مشاور ویژه سازمان ملل از آغاز محاکمه علیه مظنون اصلی نسل کشی رواندا استقبال کرد

بیانیه های افتتاحیه پرونده علیه فلیسین کابوگا برای پنج شنبه و جمعه در مکانیسم بین المللی باقیمانده دادگاه های جنایی سازمان ملل (IRMCT) واقع در لاهه تعیین شده است.

طبق کیفرخواست وی، آقای کابوگا بنیانگذار ایستگاه رادیویی بود Radio Télévision Libre des Mille Collines، که پخش آن باعث افزایش نفرت و خشونت علیه گروه قومی توتسی و دیگران شد.

او به نسل‌کشی، تحریک مستقیم و علنی برای ارتکاب نسل‌کشی، توطئه برای ارتکاب نسل‌کشی، آزار و اذیت به دلایل سیاسی، نابودی و قتل به عنوان جنایت علیه بشریت متهم است.

پیشگیری و پاسخگویی

«تعهد جمعی ما این است که فراموش نکنیم تعهد به پیشگیری«آلیس وایریمو ندریتو» مشاور ویژه سازمان ملل در امور نسل کشی در بیانیه ای که روز چهارشنبه منتشر شد، گفت.

وی افزود: «پاسخگویی به خودی خود پیشگیری است و از این رو عاملی بازدارنده برای جنایات آینده است.

خانم. ندریتو گفت که روند قضایی عادلانه و معتبر همچنین می تواند به قربانیان نوعی جبران خسارت برای نقض فاحش و سیستماتیک حقوق بشر و قوانین بشردوستانه که متحمل شده اند ارائه دهد.

آنها همچنین می توانند به پیشگیری و رفع احساسات ناامیدی و تلخی و تمایل احتمالی برای تلافی کمک کنند.

با این حال، زمانی که عدالت اجرا نمی شود، تصورات طولانی از بی عدالتی می تواند تبدیل شود یک عامل خطر برای خشونت بیشتر و احتمالاً جنایات وحشیانه، او هشدار داد.

آلیس ندریتو، مشاور ویژه سازمان ملل در پیشگیری از نسل کشی

آلیس ندریتو، مشاور ویژه سازمان ملل در پیشگیری از نسل کشی

مسئولیت جمعی

مشاور ویژه از کار مهم مکانیسم سازمان ملل متحد در زمینه تضمین پاسخگویی در قبال جنایات جدی بین المللی، از جمله در زمینه جنایات آقای قدردانی کرد. نقش ادعایی کابوگا در نسل کشی علیه توتسی ها در رواندا، که طی آن هوتوهای میانه رو، توا و دیگران مخالف نسل کشی کشته شدند.

خانم. ندریتو تاکید کرد که سخنان نفرت انگیز به بی اعتمادی بین جوامع کمک می کند. همچنین چیزی را که او نامیده بود تغذیه می کند “روایت “ما در برابر آنها”” و انسجام اجتماعی بین جوامع را خراب می کند. در جدی ترین اشکال، سخنان نفرت انگیز می تواند منجر به تحریک به خشونت و حتی نسل کشی شود.

او گفت که تعهد به جلوگیری از جنایات وحشیانه مستلزم اتخاذ تدابیر مناسب علیه سخنان نفرت انگیز و تحریک به تبعیض، خصومت یا خشونت است.

«به معنای واقعی کلمه، همه جنایات وحشیانه با سخنان نفرت انگیز بود. از این رو سگ است مسئولیت ما برای توجه ویژه به این پدیده است اگر ما واقعاً متعهد به جلوگیری از جنایات وحشیانه هستیم.”

از مکانیسم سازمان ملل حمایت کنید

آقای. کابونگا در می 2020 در پاریس توسط مقامات فرانسوی در نتیجه تحقیقات مشترک با IRMCT دستگیر شد.

در آن زمان، او یکی از فراریان برتر جهان بود و از سال 2013 توسط مکانیسم سازمان ملل تحت تعقیب بود.

IRMCT وظایف اساسی را انجام می دهد که قبلاً توسط دادگاه بین المللی برای رواندا، که در دسامبر 2015 بسته شد، و دیگری برای یوگسلاوی سابق، که دو سال بعد به پایان رسید، انجام می داد.

خانم. ندریتو همچنین از کشورها خواست تا به همکاری کامل با IRMCT در شناسایی، دستگیری، بازداشت، تسلیم و انتقال متهمانی که هنوز آزاد هستند، ادامه دهند.

او همچنین از جامعه بین‌المللی خواست تا در راستای برنامه‌های اقدام سازمان ملل متحد، تلاش‌های خود را برای رسیدگی و مقابله با سخنان نفرت و جلوگیری از تحریک به خشونت افزایش دهند.

Cole Rasmussen

متخصص ترم بیکن عاشق معمولی قهوه. علاقه مند به مسافرت هاردکور ماون اینترنتی جذاب و ظریف. دانشجو.

تماس با ما