قهرمانی شطرنج جهان بدون بهترین بازیکن جهان

هنگامی که ایان نپومنیاختچی و دینگ لیرن در روز یکشنبه در اولین بازی مسابقات شطرنج قهرمانی جهان به مصاف هم می‌روند، مسابقه آنها – که مملو از سیاست است – در سایه یک رقیب غایب انجام می‌شود: مگنوس کارلسن.

کارلسن، نروژی رتبه شماره یک 1 در جهان، سال گذشته اعلام کرد که به طور داوطلبانه از تاج سلطنتی که در دهه گذشته در اختیار داشته است، چشم پوشی می کند. در ماه جولای، تنها هفت ماه پس از اینکه نپومنیاختچی را در آخرین دفاع از چهار دفاع موفق خود از عنوان قهرمانی شکست داد، کارلسن گفت که انگیزه لازم برای آماده شدن برای یک چالش دیگر را ندارد – روندی که ممکن است ماه ها طول بکشد.

در عوض، هرکسی که در آستانه، قزاقستان، بین نپومنیچچی و دینگ در بهترین بازی 14 ساله برنده شود، عنوان رسمی قهرمان جهان را خواهد داشت و 1.2 میلیون یورو (حدود 1.3 میلیون دلار) به دست خواهد آورد که 60 درصد سهم صندوق جایزه است. تنها مشکل این است که غیبت کارلسن قانع‌کننده‌ترین تساوی و شاید بخشی از مشروعیت آن را از بازی گرفته است.

ماه گذشته، طی فراخوانی با مفسران جام آمریکا، یک تورنمنت نخبگان که در سن پترزبورگ برگزار شد. لوئیس، قهرمان سابق جهان، گری کاسپاروف، مسابقه این ماه برای بهترین عنوان بازی را رد کرد. کاسپاروف گفت: «به سختی می توانم آن را مسابقه قهرمانی جهان بنامم. برای من، مسابقه قهرمانی جهان باید قوی‌ترین بازیکن روی زمین را در خود داشته باشد و این بازی اینطور نیست.»

کاسپاروف اضافه کرد که او تلاش نمی کند چیزی از نپومنیاختچی رتبه دوم یا دینگ رتبه سوم که سال گذشته با کسب مقام اول و دوم در مسابقات نامزدها، حق بازی برای عنوان را به دست آورد، کم کند. اما، کاسپاروف خاطرنشان کرد که بازی باید به سال 1975 برمی گردد تا آخرین باری که قهرمان بلامنازع در ویترین نهایی شطرنج بازی نکرده است، بیابد. در آن سال، بابی فیشر، آمریکایی خوش اخلاق که سه سال قبل تاج را به دست آورده بود، از این عنوان محروم شد زیرا او و فدراسیون بین المللی شطرنج، هیئت حاکمه بازی، نتوانستند بر سر شرایط دفاع از عنوان او به توافق برسند.

کاسپاروف گفت، با این حال، حتی این مقایسه هم کامل نیست، زیرا پس از کسب عنوان قهرمانی در سال 1972، “فیشر بازی شطرنج را متوقف کرد.” کارلسن، او اشاره کرد، قطعاً این کار را نکرده است.

این بدان معنا نیست که بازی بدون درام پیش خواهد رفت. حتی مدت ها قبل از ورود بازیکنان، فدراسیون بین المللی شطرنج، معروف به فیده، با یک سری مسائل پیچیده روابط عمومی مواجه بود.

یکی از آنها ملیت روسی Nepomniachtchi است. اگرچه او یکی از 44 شطرنج باز نخبه روس بود که آوریل گذشته نامه ای سرگشاده در محکومیت حمله روسیه به اوکراین امضا کرد، و در حالی که تحریم ها به این معنی است که او تحت پرچم فیده بازی می کند – که او را رسما بی طرف می کند – احتمال شکست او از دینگ ممکن است شطرنج را به چالش بکشد. یک موقعیت ناخوشایند: قرار دادن عنوان برجسته بازی در دست روسیه برای اولین بار از سال 2007 در حالی که این کشور همچنان به جنگ در اوکراین ادامه می دهد.

او تنها ارتباط روسی مسابقات قهرمانی نیست: رئیس فدراسیون بین المللی شطرنج، آرکادی دوورکوویچ، معاون سابق نخست وزیر روسیه است، اگرچه او نیز مراقب بود تا از تهاجم فاصله بگیرد. و حامی اصلی مسابقه، Freedom Holding Corp.، یک کارگزاری خرده فروشی و بانک سرمایه گذاری فهرست شده در نزدک، نگرانی های خود را مطرح کرده است. دفتر مرکزی این بانک در قزاقستان است، اما موسس آن، تیمور تورلوف، 35 ساله، روسی است. در ژوئن گذشته، تورلوف ملیت خود را به قزاق تغییر داد، اما همچنان در فهرست تحریم های دولت اوکراین باقی مانده است.

در همین حال، پیروزی دینگ به چین در مسابقات قهرمانی جهان مردان و زنان خواهد داد. (جو ونجون قهرمان فعلی زنان است و قرار است در مسابقه عنوان قهرمانی مقابل لی تینجیه بازی کند که در تورنمنت نامزدهای زنان این هفته پیروز شد تا تضمین کند که عنوان قهرمانی زنان به یک بازیکن چینی خواهد رسید.)

در هر صورت، این عنوان مردان به عنوان یک جایزه بزرگ برای کشوری که مدعی آن است در بحبوحه تشدید تنش های ژئوپلیتیکی بین روسیه، چین و غرب تلقی می شود. اگر چین ادعای هر دو را داشته باشد، پیروزی آن کمی طعنه آمیز خواهد بود.

شطرنج در هشت سال اول انقلاب فرهنگی به عنوان بازی غرب منحط ممنوع شد. حتی امروزه، xiangqi، نسخه چینی شطرنج، همچنان در چین محبوبیت بیشتری دارد. تا پایان ماه، می تواند میزبان چندین قهرمان جهان باشد.

Charlie Ray

نرد سفر. علاقه مند به موسیقی. بشارت دهنده توییتر. متعصب بیکن کاوشگر Wannabe. دانشجو. گیک وب دوستانه. تمرین کننده آبجو آماتور. ارتباط دهنده.

تماس با ما