جاست فونتین، ستاره فوتبال فرانسه رکوردار، در 89 سالگی درگذشت

جاست فونتن، ستاره فرانسوی فوتبال که در جام جهانی 1958 رکورد 13 گل به ثمر رساند، روز چهارشنبه درگذشت. او 89 سال داشت.

باشگاه سابق ریمز فونتن و فدراسیون فوتبال فرانسه مرگ او را اعلام کردند، اما اشاره ای نکردند که او کجا درگذشته است یا دلیلی برای آن ذکر نکرده اند.

فونتن برای رسیدن به موفقیت خود در جام جهانی 1958 سوئد 6 بازی انجام داد، زمانی که او در آخرین لحظات حضور در تیم فرانسه حضور داشت.

فونتن که یک مهاجم بود، با ورود به مسابقات، خارج از لیگ فرانسه کمتر شناخته شده بود. با این حال او حریفان را با سرعت و تمام کردنش عذاب می‌داد، حتی اگر پس از آسیب رساندن به چکمه‌های خود در تمرین، مجبور شد یک جفت گیره قرض بگیرد.

فونتین در بازی سوم مقابل آلمان غربی چهار گل به ثمر رساند و اگر ضربه پنالتی را می زد می توانست 5 گل به ثمر برساند.

علاوه بر شاهکارهایش با تیم ملی، فونتن چهار بار قهرمان لیگ فرانسه شد، جام حذفی فرانسه را به دست آورد و در طول دوران حرفه ای خود با کازابلانکا، نیس و ریمز به فینال جام اروپا 1959 رسید.

فدراسیون فوتبال فرانسه اعلام کرد که این آخر هفته ادای احترامی به فونتن در سراسر فرانسه برگزار خواهد شد و یک دقیقه ادای احترام نیز در روز چهارشنبه قبل از بازی های جام حذفی فرانسه در تولوز، مارسی و نانت برگزار خواهد شد.

بهترین گلزن در مسابقات جام جهانی اکنون با جایزه کفش طلا شناخته می شود. فیفا تا زمانی که فونتین این رکورد را ثبت کرد، اهدای این جایزه را آغاز نکرد.

“شکستن رکورد من؟ فونتین در مصاحبه‌ای با آسوشیتدپرس در سال 2006 گفت: فکر نمی‌کنم این کار هرگز انجام شود. «کسی که می‌خواهد من را شکست دهد وظیفه بزرگی دارد، اینطور نیست؟ او باید در هفت بازی دو گل در هر بازی بزند.”

فرانسه در روزهایی که اجازه تعویض نداشت، در نیمه نهایی با نتیجه 5-2 مغلوب یک تیم برزیلی با حضور پله 17 ساله شد.

رکورد مردان برای بیشترین گل زده در جام جهانی 16 است که توسط مهاجم آلمانی میروسلاو کلوزه که در 4 تورنمنت بازی کرده است. فونتین که رکورد 11 گل ساندور کوچیس مهاجم مجارستانی را در تورنمنت 1954 شکست، تنها در یک جام جهانی بازی کرد.

مارتا مهاجم برزیلی در پنج تورنمنت جام جهانی زنان 17 گل به ثمر رسانده است.

فونتن در 213 بازی 200 گل به ثمر رساند که 30 گل در 21 بازی برای فرانسه بود. اما حرفه او زمانی که تنها 28 سال داشت کوتاه شد.

فونتین که به خاطر سرعت برق آسا و پایان بی رحمانه اش مشهور بود، پس از یک تکل اشتباه در مارس 1960 دچار شکستگی شدید پا شد. او درست پس از تولد 29 سالگی خود به عنوان بازیکن بازنشسته شد. او برای مدت کوتاهی سرمربی تیم ملی فرانسه بود و سپس به عنوان مربی در لوشون، پاری سن ژرمن، تولوز و تیم ملی مراکش مشغول به کار شد.

جاست فونتین در مراکش در مراکش متولد شد. 18، 1933. اطلاعات در مورد بازماندگان بلافاصله در دسترس نبود.

Walker Jimenez

طرفدار تلویزیون آزاد. علاقه مندان به سفر نرد وب. گیمر. علاقه مندان به الکل ارتباط دهنده. نینجا غذا. پیشگام آبجو.

تماس با ما