نظر | جایی که مادران روی کودکان گرسنه شنا می کنند

موگادیشو، سومالی – زنده ماندن از یک کودک به معنای از دست دادن تکه ای از قلب است. قحطی در شاخ آفریقا ممکن است به زودی صدها هزار گور کوچک دیگر را در چشم انداز خشک به جا بگذارد.

سومالی سرزمینی بی‌نظیر از زیبایی‌های سخت است، با کشاورزان و گله‌داران بز که از مناظر ماه بیابانی امرار معاش می‌کنند. این کشور معمولاً دو فصل بارانی در سال دارد، اما این فصل‌ها برای دو سال و نیم با شکست مواجه شده‌اند، محصولات زراعی چروکیده شده و لاشه بزها و گاوها روی زمین قهوه‌ای خشک شده باقی مانده‌اند. خانواده‌ها در حال حرکت هستند، چادرهای رنگارنگ خانگی برپا می‌کنند و به دنبال کار هستند تا برای تغذیه کودکان گرسنه پول به دست آورند.

این ممکن است تا حدی به نفع ما باشد: تصور می‌شود که بدترین خشکسالی در چهار دهه اخیر با تغییرات آب و هوایی مرتبط است. نتیجه این است که انتشار کربن از کشورهای ثروتمند کودکان سومالیایی را می کشد و ما را با رشته ای از مسئولیت اخلاقی به این بحران متصل می کند.

خشکسالی در اینجا اینگونه به نظر می رسد: یک دختر 14 ماهه به نام سابیرین عمر از کواشیورکور – نوعی کمبود شدید پروتئین – رنج می برد. پوست دختر خالدار و پوسته پوسته شده، موهایش زرد و در حال ریزش است و بدنش از آب مانده متورم شده است.

مادرش، آمنه معلم، 27 ساله، که سه فرزندش را از دست داده است، توضیح داد: «او غذای کافی دریافت نمی کند. او توضیح داد که خانواده زمانی صاحب 100 بز بودند، اما همه مرده‌اند و خانواده تنها زمانی غذا می‌خورند که او یا شوهرش شغل‌های عجیب و غریب پیدا می‌کنند که حداکثر 2 دلار در روز حقوق می‌دهند.

هنگامی که آنها پول نقد دریافت می کنند، خانواده یک وعده غذایی در روز، مانند برنج با مقداری رب گوجه فرنگی را با هم تقسیم می کنند. پولی برای پروتئین وجود ندارد، بنابراین سابیرین در خطر تبدیل شدن به چهارمین فرزند مرده خانواده است.

Sabirin را در صدها هزار ضرب کنید، و شروع به دیدن تصویر می کنید. سازمان ملل متحد تخمین می زند که با افزایش بحران به سمت قحطی، 1.8 میلیون کودک سومالیایی زیر 5 سال تا ژوئیه دچار سوءتغذیه حاد خواهند شد.

بازدید از سومالی به معنای سرگیجه از کمبودهای تغذیه ای در جهان است.

  • پاپ کورن Berco در شیکاگو “پاپ کورن میلیارد دلاری” لوکس را با تکه های طلا به قیمت 2500 دلار برای یک قوطی بزرگ عرضه می کند.

  • یک بسته Plumpy’Nut، یک غذای پر پروتئین و انرژی بالا برای کودکانی که به شدت دچار سوءتغذیه هستند مانند سابیرین، 38 سنت قیمت دارد. دو یا سه بسته در روز می تواند کودک را احیا کند.

آنچه در سومالی مورد نیاز است، فقط تعلق نیست، بلکه صلح نیز هست. یک گروه اسلامی افراطی به نام الشباب در حال نبرد با دولت است و ترکیب جنگ و خشکسالی حدود 3.8 میلیون سومالیایی را ترک کرده است.

من با هواپیمای سازمان ملل وارد فرودگاه موگادیشو شدم. منطقه اطراف فرودگاه به خوبی محافظت می شود (زمانی که خمپاره نمی ریزد)، و امدادگران بین المللی در این منطقه مستحکم زندگی می کنند، اما سفر به خارج پیچیده است. یکی از امدادگران به من گفت که او به مدت سه سال در سومالی کار می کرد و تنها یک بار از محوطه فرودگاه خارج شد تا از موگادیشو بازدید کند.

وقتی به خارج از منطقه حفاظت شده سفر کردم، در یک خودروی زرهی بود که افراد مسلح زیادی آن را اسکورت می کردند. اگر رفت و آمد فقط با دفترچه یادداشتم برای من اینقدر پیچیده است، تصور کنید تلاش برای ارائه کمک در نقاط دورافتاده کشور چگونه است.

یک جنگ دیگر – جنگ اوکراین – در سومالی نیز کودکان را می کشد. حدود 90 درصد واردات گندم سومالی قبلا از روسیه یا اوکراین انجام می شد و این جنگ قیمت تمام مواد غذایی و کودهای شیمیایی را افزایش داده است. شاید مهمتر این باشد که توجه و کمک را منحرف کرده است که در غیر این صورت بحران انسانی را در اینجا کاهش می دهد.

