محصولات شرکت آمریکایی ممکن است در سوء استفاده چین از مردم تبت نقش داشته باشد پنل ایالات متحده اخبار جهان

واشنگتن: چهار عضو کمیسیون اجرایی کنگره آمریکا در مورد چین (CECC) اخیراً نامه‌ای نوشتند و نگرانی خود را به شرکت علمی Thermo Fisher در ایالات متحده ابراز کردند. که محصولات این شرکت ممکن است در سوء استفاده دولت چین از مردم تبت نقش داشته باشد. به گزارش تبت پرس، گزارش شده است که Thermo Fisher کیت های DNA و قطعات جایگزین برای ترتیب دهنده ها را مستقیماً به نیروی پلیس در منطقه خودمختار تبت (TAR) فروخته است تا امکان نظارت گسترده و نقض حقوق بشر را فراهم کند.

“ما نامه می نویسیم تا نگرانی خود را از این که کیت های DNA شرکت شما و قطعات جایگزین برای ترتیب دهنده ها مستقیماً به پلیس منطقه خودمختار تبت (TAR) در جمهوری خلق چین فروخته شده است (PRC) ابراز کنیم. فروش قطعات جایگزین حاکی از آن است که امنیت مقامات TAR در حال حاضر توالی‌سنج‌های DNA شرکت شما را نیز در اختیار دارند.» کمیسیونرهای CECC دوحزبی و دو مجلسی در نامه‌ای به مارک کاسپر، رئیس و مدیر اجرایی Thermo Fisher Scientific که در وب‌سایت CECC ارسال شده است، گفتند.

در این نامه، کمیسیونرهای CECC سوالات متعددی را برای کاسپر مطرح کردند تا در مورد استفاده از محصولات ترمو فیشر در چین به آنها پاسخ دهد، از جمله اینکه آیا این شرکت “ممنوعیت کامل فروش محصولات خود به جمهوری خلق چین را در نظر خواهد گرفت تا اطمینان حاصل کند. سهامداران و عموم مردم آمریکا که محصولاتش را نمی توان در تعهد نقض حقوق بشر در آن کشور استفاده کرد؟

در این نامه با استناد به سپتامبر 2022 آمده است: «ضمانت‌های بسیار کمی برای نحوه جمع‌آوری و استفاده از DNA در جمهوری خلق چین وجود دارد که ما نگران هستیم که شرکت‌های آمریکایی، از جمله Thermo Fisher Scientific، ممکن است آگاهانه یا ناخواسته به نقض حقوق بشر کمک کنند یا از آن حمایت کنند». گزارش Citizen Lab مستقر در تورنتو که نشان می دهد بین ژوئن 2016 تا اوت 2022 پلیس در TAR بین 900000 تا 1.2 میلیون نمونه DNA جمع آوری کرده است.

در این مورد، کمیسران CECC گفتند که هدف قرار دادن تبتی‌ها به‌ویژه نگران‌کننده است، زیرا مردم تبت در طول دهه‌ها در معرض کمپین‌های پی در پی و گاهی وحشیانه سرکوب و کنترل اجتماعی بوده‌اند.

“دو مطالعه اخیر شواهد جمع آوری انبوه DNA از ساکنان TAR را مستند کرده است. گزارش سپتامبر 2022 دیده بان حقوق بشر، محرک های جمع آوری DNA را در 14 محل متمایز در سراسر هفت منطقه در سطح استان TAR شناسایی کرد. نمونه های خون به طور سیستماتیک جمع آوری شد. از کودکان مهدکودک و سایر ساکنان محلی، و اطلاعات موجود حاکی از آن است که این مجموعه غیرارادی بوده و برای جمع‌آوری نیازی به شواهد رفتار مجرمانه نیست.»

به همین ترتیب، گزارش Citizen Lab که در بالا به آن اشاره شد نشان داد که پلیس نمونه‌های DNA را از تقریباً یک چهارم تا یک سوم جمعیت TAR جمع‌آوری کرده است. تجزیه و تحلیل Citizen Lab نشان داد که این فعالیت ظاهراً با هیچ گونه فعالیت مجرمانه مرتبط نیست و پلیس مردان، زنان و کودکان را برای جمع آوری DNA هدف قرار داده است.

ماه گذشته، گروهی از قانونگذاران از 15 مجلس قانونگذار در سطح جهان از دولت های متبوع خود خواستند تا فعالیت های تجاری با شرکت هایی را که به دولت چین فناوری هایی برای نظارت بیومتریک در منطقه اویغور، تبت و سایر نقاط چین ارائه می دهند، بررسی و تعلیق کنند.

“ما اعضای اتحاد بین پارلمانی چین (IPAC) برای ابراز نگرانی عمیق خود از استفاده از جمع آوری DNA انبوه توسط دولت جمهوری خلق چین (PRC) برای افزایش نظارت بر اقلیت ها، به ویژه در دو ده تن از نمایندگان پارلمان در نامه ای مشترک گفتند.

بر اساس گزارش IPAC، تحقیقات نشان داده است که حداقل یک شرکت آمریکایی به نام Thermo Fisher شناخته شده است که کیت های پروفایل DNA را برای پلیس در TAR تامین می کند. IPAC در بیانیه ای اعلام کرد که کمپین جمع آوری DNA جمعی در تبت و سین کیانگ تداخلی با حق حریم خصوصی و حقوق بشر است و نوعی کنترل اجتماعی است که علیه مردم تبت انجام می شود.

Erica Ferrell

نینجا موسیقی غرور آفرین. حل کننده مشکل متخصص حرفه ای سفر. دردسر ساز. ارتباط گر مشتاق

تماس با ما