سقوط داو بیش از امتیاز پس از سخنرانی پاول

میانگین صنعتی داوجونز روز جمعه پس از آن که جروم پاول، رئیس فدرال رزرو قول داد که به مبارزه با تورم ادامه دهد، حتی به قیمت رشد اقتصادی، بیش از 1000 واحد سقوط کرد.

در سخنرانی بسیار مورد انتظار، آقای پاول گفت: فدرال رزرو باید به افزایش نرخ بهره ادامه دهد و آن را تا زمانی که تورم کنترل شود بالا نگه دارد. اظهارات او سرمایه گذارانی را که امیدوار بودند تورم به اوج خود رسیده باشد و فدرال رزرو از افزایش نرخ بهره به کاهش آن در سال آینده تغییر کند، ناامید کرد.

فروش روز جمعه دو هفته متوالی زیان را برای شاخص‌های اصلی سهام کاهش داد و تا حد زیادی سودهای بازار را از اواخر جولای از بین برد. سهام فناوری که در اوایل تابستان امسال بالا بودند، شکست خاصی را تجربه کردند، به طوری که Amazon.com و Netflix هر دو بیش از 4 درصد در روز سقوط کردند.

داو 1008.38 واحد یا 3 درصد کاهش یافت و به 32283.40 رسید که بزرگترین افت یک روزه شاخص بلو چیپ از ماه می است.

S&P 500 141.46 واحد یا 3.4 درصد سقوط کرد و به 4057.66 رسید. Nasdaq Composite متمرکز بر فناوری با 497.56 واحد یا 3.9 درصد کاهش به 12141.71 رسید. شاخص ها قبل از سخنرانی اندکی تغییر کردند، سپس به طور پیوسته در طول جلسه کاهش یافتند و ضررها تا زنگ پایانی شتاب گرفتند.

هر سه شاخص در این هفته بیش از 4 درصد کاهش یافتند، به دنبال یک حرکت صعودی و نزولی که در آن سرمایه‌گذاران نگرانی‌ها را نسبت به انقباض فدرال رزرو در برابر داده‌های اقتصادی که به قدرت اساسی اقتصاد ایالات متحده اشاره می‌کرد، ارزیابی کردند.

آقای. اظهارات پاول در اجلاس سران فدرال رزرو در جکسون هول، ویو، نشان داد که چگونه بانک مرکزی در حال آماده شدن برای تغییر از مرحله افزایش سریع و بزرگ نرخ به مرحله ای است که در آن بر رسیدن به سطح نرخ بهره تمرکز می کند که استخدام و هزینه ها را کند می کند. و رشد، سپس برای مدتی در آن سطح باقی می ماند.

مایکل آرون، استراتژیست ارشد سرمایه گذاری در State Street Global Advisors می گوید: «بزرگترین شگفتی در اینجا این است که سرمایه گذاران آماده می شدند تا پاول، رئیس فدرال رزرو در مورد تورم صحبت کند، اما پس از انجام این کار، واکنش منفی نشان می دهند. به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاران ساده‌لوحانه به یک محور پاول امیدوار بودند، اما در عوض او اعتبار فدرال رزرو برای مبارزه با تورم را دو چندان کرد.

افت بازار سهام در روز جمعه گسترده بود، به طوری که تمام 11 بخش S&P 500 در آن روز کاهش یافتند و تنها پنج سهم در این شاخص افزایش داشتند. بخش فناوری بیشترین آسیب را دیده است زیرا این سهام به ویژه به نرخ های بالاتر حساس هستند.

آلفابت مادر گوگل بیش از 5 درصد سقوط کرد. اچ پی و سازنده تراشه انویدیا هر دو حدود 9 درصد کاهش داشته اند. شرکت Dell Technologies پس از هشدار سازنده رایانه شخصی نسبت به کندی بازار رایانه های شخصی، 14 درصد سقوط کرد.

سهام مربوط به سفر و اوقات فراغت نیز تحت فشار قرار گرفتند و Caesars Entertainment و Carnival هر دو بیش از 5 درصد سقوط کردند.

حتی با وجود زیان های این هفته، S&P 500 نسبت به پایین ترین حد خود در ژوئن 11 درصد افزایش یافته است. سهام در بیشتر تابستان با این امید که فدرال رزرو ممکن است موضع خود را برای مبارزه با تورم کاهش دهد، یک فصل کلی درآمد شرکت ها و برخی از انتشار داده های خوش بینانه افزایش یافت. در روز پنج‌شنبه، شاخص‌ها پس از آن که داده‌ها نشان داد اقتصاد در سه ماهه دوم کمتر از آنچه قبلا تصور می‌شد کوچک شد، افزایش یافت.

