طالبان سالگرد خروج نیروهای خارجی از افغانستان را جشن گرفتند

طالبان روز چهارشنبه اولین سالگرد خروج نیروهای خارجی از افغانستان را با شعارهای پیروزی و رژه نظامی با نمایش تجهیزات به جا مانده از نیروهای تحت رهبری ایالات متحده جشن گرفتند.

حاکمان جدید افغانستان – که توسط هیچ کشور دیگری رسماً به رسمیت شناخته نشده اند – نسخه خشن خود از قوانین اسلامی را دوباره بر این کشور فقیر تحمیل کرده اند و زنان از زندگی عمومی بیرون رانده شده اند.

با وجود محدودیت‌ها و عمیق‌تر شدن بحران انسانی، بسیاری از افغان‌ها می‌گویند که از خروج نیروهای خارجی که باعث شورش طالبان پس از یک جنگ بی‌رحمانه 20 ساله شدند، خوشحالند.

زلمی، باشنده کابل گفت: “خوشحالیم که خداوند کفار را از کشور ما خلاص کرد و امارت اسلامی ایجاد شد.”

دولت در بیانیه ای اعلام کرد که این روز نشانه «آزادی کشور از اشغال آمریکا» است.

این همه مجاهد مجروح شدند، بچه های زیادی یتیم شدند و این همه زن بیوه شدند».

مقامات یک جشن رسمی برگزار کردند که شامل رژه نظامی در پایگاه هوایی بگرام، مرکز عصبی عملیات ایالات متحده در طول جنگ بود.

فیلم های ویدئویی پخش شده از تلویزیون دولتی نشان می دهد که گروه هایی از جنگجویان طالبان – با لباس های شلوار کامیز سنتی و حامل نارنجک های راکتی – در حالی که هلیکوپترها در حال پرواز بودند، رژه رفتند.

دقایقی بعد، ده‌ها خودروی نظامی از جمله هاموی و تانک‌های توپخانه که در جنگ توقیف شده بودند یا توسط نیروهای آمریکایی در جریان عقب‌نشینی آشفته‌شان رها شده بودند، رژه رفتند.

به رسانه های خارجی اجازه داده نشد به این مراسم دسترسی داشته باشند.

جشن هایی نیز در چندین استان برگزار شد و مردم محلی به قرائت اشعار و آیاتی از قرآن کریم پرداختند.

شعارهای پیروزی

بنرهای جشن پیروزی علیه سه امپراتوری – اتحاد جماهیر شوروی سابق و بریتانیا نیز در جنگ‌های شکست خورده در افغانستان – در کابل به پرواز درآمدند.

صدها پرچم سفید طالبان حاوی اعلامیه دین اسلام از چراغ‌ها و ساختمان‌های دولتی به اهتزاز درآمدند، در حالی که میادین پایتخت با چراغ‌ها تزئین شده بودند.

ساکنان کابل پس از اعلام تعطیلی ملی توسط مقامات تصمیم گرفتند در خانه بمانند، اما صدها جنگجوی طالبان در میدان مسعود، در کنار سفارت آمریکا که اکنون بسته شده است، تجمع کردند.

“مرگ بر آمریکا! مرگ بر اشغال! زنده باد آزادی!” مبارزان را شعار می داد.

شاه احمد عمری، جنگجوی طالبان به خبرگزاری فرانسه گفت: “پرچم اسلام برافراشته است. ما خوشحالیم که زیر پرچم اسلام زندگی می کنیم.”


سه شنبه شب، آسمان بالای کابل با آتش بازی و تیراندازی جشن انبوه جنگجویان طالبان روشن شد.

هواپیمای حامل آخرین سربازان آمریکایی درست یک دقیقه قبل از نیمه شب 31 اوت سال گذشته از کابل به پرواز درآمد.

این خروج طولانی ترین جنگ آمریکا را که در پی حملات 11 سپتامبر 2001 در ایالات متحده آغاز شد، پایان داد.

بیش از 66000 سرباز افغان و 48000 غیرنظامی در این درگیری کشته شدند، اما مرگ سربازان آمریکایی – در مجموع 2461 نفر – برای مردم آمریکا بسیار سنگین بود.

ارتش ایالات متحده روز سه شنبه گفت: “با این حال، بار جنگ در افغانستان فراتر از آمریکایی ها بود.”

بیش از 3500 سرباز از دیگر کشورهای ناتو نیز کشته شدند.

هزاران غیرنظامی نیز در حملات هولناک بمب و سلاح توسط طالبان در طول جنگ کشته شدند.

“خاطرات خوبی وجود ندارد”

دو هفته قبل از پایان عقب نشینی سال گذشته، طالبان پس از یک حمله برق آسا علیه نیروهای دولتی، قدرت را به دست گرفتند.

حساب‌های رسانه‌های اجتماعی طالبان ویدئوها و تصاویری از نیروهای تازه آموزش دیده را منتشر کردند – بسیاری از تجهیزات خودنمایی که ارتش ایالات متحده پشت سر گذاشت.

در توئیتی با عکس پرچم غول پیکر طالبان که اکنون بر روی دیوار سفارت سابق ایالات متحده نقش بسته است، آمده است: «اینگونه است که شما یک ابرقدرت را پس از تحقیر آنها و وادار کردن آنها به عقب نشینی از کشور خود ترول می کنید.

علیرغم غرور طالبان در تصاحب قدرت، 38 میلیون نفر افغانستان با یک بحران انسانی ناامید کننده روبرو هستند – که پس از مسدود شدن میلیاردها دلار دارایی و خشک شدن کمک های خارجی تشدید شده است.

سختی ها برای مردم عادی افغانستان به ویژه زنان افزایش یافته است.

طالبان مکاتب متوسطه دخترانه را در بسیاری از ولایات تعطیل کرده و زنان را از بسیاری از مشاغل دولتی منع کرده اند.

آنها همچنین به زنان دستور داده‌اند که به طور کامل در ملاء عام بپوشانند – در حالت ایده‌آل با برقع فراگیر.


مروه نسیم، یک زن باشنده کابل گفت: “خاطره خوبی از سال گذشته وجود ندارد. من باید قبل از خروج از خانه دو بار فکر کنم که چه بپوشم تا از ضرب و شتم طالبان جلوگیری کنم.”

“همچنین دیدن این که دختران نمی توانند به مکتب بروند، که بخشی از یک زندگی عادی است، دردناک است. طالبان فقط برای جلوگیری از پیشرفت زنان از دین استفاده می کنند.”

اما ذبیح الله مجاهد، سخنگوی دولت هفته گذشته مدعی شد که در سال گذشته “دستاوردهای بزرگی” حاصل شده است.

او به خبرنگاران گفت: “افغان ها دیگر در جنگ کشته نمی شوند، نیروهای خارجی عقب نشینی کرده اند و امنیت بهبود یافته است.”

(AFP)

Kaia Lambert

گیمر. طرفدار رسانه های اجتماعی متخصص وب Wannabe. متعصب آبجو ارتباط دهنده. کارآفرین. گیک زامبی شیطانی. طرفدار پرشور تلویزیون عاشق بیکن غیرقابل درمان.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزخبرGuide to buying household appliancesdigital currency channeldigital currency tutorialدانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهان