جین دیویس داگت، 93، درگذشت. طراح گرافیک به مردم کمک کرد راه خود را پیدا کنند

در اواسط دهه 1950، زمانی که جین دیویس داگت مدرک فوق لیسانس خود را در دانشکده هنر و معماری دانشگاه ییل دریافت می کرد، توسط دانشجویان و اساتیدی احاطه شده بود که بر عرصه ها، مراکز خرید، مراکز پزشکی، مراکز حمل و نقل و دیگر پروژه های عظیم متمرکز بودند. می آمدند تا دوران شکوفایی و نوسازی شهری پس از جنگ آمریکا را تعریف کنند.

ام‌اس. داگت علاقه دیگری داشت.

او در مصاحبه ای در سال 2013 با طراح تریسی ترنر که در وب سایت انجمن طراحی گرافیک تجربی منتشر شد، به یاد می آورد: «پروژه ها جدید، پیچیده و بزرگ بودند. به ذهنم رسید که به این فکر کنم که فردی که به این غول‌ها می‌آید و مقیاس انسانی باید چگونه باشد و این شخص چگونه راه خود را پیدا می‌کند و از آن مکان استفاده می‌کند.»

رشته ای که او در آن زمان شروع به کار کرد واقعاً در آن زمان نامی نداشت اما اکنون طراحی گرافیک محیطی نامیده می شود. او به یکی از بنیان‌گذاران آن تبدیل شد و سیستم‌هایی را برای کمک به مردم در جهت‌یابی در فضاهای پیچیده ارائه کرد، تخصصی به نام «راه‌یابی».

فرودگاه ها فراخوان بودند: در میامی، هیوستون، بالتیمور و چندین شهر دیگر، خانم. داگت از کدهای رنگی، نمادها، علائم یکنواخت و سایر موارد استفاده کرد تا به مسافران کمک کند راه خود را در اطراف فرودگاه ها پیدا کنند که در غیر این صورت ترسناک تر بودند.

خانم “من نقش خود را به عنوان گله داری تصور نمی کردم.” داگت در سال 2021 به یک نشریه فارغ التحصیل دانشگاه ییل گفت: “در عوض، من آن را به منزله انتقال انتخاب های ارائه شده برای انتخاب های فردی آنها با مسیرهای مشخص شده برای نحوه رسیدن به آنجا می دیدم.”

ام‌اس. داگت که آثارش در طول سال‌ها جوایز مختلفی را به دست آورد، در 10 آوریل در بیمارستان سان سیتی، فلوریدا درگذشت. او 93 بود.

برادرزاده او، باب لوچته، که به همراه همسرش، کیت لوچته، در سه سال گذشته از او مراقبت می کردند، مرگ او را تایید کرد.

ام‌اس. داگت چند سال پس از دریافت مدرک کارشناسی ارشد خود در سال 1956، شرکت خود را به نام Architectural Graphics Associates مستقر در کانکتیکات تأسیس کرد و برای چندین دهه او یکی از معدود زنانی بود که در طراحی محیطی کار می کرد.

در سال 1975، وقتی The Hartford Courant از او پرسید که آیا تا به حال به دلیل جنسیت خود با موانعی روبرو شده است، او پاسخ ساده ای داشت. او می‌گوید: «مثل این است که از هنری کیسینجر بپرسیم، آیا با موانعی برای تنش‌زدایی مواجه شدید؟»

سال‌ها بعد، در صحبت با تامپا بی تایمز، او توضیح داد که تلاش برای پذیرش ایده‌هایش توسط یک اتاق پر از مردان چگونه است.

او گفت: «تا زمانی که بتوانم آن را ثابت کنم، می‌توانم آنها را متقاعد کنم. “اجازه دادن به آن آسان نبود. احتمالا رفتن من به ییل بود. اما من اجازه ورود پیدا کردم. و متوجه شدم که داریم کار مهمی انجام می‌دهیم.”

جین دیویس داگت در نوامبر متولد شد. 4، 1929، در موریستاون، تن. پدرش، رابرت، یک پیمانکار سنگفرش و توزیع کننده عمده آسفالت بود که همچنین اسب ها را پرورش می داد. مادرش، آنی کیت (ویزنر) داگت، یک خانه‌دار بود و به قول جین، «یک نوازنده پیانو فوق‌العاده، طبیعی».

به عنوان یک دختر، او به تامپا بی تایمز گفت: “تمام کاری که می خواستم انجام دهم این بود که سوار اسبم شوم و نقاشی بکشم.” این شامل ابله زدن در سرودهای زمانی که او در کلیسا خسته بود.