آقای. پاول مستقیماً در مورد چشم انداز جلسه سیاست گذاری آتی فدرال رزرو در ماه سپتامبر اظهار نظر نکرد، اما گفت که تصمیم بعدی برای نرخ بهره «به مجموع داده های دریافتی و چشم انداز در حال تحول بستگی دارد. در برخی مواقع، با سفت شدن بیشتر موضع سیاست پولی، احتمالاً کاهش سرعت افزایش ها مناسب خواهد بود.”

پیش از جلسه بعدی بانک مرکزی، سرمایه‌گذاران گزارش مشاغل ماهانه را که موعد مقرر در سپتامبر است، تجزیه و تحلیل خواهند کرد. 2، برای هر نشانه ای که بازار کار فشرده در حال کاهش است. آنها همچنین یک مطالعه دیگر در مورد تورم دریافت خواهند کرد. آخرین گزارش شاخص قیمت مصرف کننده نشان داد که تورم در ماه جولای از بالاترین سطح چهار دهه اخیر اندکی کاهش یافته است. فدرال رزرو گفته است که می خواهد شواهد بیشتری مبنی بر سرد شدن اقتصاد ببیند قبل از اینکه آماده بگوید که تورم واقعاً در حال کاهش است.

در جلسه بعدی فدرال رزرو، مقامات احتمالاً در مورد اینکه آیا نرخ بهره باید 0.5 یا 0.75 درصد افزایش یابد، بحث خواهند کرد. بازارهای آتی نشان می‌دهند که معامله‌گران دودسته شده‌اند، تقریباً 60 درصد انتظار افزایش بزرگ‌تر و حدود 40 درصد افزایش کوچک‌تر و نیم امتیازی را پیش‌بینی می‌کنند.

برایان اوریلی، رئیس استراتژی بازار در صندوق بین المللی Mediolanum گفت: «آنها نمی خواهند به عنوان بانک مرکزی که تورم را از دست داده یا حتی باعث افزایش تورم شده است، یاد شوند.

بازدهی دو ساله خزانه داری ایالات متحده، که ارتباط نزدیکی با انتظارات برای نرخ بهره معیار فدرال رزرو دارد، پس از آن افزایش یافت. سخنرانی پاول به 3.391 درصد رسید، از 3.372 درصد در روز پنجشنبه. بازده و قیمت اوراق قرضه در جهت مخالف حرکت می کنند.

بازدهی 10 ساله از 3.023 درصدی روز پنجشنبه به 3.034 درصد رسید. این امر وارونگی بین بازدهی کوتاه مدت و بلندمدت را که یک شاخص کلیدی رکود در بازار اوراق قرضه است، گسترش داد.

در نشانه‌ای از اینکه فشارهای تورمی ممکن است اندکی کاهش یابد، داده‌های جدید منتشر شده در روز جمعه نشان داد که شاخص قیمت هزینه‌های مصرف شخصی اصلی – سنج ترجیحی فدرال رزرو برای تورم – کمی کمتر از پیش‌بینی‌ها بود.

در بازارهای کالا، قیمت نفت افزایش یافت زیرا سرمایه گذاران انتظارات کاهش تقاضا را متعادل کردند و نشانه هایی مبنی بر اینکه گروه تولیدکنندگان نفت اوپک پلاس در حال بررسی کاهش تولید در نشست بعدی خود است. معاملات آتی ماه اول نفت خام برنت با 1.7 درصد افزایش به 100.99 دلار در هر بشکه رسید.

معامله گران روز دوشنبه در کف بورس نیویورک کار کردند.


عکس:

BRENDAN MCDERMID/REUTERS

بیت کوین در کنار سهام فناوری و سایر دارایی های پرخطر سقوط کرد. این کریپتوکارنسی با 4.5 درصد کاهش از قیمت روز پنجشنبه 5 بعدازظهر به وقت ET به 20666.66 دلار در روز جمعه رسید و از سطح 21000 دلاری که معامله گران در هفته گذشته به عنوان کف دیده بودند عبور کرد.

سرمایه گذاران همچنین داده های مصرف کننده آمریکایی را تجزیه و تحلیل می کردند. مخارج خانوارها در ماه جولای در بحبوحه تورم قوی اندکی افزایش یافت. بر اساس داده‌های جدید دانشگاه میشیگان، احساسات مصرف‌کننده در ماه آگوست برای دومین ماه متوالی افزایش یافت و اندکی از پایین‌ترین میزان خود در ژوئن بهبود یافت.

در خارج از کشور، سهام پان قاره ای Stoxx Europe 600 1.7 درصد سقوط کرد. شاخص‌ها در آسیا بیشتر رشد کردند، به طوری که نیکی 225 ژاپن 0.6 درصد و هانگ سنگ هنگ کنگ 1 درصد رشد کردند.

– اریک والرشتاین در این مقاله مشارکت داشت.

به الکساندر اوسیپوویچ در [email protected] و ویل هورنر در [email protected] بنویسید.

ما می خواهیم از تو بشنویم