در روسیه، ناسیونالیست های راست افراطی انتقاد نادری از تلاش های جنگی کرملین ارائه می کنند

در روسیه، شخصیت‌های ملی‌گرا و وبلاگ‌نویس‌های طرفدار جنگ به دلیل شکست‌ها و گام‌های نادرست نیروهای روسی در جنگ اوکراین، از کرملین انتقاد می‌کنند. روایت آنها با نسخه اعلام شده توسط کرملین که در غیر این صورت پوشش منفی عملکرد روسیه را سرکوب کرده است، در تضاد است.

در کانال‌های تلگرامی، منتقدانی که عموماً از کمپین روسیه در اوکراین حمایت می‌کنند، دولت ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه را به دلیل آمادگی ناکافی روسیه برای جنگ، نرخ بالای غیرضروری تلفات و سرعت آهسته حمله روسیه مقصر می‌دانند.

ایگور گیرکین، یک ملی گرا راست افراطی، پس از حمله نیروهای اوکراینی به اهداف روسیه با تسلیحات آمریکایی نوشت: «در حالی که کرملین به آرامی به جویدن خرخرهای معمول ادامه می دهد، شرکای محترم اوکراینی ما در واقع هر چیزی را که می توانند به دست آورند، نابود می کنند». در ماه جولای او در اوایل این ماه گفت: «شکست استراتژی نظامی روسیه در اوکراین آشکار است.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، اوایل این هفته در یک مجمع نظامی در روسیه حاضر شدند.


عکس:

استخر کرملین/پرس زوما

آقای. گیرکین که در سال 2014 فرماندهی نیروهای جدایی طلب طرفدار روسیه را برعهده داشت که به دنبال درهم شکستن منطقه دونباس از کنترل اوکراین بودند، یکی از سرسخت ترین منتقدان عملکرد روسیه در جنگ است.

چنین صداهایی – که بسیاری از کرملین می خواهند در اوکراین تهاجمی تر شود – می تواند زمینه را برای پیش نویس نظامی فراهم کند. به گفته تحلیلگران، پوتین تاکنون از آن اجتناب کرده است.

راب لی، کارشناس ارشد موسسه تحقیقات سیاست خارجی، می گوید: «بسیاری از این مفسران از این که دولت روسیه به اندازه کافی پیش نمی رود شکایت دارند. اگر پوتین تصمیم به تشدید جنگ بگیرد، از آن حمایت خواهند کرد و از این بابت خوشحال خواهند شد. از این نظر برای دولت مفید خواهند بود.»

پوتین احتمالا متوجه شده است که شکست‌های نظامی بزرگی وجود دارد که نمی‌توان آنها را انکار کرد. لی گفت. “باید یک خروجی برای آن وجود داشته باشد. شاید تا زمانی که به جای رهبری سیاسی متوجه رهبری نظامی باشد، خوب باشد.»

آقای. به گزارش رسانه دولتی روسیه، پوتین در ماه ژوئن با خبرنگاران نظامی دیداری پشت درهای بسته برگزار کرد.

کرملین به درخواست برای اظهار نظر پاسخ نداد.

منتقدان طرفدار جنگ از خط رسمی کرملین که جنگ طبق برنامه پیش می رود، پایبند نیستند. آنها این درگیری را “جنگ” می نامند تا “عملیات نظامی ویژه” همانطور که کرملین خواسته است، و برخی از ابهامات وزارت دفاع روسیه را به سخره می گیرند.

در اوایل این ماه، پس از انفجارهایی که یک پایگاه هوایی در کریمه را لرزاند – منطقه ای از اوکراین که به طور غیرقانونی به روسیه در سال 2014 ضمیمه شد – وزارت دفاع روسیه ادعا کرد که مهمات در این پایگاه منفجر شده است. این وزارتخانه همچنین اعلام کرد که به هیچ هواپیمای آسیبی نرسیده و به پایگاه هوایی روسیه در آنجا آسیبی وارد نشده است.

«اگر این آتش سوزی بود، پس آتشی بسیار شرم آور بود. رومن ساپونکوف، خبرنگار جنگی که با نیروهای روسی در اوکراین مستقر است، نوشت. آقای. ساپونکوف به درخواست اظهار نظر پاسخ نداد.

برخی از صداهای طرفدار روسیه در روسیه اطلاعاتی در مورد میزان خسارت وارده به پایگاه هوایی در کریمه پس از انفجار در آنجا به اشتراک گذاشتند، حتی زمانی که دولت روسیه به دنبال کم اهمیت جلوه دادن این حادثه بود.