او گفت: «مادر باید کتاب ها را بخرد.

او در نشویل بزرگ شد و از دبیرستان هیلزبورو فارغ التحصیل شد و سپس در سال 1952 مدرک لیسانس هنر را در کالج سوفی نیوکمب در نیواورلئان دریافت کرد. سپس یک سال تور اروپا پیش از ثبت نام در ییل فرا رسید.

در سال 1958، زمانی که برای پوشش پنجمین کنگره اتحادیه بین المللی معماران برای مجله رکورد معماری به آنجا رفت، برای یک آمریکایی فرصت نادری برای دیدن مسکو داشت.

سال بعد، او با یکی از فارغ التحصیلان دانشگاه ییل، روی هاروور، تماس گرفت، که او را دعوت کرد تا به تیمی بپیوندد که یک فرودگاه جدید برای ممفیس طراحی می کند. او از او خواست تا عناصر گرافیکی را مدیریت کند.

ظهور جت باعث تغییر سفرهای هوایی، نیاز به پایانه های بزرگتر و افزایش تعداد افرادی بود که از طریق آنها تردد می کنند. او در یک مستند PBS در سال 2019 با عنوان «جین دیویس داگت: راه یاب در عصر جت» گفت که یکی از گام‌های مهم در پروژه ممفیس، این بود که خطوط هوایی را با علامت‌های یکنواخت موافقت کند، جایی که در گذشته هر کدام به گچ کاری خاص خود عادت داشتند. لوگو تا جایی که ممکن است، ایجاد یک هوج.

او در این مستند گفت: «این یک حرکت بزرگ برای آنها بود. ما گفتیم لوگو و برند خود را پشت باجه بلیط بگذارید، اما گروه موسیقی بالا مقدس است و متعلق به فرودگاه است.

این اولین پروژه از بسیاری از پروژه های فرودگاهی برای او بود. در هوستون در اوایل دهه 1970، او با مشکل پیچیده ای روبرو شد که دوباره در فرودگاه های بزرگ شهری با آن مواجه شد: ترمینال های متعدد. او به هر کدام رنگ خاص خود را روی تابلوها می داد.

و او به یک نوآوری دیگر رسید: نصب تابلوهای رنگی در جاده های منتهی به فرودگاه. راننده‌ای که مثلاً به دنبال ترمینال A می‌گردد، وقتی به فرودگاه نزدیک می‌شد، یک علامت بزرگ و قرمز رنگ «A» را می‌بیند – عقل سلیم اکنون، اما در آن زمان جدید.

او در این مستند گفت: “این باعث می شود جریان ترافیک شما کار کند.” «قبل از آن همه برای خواندن ترمز می‌کردند. همه این کارها را این بچه اهل ییل انجام داد زیرا من بهتر از این را نمی دانستم. من فکر کردم، خوب، این باید کار کند.

او اغلب می‌گفت که مأموریت مورد علاقه او در فرودگاه در تامپا، فلوریدا بود، جایی که او عناصر گرافیکی فرودگاهی را طراحی کرد که در سال 1971 افتتاح شد. درک این موضوع که هیچ کس در فرودگاه نمی‌داند کدام جهت شمال، جنوب، شرق یا غرب است، به خصوص پس از پیمایش در پیچ و خم جاده‌های منتهی به ترمینال‌ها.

خانم مهندس می‌گوید: «مهندسین می‌خواستند جهت‌ها شمال و جنوب نامیده شوند. داگت به تامپا بی تایمز گفت. اما من شبانه گفتم که چه کسی می داند شمال و جنوب چیست؟ و حتی در روز، پس از رانندگی در اطراف آن پیچ ها، چه کسی می داند؟”

در عوض او از رنگ‌ها استفاده کرد: برای رسیدن به اینجا علائم قرمز را دنبال کنید، برای رسیدن به آنجا علائم آبی را دنبال کنید.

او هیچ بازمانده فوری باقی نمی گذارد.

ام‌اس. داگت همچنین یک گرافیست بود که آثارش در ییل و گالری‌های فلوریدا و جاهای دیگر به نمایش گذاشته شد. او با استفاده از اشکال و رنگ ها برای تفسیر ضرب المثل ها و قسمت های رومی از کتاب مقدس به کاوش پرداخت. او با استفاده از کامپیوتر، مناظری را از عناصر گرافیکی خلق کرد.

او یک بار گفت: “این برای خودم راه یابی است.”

John Warren

طرفدار پرشور وب. خالق تایید شده مبشر اینترنتی آزاد. برگزارکننده برنده جایزه گیمر. زامبی مادام العمر.

تماس با ما