکار هفتگی در CNN، یک مقاله نویس مشارکت کننده در واشنگتن پست و یک ستون نویس برای World Politics Review است. نظراتی که در این تفسیر بیان شده است، نظر خود اوست. نظرات بیشتر را در CNN مشاهده کنید.CNN

آخرین باری که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با همتای چینی خود شی جین پینگ دیدار کرد، آینده بسیار متفاوت به نظر می رسید. پوتین همچنان انکار می کرد که قصد حمله به اوکراین را داشته است و این کار را چند روز پس از حضور در المپیک زمستانی 2022 در پکن در ماه فوریه انجام داد. شی و پوتین در کنار هم ایستادند، برادران خودکامه آماده مقابله با غرب بودند. آنها اعلام کردند که رابطه آنها “بدون محدودیت” است.

هفت ماه بعد، پوتین در حال آماده شدن برای دیدار دوباره با شی، قدرتمندترین رهبر جهان که هنوز در کنارش است، می شود، زیرا تصویر به طرز چشمگیری تغییر کرده است. هر دو این هفته در اجلاس سالانه سازمان همکاری شانگهای در سمرقند، ازبکستان شرکت خواهند کرد، جایی که برای اولین بار از زمان شروع جنگ همدیگر را خواهند دید – اولین بار از زمان رویارویی آنها با پکن، زمانی که ظاهرا پوتین انتظار داشت که نیروهایش در این هفته تلاش کنند. کیف در عرض چند روز، نه تنها به اوکراین، بلکه به ایالات متحده و متحدانش نیز ضربه دردناکی وارد کرد.

فریدا گیتس

در آن زمان، بسیاری از افراد در سراسر جهان، از جمله در ایالات متحده، این دیدگاه را داشتند. اما واقعیت کاملاً متفاوت بود و اکنون روس‌ها در بخش‌هایی از اوکراین که به مدت پنج ماه تحت کنترل خود بودند، متواری هستند و در عرض چند روز بیش‌تر از آن چیزی که در طول ماه‌ها جنگ به تصرف خود درآورده بودند – با هزینه‌های بسیار بالا – قلمرو خود را از دست دادند.

واژگونی حیرت انگیز ادای احترام به عزم و شجاعت جنگجویان اوکراینی است. رهبری الهام بخش رئیس جمهور ولادیمیر زلنسکی، با حمایت ماهر، مصمم و سخاوتمندانه واشنگتن و پاسخ محکم و غیرمنتظره متحد غرب. این فرمولی است که به مراتب بهتر از آن چیزی که هر کسی انتظارش را داشت کار کرده است، و فرمولی که باید ادامه یابد، زیرا روسیه که هنوز در بخش‌های وسیعی از اوکراین مستقر است، به دنبال تغییر مسیر است.

در سمرقند، پوتین بدون شک رفتار پیروزمندانه و مطمئن خود را حفظ خواهد کرد – اما این هیچ کس را فریب نخواهد داد، قطعاً نه شی، که باید عمیقاً نگران فروپاشی حیرت انگیز نیروهای روسیه در شمال شرق اوکراین باشد.

چقدر همه چیز تغییر کرده است؟ نه تنها روسیه تحقیر شده، اوکراین سرزنده، و غرب متحد شده است، بلکه حتی چین که همچنان از کرملین حمایت می کند، اظهاراتی می کند که باعث شرمساری روسیه می شود.

در نظر بگیرید که هفته گذشته، روسیه تایید کرد که شی و پوتین در حاشیه نشست برای گفتگوهای “بسیار مهم” دیدار خواهند کرد. چین سفر شی جینپینگ را تایید کرده است، اما وزیر خارجه این کشور روز سه شنبه از تایید دیدار با رئیس جمهور روسیه خودداری کرد. آن دیدار مطمئناً رخ خواهد داد، اما سکوت عمومی چین لحظه ناخوشایند دیگری برای پوتین بود، در هفته ای پر از ناراحتی و تحقیر.

رابطه بین شی و پوتین هرگز یکسان نبود، اما اکنون پوتین در یکی از فاجعه‌بارترین لحظات تهاجم بی‌دلیل خود به اوکراین با شی روبرو می‌شود. او احتمالاً به دنبال حمایت بیشتری از شی خواهد بود، کسی که با کلمات سخاوتمند بوده اما در اعمال بسیار کمتر.

در ماه فوریه، چین ادعای پوتین را تکرار کرد که گسترش ناتو موضوع اوکراین است. و شی پوتین را “بهترین دوست و در آغوش خود” اعلام کرده است. تجارت بین دو کشور از زمان آغاز جنگ و اعمال تحریم های غرب افزایش یافته است. اما چین تمایلی به شکستن تحریم‌ها یا گامی در جهت تقویت عمده برای کاهش تدارکات نظامی روسیه نداشته است. اگر چنین بود، پوتین می توانست از منظره ناخوشایند جستجوی تسلیحات از ایران و کره شمالی، از قدرت های کوچک، اگر متجاوز، اجتناب کند.

