دوترته، «بدنام برای شوخی‌های جنسی‌اش»، قانون مبارزه با آزار جنسی را امضا کرد

مانیلا – رودریگو دوترته، رئیس‌جمهور فیلیپین، که به‌خاطر سابقه طولانی اظهارات رکیک درباره زنان، از جمله شوخی‌های مربوط به تجاوز، شهرت دارد، قانونی را امضا کرده است که سوت زدن گرگ، تماس با گربه و سایر اشکال آزار جنسی در مکان‌های عمومی را جرم انگاری می‌کند.

سالوادور پانلو، سخنگوی رئیس جمهور گفت، این قانون که قانون فضاهای امن نامیده می شود، در ماه آوریل امضا شد، اما این قانون تنها در این هفته علنی شد.

این قانون آزار و اذیت جنسی را در تمام فضاهای عمومی از جمله محل کار، مکان های تفریحی و وسایل نقلیه عمومی ممنوع می کند و دست زدن، تعقیب و ایجاد توهین های زن ستیز، همجنس گرا هراسی، ترنس هراسی یا جنسی را مجازات می کند. جرایم تا 500000 پزو یا حدود 9750 دلار مجازات دارند.

همچنین آزار و اذیت آنلاین و تهدیدهای فیزیکی، روانی و عاطفی که از طریق پیام‌های خصوصی، اتاق‌های گفتگو یا در ملاء عام ایجاد می‌شود را پوشش می‌دهد.

برخی از مدافعان حقوق زنان و سیاستمداران فیلیپینی این سوال را مطرح کردند که آیا آقای. دوترته پس از بیان سخنانی که بسیاری آن را جنسیت گرا می دانستند، به قانون احترام می گذارد.

سخنگوی ایشان آقای پانلو به خبرنگاران گفت: «او آن را امضا کرد. این واقعیت که او آن را امضا کرده است، به این معنی است که او با آن موافق است.»

آقای. او گفت که دوترته “مرد شگفت انگیز” است. آقای. پانلو گفت که این به این معنی است که “او می تواند ما را غافلگیر کند وقتی ناگهان هیچ شوخی نکند.”

این قانون توسط سناتور Risa Hontiveros پیشنهاد شد که قبل از پیوستن به کنگره فیلیپین به عنوان یک فعال برای حقوق زنان کار می کرد. آقای. پانلو توضیح نداد که چرا یک نسخه از قانون امضا شده تنها روز دوشنبه منتشر شد.

فیلیپین یک جامعه مردسالار است که در آن بسیاری صحبت در مورد تابو جنسی را در نظر می گیرند. آزار و اذیت جنسی نیز اغلب نادیده گرفته می‌شود، اگرچه بیشتر از آن که به طور عمومی اذعان شود رایج است.

از زمان روی کار آمدن او سه سال پیش، آقای. دوترته به خاطر اظهارات جنجالی خود، که بسیاری از آنها در مورد زنان و بازیگران به عنوان یک ژست بوده، تیتر اخبار سراسر جهان شده است. سال گذشته، او اظهار داشت که تجاوز به عنف اجتناب ناپذیر است «تا زمانی که زنان زیبا وجود داشته باشند»، به سربازان دستور داده است که به چریک های زن کمونیست از ناحیه تناسلی شلیک کنند، و گفت که در نوجوانی به یک خدمتکار خانه تجاوز جنسی کرده است. دفتر او بعداً به عنوان یک شوخی رد شد.

او همچنین متهم به سوء استفاده از قدرت خود پس از درخواست یک زن برای بوسیدن او در یک مراسم عمومی شده است.

آقای. دوترته در اوایل کار خود اظهارات مشابه بسیاری را بیان کرد: در حالی که در سال 2016 در مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری شرکت می کرد، درباره از دست دادن تجاوز به یک مبلغ در جریان شورش زندان شوخی کرد و مدت هاست که از زبان جنسی برای حمله به دشمن سیاسی همیشگی خود، لیلا دی لیما، استفاده می کند. سناتور رهبری مخالفان آقای. سرکوب خشونت آمیز دوترته با فروشندگان و مصرف کنندگان مواد مخدر.

روز سه شنبه خانم دی لیما گفت که امیدوار است آقای. دوترته طبق قانون از قانون پیروی خواهد کرد.

وی افزود: امیدوارم این قانون جدید با جدیت و به درستی اجرا شود و مسئولین عمومی ما به ویژه آقای مهندس را از تمکین مستثنی نکند. دوترته که به خاطر شوخی‌های جنسی و اظهارات زن‌ستیزانه‌اش بدنام است.» او باید به امضای خود زیر مهر ریاست جمهوری که در آن قانون گذاشته شده احترام بگذارد.»

بر اساس قوانین فیلیپین، رئیس جمهور در زمان ریاست جمهوری از دعاوی مصون است. آقای. دوترته در سال 2022 دوره شش ساله خود را به پایان می رساند.

جومز سالوادور، دبیرکل گروه زنان گابریلا، گفت که رئیس جمهور با امضای این قانون “سایه ای طعنه آمیز بر روی خود انداخته است”.

خانم او می‌گوید: «او مروج اصلی فرهنگی است که زنان را تحقیر و عینیت می‌بخشد و آن‌ها را تشویق می‌کند که تماس‌گیرندگان، مجرمان جنسی و حتی پرسنل یونیفرم پوش به زنان بی‌احترامی کنند. سالوادور گفت. در این زمینه، اجرای قانون قطعاً با چالش روبرو خواهد شد.»

Charlie Ray

نرد سفر. علاقه مند به موسیقی. بشارت دهنده توییتر. متعصب بیکن کاوشگر Wannabe. دانشجو. گیک وب دوستانه. تمرین کننده آبجو آماتور. ارتباط دهنده.

تماس با ما