روش جذب دی اکسید کربن نیز مدرن است

بر اساس گزارش سازمان جهانی هواشناسی، غلظت گازهای گلخانه ای به رکورد بالایی رسیده است و با وجود کاهش 5.6 درصدی انتشار دی اکسید کربن از سوخت های فسیلی به دلیل محدودیت های کووید-19، افزایش این گاز افزایش یافته است. در سال 2020 از میانگین دهه گذشته فراتر رفته است. این افزایش مداوم در غلظت دی اکسید کربن به طور مستقیم با مصرف انبوه سوخت های فسیلی مرتبط است.

به گزارش Tekexplorer، گروهی از محققان دانشگاه رنمین چین روش جدیدی را برای جذب دی اکسید کربن با استفاده از نور خورشید به عنوان منبع انرژی و خاک اصلاح شده به عنوان جاذب دی اکسید کربن پیشنهاد کردند.

در این روش علاوه بر جذب دی اکسید کربن، از استفاده از سوخت های فسیلی که باعث ایجاد دی اکسید کربن اضافی می شود نیز خودداری خواهد شد. نکته مهم این است که روش جذبی که آنها توسعه دادند برگشت پذیر است، بنابراین می توان از دی اکسید کربن جذب شده برای تولید محصولات دیگری مانند متانول، اتانول و متان استفاده کرد.

محقق مسئول این تحقیق، یاپی وانگ، استاد گروه شیمی این دانشگاه، توضیح می دهد: در حالی که در دهه های اخیر تعداد زیادی جاذب دی اکسید کربن با کارایی بالا ساخته شده است، مردم به ندرت به کربن پراکنده شده توسط کربن توجه می کنند. جاذب در طول آماده سازی آن علاوه بر این، سیستم های متداول جذب دی اکسید کربن مصرف انرژی بالایی را در طول فرآیند بازسازی نشان می دهند.

برای حل این مشکلات، ما روی راه حلی تمرکز کردیم که نه تنها جاذب های دی اکسید کربن با مصرف کم تولید می کند، بلکه از نور خورشید به عنوان تنها انرژی ورودی برای احیای این جاذب ها استفاده می کند.

این گروه تحقیقاتی دریافتند که خاک آغشته به محلول پلیمری آبی بر پایه آمین، جاذب دی اکسید کربن با دو مزیت مهم است: به راحتی به دست می آید و نیاز به سنتز پیچیده ندارد و می تواند دی اکسید کربن را جذب کرده و با حرارت دادن آن را به خوبی احیا کند. علاوه بر این، یک لایه بازتابنده و جذب کننده خورشید برای ساخت سیستم های خورشیدی استفاده شد که خاک اصلاح شده را برای جذب دی اکسید کربن گرم می کند.

شیمینگ ژانگ، دانشجوی دکترا گفت: ما از آبگرمکن های خورشیدی الهام گرفتیم. استفاده از نور خورشید به عنوان انرژی ورودی نیاز به مصرف انرژی را به حداقل می رساند و سازگاری بیشتری با محیط زیست دارد.

Qianhao Pan افزود: آنها معتقدند زیبایی در سادگی است، گاهی اوقات یک فرآیند آماده سازی ساده می تواند منجر به راه حل موثری شود که از محیط زیست محافظت می کند.

نتایج این تحقیق در مجله Green Energy & Environment منتشر شده است.

Braylon Mccoy

محقق حرفه ای وب. پیشگام الکل متعصب تلویزیون دوست حیوانات در همه جا.

تماس با ما