نظر تئوری توطئه از ریل خارج می شود

در فوریه 3 قطار حامل مواد خطرناک در فلسطین شرقی اوهایو از ریل خارج شد. برخی از محتویات بلافاصله آتش گرفت. سه روز بعد مقامات مواد اضافی پنج نفتکش را آزاد کردند و سوزاندند. این آتش‌سوزی‌ها باعث افزایش سطح مواد شیمیایی مضر در هوای محلی شد، اگرچه آژانس حفاظت از محیط زیست می‌گوید که آلودگی آنقدر شدید نبود که بتواند در درازمدت به سلامت آسیب برساند.

خروج قطار از ریل در واقع نسبتاً رایج است، اما می‌توانید ببینید که چگونه این یکی ممکن است به یک موضوع سیاسی تبدیل شود. به هر حال، دولت اوباما سعی کرد ایمنی ریلی را بهبود بخشد، به عنوان مثال با نیاز به ترمزهای مدرن برتر در قطارهای پرخطر، و سپس دولت ترامپ این مقررات را تغییر داد. همانطور که اتفاق می‌افتد، احتمالاً این مقررات نمی‌توانست از خروج از ریل اوهایو جلوگیری کند، زیرا آنقدر باریک بودند که نمی‌توانستند این قطار خاص را پوشش دهند. با این حال، وقایع فلسطین شرقی، در ظاهر، به نظر می رسد که باعث تقویت ادعای مترقی برای مقررات قوی تر صنعت می شود و به موضع محافظه کارانه علیه مقررات آسیب می رساند.

با این حال، در عوض، جناح راست در حال حمله است و ادعا می کند که مقصر فاجعه اوهایو متوجه دولت بایدن است، که می گوید به آن اهمیتی نمی دهد یا حتی به طور فعال با سفیدپوستان دشمنی می کند.

این زشت است همچنین شگفت انگیز است. تا آنجا که من می توانم بگویم، مفسران جناح راست به تازگی یک کلاس کاملاً جدید از تئوری توطئه اختراع کرده اند، نظریه ای که حتی سعی نمی کند توضیح دهد که توطئه ادعایی چگونه قرار است عمل کند.

تئوری‌های توطئه عموماً به دو شکل می‌آیند: آنهایی که شامل یک گروه کوچک و قدرتمند است و آنهایی که مستلزم تبانی هزاران نفر برای پنهان کردن حقیقت هستند.

از نظر تاریخی، نظریه‌های مربوط به کابال‌های قدرتمند اغلب با یهودستیزی گره خورده‌اند، به این باور که بزرگان صهیون و/یا روچیلدها در حال شکل دادن به تاریخ هستند – دیدگاهی که توسط برخی افراد واقعاً قدرتمند، از جمله هنری فورد، ترویج می‌شود. اما این روزها برجسته ترین نمونه QAnon است که ادعا می کند یک حلقه مخفی از پدوفیل ها دولت ایالات متحده را کنترل می کند. و در این مرحله، البته، طرفداران QAnon قدرت قابل توجهی را در داخل گروه جمهوریخواهان مجلس دارند.

نکته ای که در مورد تئوری های کابال مخفی وجود دارد این است که اگرچه آنها به طور کلی پوچ هستند، اما به سختی می توان آنها را به طور قطعی رد کرد. آیا پرزیدنت بایدن در واقع یک مارمولک بیگانه در حال تغییر شکل است؟ پزشک کاخ سفید به شما خواهد گفت نه، اما از کجا می دانید که او هم مارمولک نیست؟

در مقابل، نوع دیگر تئوری توطئه به نظر می رسد که رد کردن آن آسان باشد، زیرا هزاران نفر باید در طرح حضور داشته باشند، بدون اینکه حتی یک نفر در صف شکسته شود. یک مثال بارز، که هنوز در سمت راست بسیار تأثیرگذار است، این ادعا است که تغییرات آب و هوایی یک فریب است. برای باور به آن، باید ادعا کنید که هزاران دانشمند برای جعل شواهد تبانی می کنند. اما این باعث نشد که این باور که تغییرات آب و هوایی واقعی نیست، در جناح راست سیاسی ایالات متحده گسترده و شاید حتی غالب باشد.

به نظر می رسد دروغ بزرگ در مورد انتخابات “دزدیده شده” 2020 در همین دسته قرار می گیرد و مستلزم تخلف مقامات انتخاباتی در سراسر کشور است. با این حال، اکثریت بزرگی از جمهوری خواهان به نظرسنجی ها گفتند که باور ندارند بایدن واقعا پیروز شده باشد.

و یک تئوری توطئه جدید در شهر وجود دارد: این ادعا که جنگ در اوکراین واقعاً اتفاق نمی افتد، این که نوعی جعلی است. چه کسی می تواند باور کند که همه گزارش ها، تمام فیلم ها ساختگی هستند؟ خب، اولین مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ ظاهرا اکنون یک است راستگوی جنگ اوکراین، و من تعجب نخواهم کرد اگر این را از بسیاری از افراد راست بشنویم.

اما تئوری توطئه در مورد خروج از ریل اوهایو آن را به سطح دیگری می برد. وقتی تاکر کارلسون پیشنهاد می کند که این اتفاق افتاده است زیرا شرق فلسطین یک جامعه سفیدپوست روستایی است، با یکی دیگر از مجریان فاکس نیوز تا آنجا پیش رفت که گفت که دولت بایدن “مواد شیمیایی سمی را روی سفیدپوستان فقیر می ریزد”، اصلاً چگونه باید کار کرد؟ مقامات بایدن چگونه یک شرکت قطار خصوصی را که در مسیر مالکیت خصوصی حرکت می‌کرد و علیه قوانین ایمنی قوی‌تر لابی می‌کرد، از ریل مهندسی کردند؟

دولت همچنین در مورد فاجعه کوتاهی نکرده است. چندین آژانس فدرال به سرعت در صحنه حاضر شدند و فرماندار جمهوری خواه اوهایو در مورد پاسخ فدرال می گوید: “من شکایتی ندارم… ما در حال دریافت کمکی هستیم که نیاز داریم.”

اما بیخیال. اتفاق بدی برای سفیدپوستان محافظه‌کار افتاده است، بنابراین مطمئناً مترقی‌ها باید مسئول آن بوده باشند.

با توجه به چیزهایی که ما در مورد نحوه رسیدگی فاکس به ادعاهای یک انتخابات دزدیده شده آموخته ایم – تغذیه دروغ بزرگ در انظار عمومی و تمسخر آن در خلوت – شرط خوبی است که شبکه و سایر مفسران راست به خوبی می دانند که اتهامات آنها در مورد خروج از ریل آشغال هستند اما آنها مخاطبان خود را می شناسند و احتمالاً معتقدند که ارائه تئوری های توطئه نژادپرستانه حتی اگر هیچ منطق منطقی نداشته باشد، کار خوبی است.

البته توسل به فطرت بهتر حق فایده ای ندارد. اما اجازه بدهید به رسانه های جریان اصلی خواهش کنم: لطفاً در این مورد گزارش ندهید که انگار یک بحث واقعی در مورد اینکه چه کسی مسئول فاجعه فلسطین شرقی است وجود دارد.

John Warren

طرفدار پرشور وب. خالق تایید شده مبشر اینترنتی آزاد. برگزارکننده برنده جایزه گیمر. زامبی مادام العمر.

تماس با ما