عکس:

آسوشیتدپرس

یک کانال تلگرامی محبوب طرفدار روسیه به نام “Voennyi Osvedomitel” یا “War Informer” عکسی از یک هواپیمای منهدم شده در پایگاه هوایی را منتشر کرد و به نقل از مقامات محلی از مجروحان و کشته شدگان این انفجارها خبر داد.

بعدها، تصاویر ماهواره‌ای خسارات زیادی را به هواپیماهای پایگاه نشان داد.

وزارت دفاع بریتانیا گفت که این انفجارها منجر به از دست دادن 8 جت جنگی شده است اما علت اصلی انفجارها مشخص نیست.

تلگرام یکی از معدود فضاهای اطلاعاتی است که به راحتی برای روس ها قابل دسترسی است و دیدگاه های مختلفی در مورد جنگ ارائه می دهد. به گفته آقای او، در روسیه، نظرات انتقادی اتاق‌های فکر و دانشگاه‌ها سانسور می‌شود. لی رسانه‌های تحت حمایت دولت بر رسانه‌های خبری روسیه تسلط دارند و به ندرت اجازه می‌دهند که ضعف روسیه اعتراف شود.

«در دو روز جنگ در شرایط «میدان‌های باز» پنج نفر را از دست دادم [fighters] برگشت ناپذیر، در حالی که هفت نفر زخمی شدند. الکساندر خداکوفسکی فرمانده کهنه کار دونباس در اوایل این ماه در کانال تلگرامی خود نوشت: از نظر تعداد کشته شدگان، این رقم بالاتر از سه ماه نبردهای ماریوپل است. این پست بیش از 2 میلیون بازدید داشت.

وزارت دفاع روسیه در ماه مارس اعلام کرد که 1351 سرباز روس در این درگیری ها کشته شده اند، آماری که از آن زمان تاکنون به روز نشده است. پنتاگون بر این باور است که 80000 پرسنل نظامی روسیه مجروح یا کشته شده اند.

یکی از اعضای نیروهای مسلح اوکراین در حین نبش قبر در ماه مه سربازان کشته شده روسی در نزدیکی خارکف اوکراین کار می کرد.


عکس:

آندری مارینکو / آسوشیتدپرس

آقای. خداکوفسکی گفت که میزان بالای تلفات با نتایج اندکی همراه است و زنجیره فرماندهی نظامی روسیه را مقصر می‌داند که تصمیم‌گیری و تحویل سلاح‌های مورد نیاز را متوقف کرده است.

بنابراین حمله ما خنثی می شود و دفاع ما شکسته می شود. این یک عامل ذهنی نیست، نحوه تنظیم سیستم است. خداکوفسکی نوشت. او در ماه ژوئیه نوشت: «برای همه آشکار است که ما کمتر از آنچه می‌خواستیم برای عملیات آماده بودیم».

آقای. خدااکوفسکی برای اظهار نظر در دسترس نیست.

انتقاد از سوی مفسران طرفدار جنگ و روسیه در ماه گذشته و پس از اینکه حمله روسیه به منطقه شرق اوکراین در دونباس کند شد، تشدید شد.

صداهای طرفدار جنگ همچنین ابراز خشم کردند که اوکراین شروع به استفاده از سیستم های موشکی چند پرتاب هیمارس و سایر سلاح های دقیق برای حمله به انبارهای مهمات و مراکز فرماندهی روسیه کرد.

الکساندر اسلادکوف، خبرنگار شبکه های تلویزیونی دولتی روسیه که نزدیک به 900000 دنبال کننده در تلگرام دارد، در پستی در ماه آگوست نوشت: سامانه های توپخانه غربی به طرز ناخوشایندی با برد، دقت و تنوع مهمات مدرن خود ما را غافلگیر کردند. 2. او در این پست، جوانب مثبت و منفی سیستم های تسلیحاتی روسیه و اوکراین را با هم مقایسه کرد.

آقای. اسلادکوف از اظهار نظر خودداری کرد.

آقای. گیرکین، که کرملین را به دلیل عدم حمایت از ابتکار عمل دونباس در سال 2014 مورد سرزنش قرار داده است، به ویژه منتقد است.