  • یونیسف تخمین می زند که هزینه آن برای جلوگیری از سوء تغذیه حاد شدید 55 دلار برای هر کودک در سال یا فقط 15 سنت در روز است.

  • یک سگ بزرگ آمریکایی به راحتی هر روز 2 دلار غذای سگ مصرف می کند.

من سعی نمی‌کنم آمریکایی‌هایی را که سگ‌هایشان را دوست دارند و از تجملات آنها لذت می‌برند شرمنده کنم (از جمله من!)، و در واقع ایالات متحده نسبت به سومالی سخاوتمند بوده و از اکتبر 2021 1.3 میلیارد دلار کمک کرده است – دو سوم کمک‌های بشردوستانه. اینجا. اروپا و کشورهای خلیج فارس می توانند و باید از الگوی آمریکا پیروی کنند و کارهای بیشتری انجام دهند.

اما بیایید با آن روبرو شویم: اینها مسئولیت هایی است که جهان ثروتمند باید بپذیرد وقتی حیوانات خانگی ما رژیم می گیرند و کودکان سومالیایی از گرسنگی می میرند.

البته گرسنگی فقط کودکان را نمی کشد. همچنین آنها را از مدرسه بیرون می کشد و دختران را مجبور به ازدواج زودهنگام می کند، گاهی اوقات با مردان بسیار مسن تر.

حبیبه عبداللهی 40 ساله پیش از این چهار فرزند خود را از دست داده است و از فرزند پنجم بدحال بیمار مراقبت می کند. اکنون او در حال بحث در مورد یک راه رو به جلو است: ازدواج با دختر 13 ساله خود، لول.

او گفت: با همه مشکلات الان، اگر بتوانم شوهر خوبی برای او پیدا کنم، با لول ازدواج خواهم کرد.

با خود لول مشورتی نشده است و نمی داند که ازدواج ممکن است در افق باشد. مادربزرگ دختر، حوا ابراهیم، ​​که هفت نوه خود را از دست داده است، تصدیق کرد که لول برای ازدواج جوان است اما عروسی را راهی برای بقای خانواده می داند. در این صورت نه تنها خانواده یک دهان کمتر برای تغذیه خواهند داشت، بلکه بهای عروس را نیز برای لول دریافت می کنند که می تواند به بقیه غذا بدهد.

او گفت: “اگر مرد پول خوبی داشته باشد، با او ازدواج می کنیم.”

خشن به نظر می رسید. اما من تعجب کردم: اگر من هفت نوه را از دست داده بودم و هشتمین مبارزه برای زندگی او را تماشا می کردم، آیا چیزها را طور دیگری می دیدم؟

قحطی در سال 2011 در سومالی جان 260000 نفر را گرفت و به دنبال خشکسالی سه فصل بارانی بود که در آن باران ها ناکام ماندند. این بار، پنج فصل بارانی شکست خورده است و برخی نگران هستند که وضعیت وخیم‌تر باشد.

اما حتی زمانی که خشکسالی وجود ندارد، سومالی کودکان را به دلیل سوءتغذیه با سرعت وحشتناکی از دست می دهد. یونیسف می گوید در سال 2020، حدود 72000 کودک در سومالی جان خود را از دست دادند که نیمی از آنها به دلایل مرتبط با گرسنگی بود.

با این حال، اجازه دهید فقط اذعان کنم که همه اعداد موجود در این مقاله ممکن است اشتباه باشند، زیرا جمع آوری داده های دقیق در یک کشور فقیر در میانه جنگ غیرممکن است. آماردانان یونیسف اذعان دارند که مرگ و میر واقعی کودکان در سال 2020 ممکن است کمتر از 35000 یا بیشتر از 156000 بوده باشد.

آمار سومالی پر از عجیب است. ظاهراً 14 درصد از زنان چاق هستند، اگرچه من هیچ یک از آنها را ندیدم، و ظاهراً کوتاهی رشد کودکی ناشی از سوء تغذیه در آفریقا کمتر از حد متوسط ​​است. من شک دارم که. اما در حالی که آمار سومالی نامشخص است، گرسنگی وجود ندارد و مرگ و میرها مشخص نیست. لغزش سریع به سمت افزایش گرسنگی هم نیست.

  • بلینگ H20 “آب قلیایی دست ساز” را در یک بطری با کریستال های سواروسکی به فروش می رساند 2700 دلار یک بطری.

  • سومالیایی ها در کمپ های اسکان مجدد 4 سنت می پردازند تا یک قوطی 20 لیتری جری را با آب پر کنند. این دو برابر قیمت یک سال پیش است، بنابراین آب برای مصارفی مانند شستشو غیرقابل دسترس است.

مارکو علی، مادری که در بیمارستان بنادیر در موگادیشو روی نوزاد پسرش جمع شده است، توضیح داد: «ما از آب برای پخت و پز و نوشیدن استفاده می کنیم. ما برای حمام کردن یا شستن دست‌ها از آب دریغ نمی‌کنیم.»

