شورای امنیت مقام حقوق بشر سازمان ملل نسبت به آزادی های مذهبی اوکراین ابراز نگرانی کرد

موضوع نشست شورا در مورد اوکراین در دستور کار “تهدیدات صلح و امنیت بین المللی” قرار گرفت. این درخواست توسط نماینده دائم روسیه، سفیر واسیلی نبنزیا، در جلسه قبلی شورا در 13 ژانویه، که طی آن آقای سفیر روسیه انجام شد، درخواست شد. نبنزیا مدعی شد که اوکراین در تلاش است تا کلیسای ارتدکس اوکراین را که به طور متعارف به کلیسای ایلخانی مسکو مرتبط است، “ویران کند”.

ساختمان مسکونی ویران شده در دنیپرو، اوکراین.
ویران شدن ساختمان مسکونی در دنیپرو اوکراین

هزاران غیرنظامی کشته شدند

خانم خانم قبل از پرداختن به مسئله آزادی های مذهبی. برندز کهریس مروری بر نقض شدید حقوق بشر و حقوق بشردوستانه بین‌المللی ارائه کرد که به دلیل حمله مسلحانه روسیه به این کشور به مردم اوکراین تحمیل شد و خصومت‌های متعاقب آن که به گفته وی، جان افراد بی‌شماری را در معرض خطر قرار داد، باعث آوارگی گسترده و تخریب زیرساخت‌های غیرنظامی شد.

این مقام ارشد حقوق بشر سازمان ملل، هزاران تلفات غیرنظامی را که جنگ از زمان آغاز آن در 24 فوریه 2022 متحمل شده است، مستند کرد: دفتر حقوق بشر سازمان ملل بیش از 7000 غیرنظامی کشته و بیش از 11000 زخمی را ثبت کرده است، اما آمار واقعی به نظر می رسد. بسیار بالاتر باشد

خانم. برندز کهریس به حمله موشکی روسیه به یک ساختمان مسکونی در دنیپرو – که منجر به کشته شدن حداقل 45 غیرنظامی از جمله شش کودک و زخمی شدن حداقل 79 نفر شد – و حملات روسیه به زیرساخت های حیاتی که منجر به کشته شدن حداقل 103 غیرنظامی و زخمی شدن حداقل 371 نفر شده است، اشاره کرد. و باعث کمبود عمده برق و آب در سراسر کشور شد.

خانم خانم گفت: در مناطق دونتسک و لوهانسک تحت اشغال روسیه، غیرنظامیان از گلوله باران مناطق پرجمعیت اوکراینی آسیب دیده اند. برند کهریس: دفتر حقوق بشر 498 غیرنظامی از جمله 25 کودک و 1675 مجروح از جمله 117 کودک را ثبت کرده است.

جشن دسته جمعی یکشنبه در کلیسای کیف-پچرا لاورا، در کیف، اوکراین.

© یونیسف/جاکومو پیروزی

جشن دسته جمعی یکشنبه در کلیسای کیف-پچرا لاورا، در کیف، اوکراین.

تشدید تنش بین جوامع ارتدوکس

خانم. برندهای کهریس سپس به نگرانی‌های مربوط به محدودیت‌های آزادی مذهب و آزادی تشکل در سراسر اوکراین، از جمله سرزمین‌های اشغال شده توسط روسیه، روی آورد.

او گفت که تنش‌ها بین جوامع ارتدوکس در اوکراین برای دهه‌ها وجود داشت، اما پس از حمله مسلحانه فدراسیون روسیه به اوکراین، تنش‌ها بدتر شد.

این مقام سازمان ملل، جستجوهای سرویس امنیت اوکراین در اماکن و عبادتگاه های کلیسای ارتدکس اوکراین را “تحولات نگران کننده” توصیف کرد: او گفت که حداقل سه روحانی اکنون با اتهامات جنایی از جمله خیانت و انکار “تجاوز مسلحانه” روبرو هستند. فدراسیون روسیه در برابر اوکراین

خانم خانم گفت: «ما از مقامات اوکراین می‌خواهیم اطمینان حاصل کنند که هرگونه جستجو در اماکن و عبادتگاه‌ها مطابق با قوانین بین‌المللی است». برند کهریس، “اینکه حقوق محاکمه عادلانه به کسانی که با اتهامات جنایی روبرو هستند داده می شود و هر گونه مجازات کیفری با حقوق آزادی عقیده، بیان و مذهب سازگار است”.

خانم. برندز کهریس نگرانی‌های دفتر حقوق را به اشتراک گذاشت که دو پیش‌نویس قانونی که اخیراً در پارلمان اوکراین ارائه شده است، می‌تواند حق آزادی مذهب یا عقیده را که در ماده 18 میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی تصریح شده است، تضعیف کند. «بر اساس قوانین بین‌المللی حقوق بشر، هرگونه محدودیت در حق ابراز مذهب یا عقیده باید توسط قانون، ضروری و متناسب تعیین شود».

این مقام ارشد سازمان ملل متحد در پایان سخنرانی خود در شورا از هر دو طرف درگیر خواست تا حقوق آزادی عقیده و بیان، اجتماعات مسالمت آمیز، اجتماعات و مذهب را بدون تبعیض برای همه اعمال کنند و اطمینان حاصل کنند.

Ilze Brands Kehris (روی صفحه)، دستیار دبیرکل در امور حقوق بشر برای دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، در نشست شورای امنیت درباره تهدیدات علیه صلح و امنیت بین المللی سخنرانی می کند.

Ilze Brands Kehris (روی صفحه)، دستیار دبیرکل در امور حقوق بشر برای دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، در نشست شورای امنیت درباره تهدیدات علیه صلح و امنیت بین المللی سخنرانی می کند.

Cole Rasmussen

متخصص ترم بیکن عاشق معمولی قهوه. علاقه مند به مسافرت هاردکور ماون اینترنتی جذاب و ظریف. دانشجو.

تماس با ما