روز جهانی بهداشت روان 10 راهکار موثر برای کاهش استرس سلامت نیوز

روز جهانی بهداشت روان ۲۰۲۲: علیرغم اثرات منفی استرس بر زندگی ما، ما از پذیرش این احتمال که می تواند باعث مشکلات سلامت روانی شود خودداری می کنیم. درک روش هایی که می توانند موقعیت های استرس زا را کاهش دهند بسیار مهم است زیرا برنامه های شلوغ و مسئولیت های بی شمار ما به طور قابل توجهی در ایجاد این وضعیت نقش داشته اند. استرس جنبه طبیعی زندگی است، از چالش های جزئی تا بحران های بزرگ. حتی اگر کنترلی بر محیط خود نداشته باشید، همیشه بر نحوه پاسخگویی به آن قدرت دارید.

با این حال، هیچ راهبردی برای کاهش استرس وجود ندارد که برای همه مفید باشد. این امکان وجود دارد که آنچه برای یک نفر کار می کند برای دیگری مفید نباشد. در نتیجه، بسیار مهم است که انواع استراتژی های کاهش استرس را در اختیار داشته باشید. در اینجا چند نکته برای داشتن یک زندگی بدون استرس آورده شده است.

استراتژی های کاهش استرس فوری

بسیار مهم است که برخی از تکنیک های کاهش استرس را داشته باشید که بتوانید فوراً از آنها استفاده کنید، چه می خواهید برای مصاحبه شغلی بروید یا از رفتار کودک خود در زمین بازی غرق شده اید.

1. بخند

بله، شنیدید، بخند! به شوخی که دوستان گفته اند یا یک ویدیوی سرگرم کننده در یوتیوب با صدای بلند بخندید. خنده باعث کاهش سطح هورمون ها، کاهش فشار خون و ترشح اندورفین، مسکن های طبیعی بدن می شود.

2. پیاده روی کنید

حتی یک پیاده روی کوتاه 10 دقیقه ای در اطراف دفتر باعث افزایش جریان خون و فعالیت قلبی عروقی می شود که استرس را کاهش می دهد. حتی بهتر از آن، آب و هوا به ما اجازه می دهد تا در خارج از خانه قدم بزنیم، جایی که بتوانیم طبیعت را تجربه کنیم و تغییر محیط به شما کمک می کند تا به طور موقت افکار ناخوشایند را مسدود کنید. وقتی در خانه هستید سگ خود را به پیاده روی ببرید – حیوانات راه دیگری برای استراحت هستند.

3. تصویرسازی هدایت شده

تصویرسازی هدایت شده شبیه به استراحت ذهنی است. خود را در “مکان شاد” خود تصور کنید، شاید در ساحلی نشسته اید و صدای امواج، عطر آب و گرمای شن های زیر پای خود را می پذیرید. به سادگی چشمان خود را برای لحظه ای ببندید و یک محیط آرام را تجسم کنید.

4. صمیمیت

استرس شما را می توان تا حد زیادی با لمس فیزیکی کاهش داد. در آغوش گرفتن عزیزان فواید زیادی دارد. تعامل اجتماعی، تماس فیزیکی، لمس، اندورفین، و هورمون ها و مواد شیمیایی تولید شده در طول فعالیت بدنی، همگی از بین برنده استرس هستند. اکسی توسین – یک هورمون شادی آور که ضربان قلب و فشار خون را کاهش می دهد، همچنین می تواند هنگام در آغوش گرفتن و بوسیدن همسرتان ترشح شود.

5. بخوانید

زمانی که شخص از طریق کتاب وارد دنیایی خیالی می شود، ذهن از نمایش اشیا، رویدادها و شخصیت ها لذت می برد. ذهن از گریزهای ذهنی از داستان، غیرداستانی و حتی یک مجله جالب لذت می برد.

6. رایحه درمانی

برخی از رایحه ها اثر آرام بخشی دارند. همه چیز از روغن گرفته تا خوشبو کننده هوا و شمع در دسترس است. از جمله رایحه هایی که باعث کاهش اضطراب و افزایش خواب می شوند عبارتند از: اسطوخودوس، گل رز، علف لیمو، دارچین، چوب صندل و شکوفه پرتقال.

7. موسیقی

فرآیندهای فیزیولوژیکی در بدن را می توان با موسیقی آرام بخش کاهش داد. کسانی که مضطرب هستند هنگام گوش دادن به موسیقی، به خصوص موسیقی قهوه ای، استرس کمتری خواهند داشت. علاوه بر این، موسیقی با کاهش غم و اندوه، کاهش فرسودگی شغلی و بهبود خلق و خوی مرتبط است.

8. قرعه کشی کنید

کتاب‌های رنگ‌آمیزی بزرگسالان بسیار محبوب شده‌اند، و ذهن می‌تواند به راحتی با طراحی و رنگ‌آمیزی منحرف شود. آنها از حالت روانی به نام “جریان” سود می برند، یعنی زمانی که فرد آنقدر در چیزی غوطه ور است که تقریباً مراقبه است. این طرز فکر آرامش بخش و ذهن گیر برای سرگرمی هایی مانند طراحی، باغبانی و پیاده روی مفید است. بسیاری از الگوهای پیچیده برای تکمیل نیاز به برنامه ریزی و تفکر دارند.

9. سکوت را پیدا کنید

بیرون، دور از سر و صدای محل کار، یا در اتاقی ساکت بنشینید. چند هدفون قرار دهید که صداها را مسدود می کند. با خاموش کردن تلویزیون، رادیو، پادکست ها، صداهای کار و مکالمه یا ترافیک، مغز استراحت می کند و تنش کاهش می یابد. علاوه بر این، سکوت حالت “شناخت خود تولید شده” مغز را فعال می کند، جایی که فرآیندهای ذهنی تسکین دهنده استرس مانند خیال پردازی، بازیابی حافظه و ایده پردازی اتفاق می افتد.

10. برق را بکشید

همیشه در دسترس بودن و متصل بودن می تواند واقعا استرس زا باشد. هر روز برای چند ساعت مشخص قطع کنید. از عملکرد “زمان صفحه” در تلفن خود برای محدود کردن وقفه در زمان خصوصی استفاده کنید. برای اینکه قدمی فراتر بردارید، یک سم زدایی رسانه ای مانند یک آخر هفته بدون تلفن همراه یا یک روز بدون رسانه های اجتماعی یا تلویزیون برنامه ریزی کنید.

همچنین بخوانید: روز جهانی بهداشت روان 2022: رابطه بین سلامت روان و شرایط فیزیکی مزمن

در حالی که فرد باید از اعمال دیگری مانند تنفس عمیق، اجتناب از اهداف شغلی بیش از حد، خوردن یک رژیم غذایی متعادل و غیره پیروی کند، اما این رفاه و رضایت ذهن است که منجر به بهبود و زندگی بدون استرس می شود.

Olive Herman

سفر نینجا. زامبی نرد. متخصص فرهنگ پاپ معتاد آبجو ماون وب کارشناس مغرور غذا تنظیم کننده. دردسر ساز. خالق مشتاق

تماس با ما