شاید در نتیجه، پسرش، محمد، یک مورد شدید وبا داشته باشد. سوء تغذیه اغلب با تضعیف بدن کودکان را به طور غیرمستقیم می کشد، بنابراین علت فوری مرگ می تواند وبا، سرخک، ذات الریه یا اسهال باشد.

دكتر توضيح داد: در بحران اقتصادي، زماني كه مردم توانايي استفاده از آب را ندارند، بهداشت بدتر مي‌شود. حفصه محمد، پزشک اطفال در بیمارستان بنادر، که با حمایت یونیسف و Concern Worldwide در حال انجام یک کار قهرمانانه برای زنده نگه داشتن کودکان بیمار است.

او گفت که اکثر کودکان در بیمارستان کرم دارند، و او عکس هایی از یک کودک در حال استفراغ کرم و دیگری با پوشک پر از کرم را نشان داد. انگل‌ها باعث کم خونی این کودکان می‌شوند و ممکن است چه غذایی که دریافت می‌کنند به جای بدن آنها به سراغ کرم‌ها برود.

  • یک قرص کرم زدایی آلبندازول، وقتی توسط یونیسف به صورت عمده خریداری شود، 4 سنت قیمت دارد و می تواند کرم ها را از بین ببرد.

  • یک آمریکایی به طور متوسط ​​بیش از 1300 دلار در سال روی مواد غذایی که هدر می رود و دور می ریزد.

ما نمی‌توانیم هر مشکلی را در جهان حل کنیم، اما فکر می‌کنم به خانواده‌هایی که فرزندانشان را در بلایای اقلیمی امروز از دست می‌دهند، تعهد داریم – حتی اگر ناگزیر در مورد اینکه چه مقدار از یک بحران خاص را می‌توان به گرمایش جهانی نسبت داد، تردید وجود داشته باشد. آب و هوا است در حال تغییر است و ایالات متحده در مجموع 12000 برابر بیشتر از سومالی کربن منتشر کرده است، بنابراین بیایید مسئولیت را بپذیریم.

انجام مسئولیت ما چگونه خواهد بود؟

اکنون این به معنای تلاش بین‌المللی حتی بیشتر برای جلوگیری از این قحطی قریب‌الوقوع در شاخ آفریقا و سرمایه‌گذاری در اقدامات تاب‌آوری مانند سدها و بذرهای مقاوم در برابر خشکسالی است تا گرسنگی به دنبال هر فصل بارانی شکست‌خورده نباشد. یک مطالعه نشان داد که هر دلار سرمایه گذاری شده در تاب آوری، خسارات بعدی و هزینه های بشردوستانه را تا 3 دلار کاهش می دهد.

این درست است که برخی از اقوام به نظر نادرست می آیند. ما Plumpy’Nut را به والدین کودکان مبتلا به سوءتغذیه شدید خواهیم داد و آنها آن را با دیگر فرزندان گرسنه خود تقسیم خواهند کرد. یا ممکن است باران ببارد، جنگ فروکش کند و هشدارهای قحطی هشدار نادرست را ثابت کند. منصفانه است که توجه داشته باشیم که بشردوستانه 10 مورد از پنج قحطی گذشته را پیش بینی کرده اند.

با این حال، خطر جایگزین این است که شرمنده بدترین قحطی قرن حاضر شویم و صدها هزار کودک بی جهت از بین بروند.

رینا گلانی، هماهنگ کننده قحطی سازمان ملل، گفت: «سومالی کانون بحران جهانی گرسنگی است، با مقیاس مرگ و میر که به طور بالقوه در 50 سال گذشته شاهد آن نبوده ایم. این نسل از کودکان بهبود نمی یابند.»

وقتی با سومالیایی‌های گرسنه مصاحبه می‌کردم، به فکری غیرقابل تحمل فکر می‌کردم: جوجه یا گرازی که در یک مزرعه کارخانه‌ای آمریکایی بدرفتار شده است، نسبت به یک کودک در سومالی شانس بیشتری برای زنده ماندن دارد.

حدود 5 درصد از جوجه های آمریکایی قبل از بلوغ می میرند، در حالی که 11 درصد از کودکان سومالیایی قبلاً قبل از 5 سالگی می میرند – و اگر قحطی در بهار امسال برسد، این میزان افزایش خواهد یافت.

ما می‌گوییم: «همه جان‌ها ارزش یکسانی دارند»، اما با زندگی کودک سومالیایی طوری رفتار می‌شود که انگار از جوجه‌ای که برای میز شام بسته شده است، ارزش کمتری دارد.

پس آیا ما می توانیم به سومالیایی ها کمک کنیم؟ در سطح اخلاقی، آیا می توانیم این کار را نکنیم؟

Sam Mcknight

دانشجوی آماتور. مجموع ماون سفر. کارشناس مواد غذایی بیکن نرد. کارآفرین. فن آبجو. عاشق فرهنگ پاپ

پاربرگ سایت

Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین مشاور کنکورخبربهترین اکستنشن مژه اصفهانdigital currency tutorialGuide to buying household appliancesدانشگاهdigital currency channelبهترین سالن زیبایی اصفهان