آقای. گیرکین خواستار مجازات شدید فرماندهی ارشد نظامی روسیه از جمله وزیر دفاع سرگئی شویگو در واکنش به حملات نیروهای اوکراینی به هیمار شد. اگر آقای Girkin در Mr. کفش‌های پوتین، “به احتمال زیاد آنها فقط با یک جوخه شلیک نمی‌شدند.” گیرکین در ویدئویی که ماه گذشته در کانال تلگرام خود منتشر کرد، گفت. وی همچنین از آقای … پوتین به طور مستقیم، یک قمار بالقوه خطرناک در روسیه.

آقای. گیرکین می‌گوید که احساس می‌کند مجبور است برای کمک به روسیه برای دستیابی به اهدافش به صحبت کردن ادامه دهد.

آقای. گیرکین به همراه سه نفر دیگر در دادگاه هلند در ارتباط با سرنگونی پرواز MH17 خطوط هوایی مالزی بر فراز شرق اوکراین در سال 2014 و قتل 298 سرنشین آن متهم شده است. او این اتهامات را رد کرده است.

آقای. بر اساس گزارش Telemetrio، یک سرویس تحلیلی برای کانال های تلگرام، Girkin مخاطبان تلگرام خود را به بیش از 430000 دنبال کننده از حدود 15000 نفر قبل از جنگ افزایش داده است. او یک افسر ذخیره سابق سرویس امنیت فدرال روسیه با دیدگاه های سلطنت طلب و امپریالیستی و رهبر یک سازمان ملی گرای روسی به نام جنبش نووروسیا یا جنبش روسیه جدید است که از گسترش روسیه در دونباس و سایر مناطق حمایت می کرد تا آنچه را که او از آن یاد می کند متحد کند. به گفته میهای وارگا، مدرس و محقق مؤسسه مطالعات اروپای شرقی در دانشگاه فرای برلین، جایی که او جنبش‌های راست‌گرا را مطالعه می‌کند، مردم روسیه.

ایگور گیرکین، مرکز، یک ناسیونالیست راست افراطی روسی، از ارتش روسیه به دلیل حملات غیرنظامی غیرنظامی در اوکراین انتقاد کرده است.


عکس:

دیمیتری لاوتسکی / آسوشیتدپرس

آقای. گیرکین همچنین ارتش روسیه را به دلیل حملات غیرنظامی غیرنظامی در اوکراین محکوم کرده است.

صداهای طرفدار جنگ اطلاعات ارزشمندی در مورد پیشرفت جنگ در اختیار تحلیلگران غربی قرار می دهند.

ما آنها را رصد می کنیم نه تنها به این دلیل که دیدگاه متفاوتی نسبت به آنچه از وزارت دفاع روسیه می بینیم ارائه می دهند. آنها همچنین فیلم های روی زمین را در اختیار ما قرار می دهند.” او افزود: گاهی اوقات “خواندن گیرکین احساس می کند که من ارزیابی های خودم را می خوانم.”

فردریک دبلیو. کاگان، مدیر پروژه تهدیدات بحرانی در موسسه امریکن انترپرایز، یک اندیشکده محافظه کار، گفت که وبلاگ نویسان نظامی همچنین به عنوان صدایی برای جنگجویان در جبهه عمل می کنند که ممکن است احساس کنند فرماندهان آنها به نیازهای آنها پاسخ نمی دهند.

وبلاگ تلگرام Rybar نامه ای را در آگوست ارسال کرد. 15 که به گفته او مربوط به یک سرباز روسی در حال جنگ در اوکراین است که از کمبود تجهیزات مدرن شکایت کرده است. این سرباز نوشت که اکثر واحدها دارای خودروهای زرهی قدیمی هستند که کیفیت پایینی دارند و از کار افتاده اند.

تحلیلگران می گویند تنها انتقادی که به نظر می رسد دولت روسیه تحمل می کند از طرف گروه وبلاگ نویسان طرفدار جنگ است. تا کنون آقای گیرکین و سایر وبلاگ نویسان نظامی با وجود قانون جدیدی که بدنام کردن نیروهای مسلح روسیه را ممنوع می کند، سانسور نشده اند. آقای. دولت پوتین هزاران پرونده جنایی علیه منتقدان جنگ باز کرده است.

بنویسید یولیا چرنوا در [email protected]

حق چاپ ©2022 Dow Jones & Company, Inc. تمامی حقوق محفوظ است. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

Walker Jimenez

طرفدار تلویزیون آزاد. علاقه مندان به سفر نرد وب. گیمر. علاقه مندان به الکل ارتباط دهنده. نینجا غذا. پیشگام آبجو.

تماس با ما