رهبر سابق حزب محافظه کار کانادا می گوید که کمپین اطلاعات غلط چینی او را در جریان انتخابات هدف قرار داده است.CNN

ارین اوتول، رهبر سابق حزب محافظه کار کانادا، چین را متهم کرده است که او را با اطلاعات نادرست و کمپین های سرکوب رأی دهندگان در طول انتخابات سال 2021 هدف قرار داده است، در حالی که یک قانونگذار کانادایی متولد هنگ کنگ نیز گفت که او به دلیل فعالیت های حقوق بشری خود هدف قرار گرفته است، هر دو به استناد اطلاعاتی از کانادا. آژانس جاسوسی

اوتول روز سه شنبه به پارلمان گفت، سرویس اطلاعات امنیتی کانادا (CSIS) هفته گذشته تهدیدهای متعددی را علیه وی شناسایی کرد.

او گفت: “هر یک از این تهدیدها برای بی اعتبار کردن من، ترویج روایت های نادرست در مورد سیاست های من و مانع تراشی شدید در کار من به عنوان نماینده مجلس و به عنوان رهبر اپوزیسیون رسمی بود.”

اوتول تاکید کرد که اطلاعات نادرست ادعایی در آستانه انتخابات عمومی سال 2021 رخ داده است که شاهد انتخاب مجدد دولت حزب لیبرال به رهبری نخست وزیر جاستین ترودو بود. اوتول یکی از اعضای فعلی پارلمان (MP) است.

یک روز پیش از آن جنی کوان، نماینده دموکرات جدید، گفت که CSIS همچنین به او اطلاع داده است که او در یک کمپین مداخله خارجی هدف قرار گرفته است و “به یک هدف ادامه خواهد داد.”

“از این جلسه توجیهی برای من واضح تر از همیشه است که مرعوب نخواهم شد، به هیچ وجه ساکت نخواهم شد، هرکسی که به هر طریقی که می خواهد به من فشار بیاورد، آنها کوان گفت موفق نخواهد شد.

این قانونگذار به فعالیت‌های خود در زمینه حقوق بشر در هنگ‌کنگ پس از تحمیل قانون امنیت ملی توسط پکن در این شهر نیمه خودمختار و حمایت او از مسائل مربوط به جمعیت اقلیت مسلمان اویغور چین به‌عنوان دلایلی برای هدف قرار گرفتن وی اشاره کرد.

این اتهامات در بحبوحه وخامت طولانی روابط بین دو کشور و در بحبوحه دوره افزایش نگرانی ها در کانادا در مورد نفوذ چین، از جمله از طریق عملیات ایستگاه های پلیس در خارج از کشور و نظارت بر سخنرانی در این کشور، که جامعه بزرگی دارد، مطرح می شود. افراد با میراث چینی

در اوایل ماه جاری، کانادا یک دیپلمات چینی معتبر را که متهم به دست داشتن در کمپین آزار و اذیت علیه مایکل چونگ، قانونگذار مخالف دولت کانادا و نزدیکانش بود، اخراج کرد. چین به سرعت یک دیپلمات کانادایی را اخراج کرد.

این آزار و اذیت ادعایی پس از آن صورت گرفت که چونگ از طرحی برای محکوم کردن رفتار چین با گروه اقلیت مسلمان اویغور حمایت کرد.

اوتول روز سه‌شنبه گفت که او معتقد است که پکن به‌خاطر ممانعت از استفاده از فناوری هوآوی در شبکه 5G کانادا و انتقاد از نقض حقوق بشر در این کشور، از جمله موارد دیگر، قصد انتقام از او را دارد.

هر دو اوتول و چونگ از دولت ترودو انتقاد کرده اند که به نظر می رسد در انجام چنین اطلاعاتی کند است.

مارکو مندسینو، وزیر امنیت عمومی کانادا، بعداً روز سه‌شنبه گفت که CSIS “بسیار فعال در تعامل با نمایندگان پارلمان فدرال” بوده است و او اصلاحاتی را برای بهبود جریان اطلاعات انجام داده است.

مندیچینو گفت که دولت در حال ایجاد یک هماهنگ کننده ملی برای مبارزه با مداخله خارجی و ایجاد یک ثبت عامل خارجی است.

چین بارها ادعاهای قبلی مبنی بر دخالت سیاسی در نظام سیاسی کانادا را رد کرده است.

پس از اخراج‌های دیپلماتیک اخیر، پکن رسانه‌های کانادایی و برخی از سیاستمداران را به «جعل اطلاعات نادرست» متهم کرد.

روابط دو کشور در سال‌های اخیر به ویژه پس از بازداشت دو کانادایی در چین توسط پکن در اقدامی تلافی‌جویانه برای دستگیری منگ وانژو یک تاجر چینی توسط کانادا در سال 2018، تحت تنش‌های قابل توجهی قرار گرفته است.

پکن بارها انکار کرد که پرونده آنها انتقام‌جویی سیاسی است، اما این دو مرد، دیپلمات سابق مایکل کوریگ و تاجر مایکل اسپاور، در همان روزی آزاد شدند که منگ در سال 2021 از سوی کانادا اجازه بازگشت به چین را پیدا کرد.

Mckenzie Elliott

عاشق عمومی قهوه. مزاحم خشمگینانه فروتن. Wannabe tv متعصب. حرفه ای موسیقی آزاد. بت نوجوان آینده.

تماس با ما