مقامات می گویند استوانه مرموز در ساحل غربی استرالیا می تواند زباله فضایی باشد


هنگ کنگ
CNN

پلیس روز سه‌شنبه اعلام کرد یک شی مرموز که در سواحل غربی استرالیا به ساحل رسیده و موجی از هیجانات محلی و گمانه‌زنی‌ها در مورد منشا آن را برانگیخته است، به احتمال زیاد زباله فضایی است.

از زمانی که این استوانه در ساحلی در گرین هد، شهری ساحلی در 250 کیلومتری (155 مایلی) شمال پرث ظاهر شد، ساکنان محلی کنجکاو را جذب کرده بود که مشتاق بودند نگاهی اجمالی به شی ناشناس داشته باشند.

گمانه زنی ها نیز به صورت آنلاین با افرادی که مجموعه ای از تئوری ها را در مورد اینکه ممکن است از کجا آمده باشد، منتشر کردند.

نیروی پلیس استرالیای غربی در بیانیه‌ای در روز سه‌شنبه اعلام کرد که گمان می‌رود این مورد «آشغال‌های فضایی» باشد و اظهارات مشابهی را از سوی آژانس فضایی این کشور که بر روی همین فرضیه کار می‌کرد، منعکس می‌کند.

پلیس در ابتدا محتاط بود و محاصره ای را در اطراف شی ایجاد کرد و به مردم محلی گفت که دوری کنند.

اما در یک به روز رسانی جدید در روز سه شنبه، پلیس اعلام کرد که تجزیه و تحلیل وزارت آتش نشانی و خدمات اضطراری و مرکز شیمی استرالیای غربی نشان داده است که شی ایمن است و هیچ خطر فعلی برای جامعه ندارد.

پلیس افزود که آنها در حال مذاکره با آژانس های مربوطه برای حذف و ذخیره ایمن شیء هستند و در عین حال بر روی نهایی کردن یافته های خود کار می کنند.

اما آشغال های فضایی محتمل ترین توضیح به نظر می رسد.

این شی می تواند از یک پرتاب کننده فضایی خارجی باشد و ما در حال ارتباط با همتایان جهانی هستیم که ممکن است بتوانند اطلاعات بیشتری ارائه دهند. آژانس فضایی استرالیا روز دوشنبه توییت کرد.

این استوانه حجیم که از یک انسان بلندتر است، به نظر می رسد در یک انتها آسیب دیده است و با خرطوم پوشیده شده است، که نشان می دهد قبل از شستن، زمان قابل توجهی را در دریا سپری کرده است.

آژانس فضایی از مردم خواست از دست زدن و جابجایی شی به دلیل منشأ ناشناخته آن خودداری کنند و هرگونه کشف بیشتر ذرات مشکوک را گزارش کنند.

پلیس قبلاً گفته بود که به نظر نمی‌رسد این کالا از یک هواپیمای تجاری سرچشمه گرفته باشد و متعهد شد تا زمانی که خارج شود از آن محافظت کند.

آلیس گورمن، باستان شناس فضایی از دانشگاه فلیندرز در آدلاید، گفت که این استوانه احتمالاً فاز سوم یک وسیله پرتاب ماهواره قطبی است که قبلاً توسط هند پرتاب شده بود.

گورمن به سی ان ان گفت: «از نظر ابعاد و مواد یکسان است.

موشک‌های فضایی چند مرحله‌ای هستند، به این معنی که از محفظه‌های مختلفی تشکیل شده‌اند که سوخت را حمل می‌کنند، که هرکدام از آنها با تمام شدن پیشران به ترتیبی پرتاب می‌شوند و بیشتر زباله‌ها به زمین بازمی‌گردند.

گورمن همچنین گفت که رنگ و شکل تا حد زیادی دست نخورده استوانه نشان می دهد که قبل از جدا شدن به فضای بیرونی نرسیده است و از سوختگی شدید با جو در هنگام ورود مجدد در امان است. او افزود که ممکن است حدود 5 تا 10 سال پیش در اقیانوس فرود آمده باشد تا اینکه طوفان اخیر در اعماق دریا آن را به ساحل راند.

گورمن گفت که سیلندر با سوخت جامد کار می کند که فقط در دمای بالا مواد سمی آزاد می کند. اما او به ساکنان محلی توصیه کرد که احتیاط کنند.

او گفت: “به عنوان یک قانون کلی، شما به زباله های فضایی دست نمی زنید مگر اینکه نیاز داشته باشید.”

Damion Young

تحلیلگر. متخصص تلویزیون به طرز خشمگینی فروتن. علاقه مندان به فرهنگ پاپ طرفدار معمولی توییتر

تماس با ما