پوتین خیلی بیشتر از شی به پوتین نیاز دارد و این عدم تعادل از آخرین دیدار آنها به مراتب بیشتر شده است.

پوتین مانند شی، یک رژیم سرکوبگر را با محوریت یک مرد – خودش – تحمیل کرده است. اما سرکوب تمام انتقادات درباره جنگ توسط رئیس جمهور روسیه یک چرخش مورد انتظار را به خود گرفته است. آنهایی که مخالف «عملیات ویژه نظامی» بودند به زندان، تبعید یا اکثراً سکوت کرده اند. اما اکنون برخی از سرسخت ترین حامیان جنگ از عملکرد ضعیف ارتش عصبانی شده اند. (آنها حتی آن را “جنگ” نامید – کلمه ای که قبلاً نمی توانست بدون نتیجه ادا شود.)

لحظه خطرناکی برای همه است. یک مرد قوی نمی تواند ضعیف باشد و پوتین این را می داند.

بنابراین، هنگامی که پوتین درخواست حمایت بیشتر کند، شی چه خواهد کرد؟

در حال حاضر، هیچ شانسی وجود ندارد که پکن اتحاد غیررسمی خود با مسکو را کنار بگذارد، حتی اگر روسیه یک قدرت بسیار کاهش یافته باشد. شی می‌خواهد رهبر یک جبهه جهانی مخالف نظم لیبرال دمکراتیک به رهبری ایالات متحده باشد. برای انجام این کار، او نیاز به حمایت از کشورهای بزرگ و کوچک دارد. و روسیه همچنان یک کشور مهم و دارای سلاح هسته ای است.

همچنین برای چین بسیار مهم است، روسیه دارای منابع طبیعی وسیعی از جمله نفت و گاز است. در حالی که اروپا در حال حرکت برای پایان دادن به وابستگی خود به روسیه است، روسیه در حال حاضر به شدت در حال گسترش عرضه سوخت خود به چین است.

هفت ماه پیش، شی احتمالاً از این تصور که روسیه به سرعت اوکراین غرب‌گرا را در هم می‌کوبد، لذت می‌برد. او ممکن است طرحی را تأیید کرده یا حداقل با آن موافقت کرده باشد که اختلافات درون ناتو را افشا کند و در نتیجه نفوذ ایالات متحده را تضعیف کند.

اما هیچ کدام از اینها اتفاق نیفتاده است و فوری ترین نگرانی چین در حال حاضر اقتصاد است. جنگ پوتین در بدترین زمان ممکن مشکلات بیشتری ایجاد می کند.

ماه آینده، حزب کمونیست چین کنگره حزب خود را دو بار در دهه برگزار خواهد کرد. انتظار می‌رود شی، قدرتمندترین چهره چین از زمان مائو، سومین دوره ریاست جمهوری بی‌سابقه‌ای را در بحبوحه رکود شدید اقتصادی که با سیاست شدید او در برابر کووید صفر بدتر شده است، به دست آورد. احتمال رکود اقتصادی جهانی که با جنگ گازی روسیه علیه اروپا تشدید شده است، به چین متکی به صادرات ضربه سختی خواهد زد.

در واقع، جنگ پوتین در حال حاضر راه درازی را طی کرده است تا جهان در مورد اتکای اقتصادی خود به حکومت‌های خودکامه تجدید نظر کند. این، به بیان ملایم، خبر بدی برای چین است.

بسیار بعید است که شی با ارائه کمک های نظامی به تهاجم متزلزل روسیه موافقت کند. در عوض، او ممکن است سعی کند راهی برای پایان دادن به جنگ بیابد تا مشکلات اقتصادی را کاهش دهد و از ناآرامی های بیشتر جلوگیری کند. به صدا درآوردن پراکنده روسیه از یک تهدید هسته ای، شبح ناآرامی های جهانی را افزایش می دهد که علاوه بر ایجاد یک فاجعه جهانی، به رشد اقتصادی و صادرات چین، به بیان ملایم، ضربه خواهد زد.

همه اینها تصویری را ایجاد می کند که وقتی دو رهبر پر از اعتماد به نفس در ماه فوریه در پکن ملاقات کردند غیرقابل تصور به نظر می رسید. به شکلی که اکنون آینده به نظر می رسد، ممکن است آرزو کنند که می توانستند ساعت را به عقب برگردانند.

Mara Gomez

کارشناس توییتر متعصب موسیقی. جنرال الکل ماون. علاقه مندان به تلویزیون

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزخبرGuide to buying household appliancesdigital currency channeldigital currency tutorialدانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهان