تورک سودان حقوق بشر باید در هسته انتقال دموکراتیک باشد

ولکر ترک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در یک کنفرانس مطبوعاتی در خارطوم به خبرنگاران گفت که تسلط نظامی در اکتبر 2021، که به تقسیم قدرت غیرنظامی پس از برکناری عمر البشیر، دیکتاتور سابق پایان داد، سودان را “در یک نقطه” ترک کرد. دوشاخه تعیین کننده در جاده».

وی گفت: «در حالی که مذاکرات سیاسی به سمت چارچوبی برای گذار جدید ادامه دارد، من از همه دست اندرکاران می خواهم که مواضع ریشه دار، بازی های قدرت و منافع شخصی خود را کنار بگذارند و بر منافع مشترک مردم سودان تمرکز کنند».

این مقام ارشد سازمان ملل متحد با حمایت از “گام های جسورانه به سوی اجماع” و استفاده از حمایت های حقوق بشر به عنوان “نیروی محرک”، تصریح کرد: “آینده کشور به آن بستگی دارد”.

خیلی در خطر است

او در تشریح آنچه در خطر است، گفت که نیمی از جمعیت تنها حدود 2 دلار در روز درآمد دارند. هزینه برق در سال گذشته 25 برابر افزایش یافته است. قیمت نان و سوخت دو برابر شده است. سوگند اقتصاد در حال سقوط آزاد است، “با عواقب جدی برای آسیب پذیرترین قشر”.

علاوه بر این، تشدید حملات مسلحانه در دارفور، نیل آبی، کردوفان و سایر بخش‌های کشور وجود داشته است زیرا نارضایتی‌های تاریخی مانند زمین، آب و سایر منابع همچنان منجر به درگیری‌های بین قومی می‌شود.

و سودان احتمالاً به شدت تحت تأثیر تغییرات آب و هوایی قرار خواهد گرفت و تهدیدی برای تشدید تنش ها بر سر زمین و منابع است.

با توجه به “وضعیت انسانی ناامید کننده”، آقای. تورک گفت که یک سوم جمعیت “تحسین برانگیز” به کمک نیاز دارند. 3.7 میلیون نفر آواره هستند که بیش از 211000 نفر از اوایل سال جاری تاکنون. و هفت میلیون کودک از مدرسه بازمانده اند.

در همین حال او ادامه داد: جوانان تظاهرات می کنند و خواهان واگذاری اختیارات به غیرنظامیان هستند.

رئیس حقوق بشر گفت: «گرسنگی… و نیاز به حکمرانی خوب و یک قرارداد اجتماعی جدید بین نهادهای دولتی و جمعیت وجود دارد که بر پایه حقوق بشر باشد.»

راه حل های در دسترس

وی ضمن اذعان به اینکه “وضعیت تلخ است”، اشاره کرد که “ابزارهایی برای دور زدن” و غلبه بر برخی چالش ها در دسترس هستند.

کمیساریای عالی از این حمایت کرد اجرای فوری توافقنامه صلح جوبا برای بازگرداندن اقتدار غیرنظامی، به عنوان “گامی” به سوی صلح و یک طرح ملی برای حفاظت از غیرنظامیان برای تامین امنیت در سراسر ناآرام ترین بخش های کشور.

او همچنین توجه به شیوه‌های سنتی، مکانیسم‌های حل اختلاف محلی و ابتکارات صلح را جلب کرد و تأکید کرد که سودانی‌های «پر انرژی، پر جنب و جوش» چشم‌اندازی برای ساختن به نفع کل کشور دارند.

با اشاره به اینکه میانگین سنی جمعیت فقط 18.9 سال است. ترک پتانسیل آنها را تأیید کرد و گفت که نسل جوان “حقوق بشر زندگی می کنند و نفس می کشند”.

نمایی هوایی از تاسیسات آبی تحت حمایت یونیسف در روستای گورورا، ایالت دریای سرخ، سودان.

نمایی هوایی از تاسیسات آبی تحت حمایت یونیسف در روستای گورورا، ایالت دریای سرخ، سودان.

از بین رفتن اعتماد

پس از دهه‌ها سرکوب و چند سال پر فراز و نشیب، اعتمادسازی بین مقامات و مردم چالش بزرگی است.

نهادهای دولتی باید نماینده مردم باشند، در دسترس باشند و برای آنها کار کنند، از جمله زنان و آسیب پذیرترین افراد.

رئیس حقوق بشر در جریان این سفر با مقامات عالی رتبه، سرپرستان وزارت امور خارجه، دادگستری و کشور دیدار کرد. و نمایندگان جامعه مدنی و قربانیان حقوق بشر – که “کار خستگی ناپذیر آنها در زمینه های مختلف حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی قابل لمس بود”.

حق مونتاژ

وی خاطرنشان کرد که OHCHR استفاده بیش از حد از زور علیه معترضان در خارطوم را مستند کرده استاز جمله استفاده از مهمات جنگی، با اشاره به این که از زمان تسلط ارتش “حداقل 119 نفر کشته شده اند و بیش از 8050 نفر مجروح شده اند که زندگی بسیاری را تغییر داده است”.

وی از مقامات مربوطه خواست تا به نیروهای امنیتی دستور دهند به تظاهرات مطابق با قوانین و استانداردهای حقوق بشر پاسخ دهید.

او گفت: «مردم حق تجمع مسالمت آمیز را دارند و دولت موظف است تضمین کند که این حق بدون ترس از تیراندازی قابل استفاده است.

همچنین گزارش‌های خشونت جنسی و جنسیتی علیه زنان، دختران، مردان و پسران، که بدون مجازات و نقض جدی حقوق بشر در منطقه دارفور در میان غیرنظامیان و آوارگان داخلی ادامه دارد، بسیار نگران‌کننده است.

و حوادث مرگبار در ایالت های نیل آبی و کردوفان به صدها قتل منجر شده است.

ولکر ترک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با اعضای جامعه مدنی در خارطوم در سفر رسمی اخیر خود به سودان.

ولکر ترک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با اعضای جامعه مدنی در خارطوم در سفر رسمی اخیر خود به سودان.

ریسمان عدالت

یکی از موضوعات کلیدی در سفر کمیساریای عالی، نیاز به پاسخگویی بود.

قربانیان باید به رسمیت شناخته شوند، و بازماندگان باید به درستی شناخته شوند، تجلیل شوند، و غرامت پرداخت شود، در حالی که عاملان آن به دست عدالت سپرده شوند.

مصونیت از مجازات باعث ایجاد خشونت بیشتر می شود. باید سر به سر به آن پرداخت“، وی تاکید کرد.

انتقال ظریف

آقای. ترک از همه طرف‌ها خواست تا برای بازگرداندن حاکمیت غیرنظامی و پایان دادن به “بی‌اطمینانی که بسیاری از مردم را در معرض خطر قرار داده است” تلاش کنند.

همراه با حمایت بین المللی، او اطمینان داد که OHCHR برای تقویت ظرفیت دولت از جمله ارتقاء و حمایت از حقوق بشر تلاش خواهد کرد.

کمیساریای عالی در پایان گفت که “اتحاد، قدرت ترکیبی و پتانسیل بزرگ” “عمیق ترین امید او برای مرحله بعدی انتقال سودان” است.

Adrienne Daniel

قهوه‌کار بسیار جذاب. دانشجو. محقق سفر. بت نوجوان آینده.

تماس با ما