برای نجات یک میلیون گونه، روز جهانی حیات وحش بر نقش حیاتی مشارکت تاکید می کند

«یک میلیون گونه به دلیل تخریب زیستگاه، آلودگی سوخت های فسیلی و بدتر شدن بحران آب و هوا در آستانه انقراض هستند. ما باید به این جنگ با طبیعت پایان دهیمآنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در پیام خود به مناسبت این روز هشدار داد.

تعداد زیادی از گونه‌های جانوران و گیاهانی که در معرض تهدید فعالیت‌های انسانی قرار دارند، شامل برخی از گونه‌هایی است که ممکن است تعجب برانگیز باشد – مانند زرافه‌ها، طوطی‌ها و جلبک‌های دریایی – اما دبیرکل سازمان ملل به خبرهای خوبی نیز اشاره کرد.

معاهده تاریخی 50 ساله شد

بزرگداشت روز جهانی حیات وحش امسال همچنین پنجاهمین سالگرد کنوانسیون تجارت بین‌المللی گونه‌های در خطر انقراض (CITES) است.

این معاهده که در 3 مارس 1973 امضا شد، به حفاظت از هزاران گونه گیاهی و جانوری کمک کرده است.

علاوه بر این، در ماه دسامبر، دولت ها توافق نامه ای به نام چارچوب جهانی تنوع زیستی کونمینگ-مونترال را با هدف دستیابی به کاهش ده برابری در نرخ انقراض همه گونه ها تا اواسط قرن.

“اقدامات جسورانه” مورد نیاز است

آقای. گوترش خاطرنشان کرد که موضوع روز – “مشارکت برای حفاظت از حیات وحش” – بر نیاز به کار در بین دولت ها، جامعه مدنی و بخش خصوصی برای تبدیل تعهد به عمل تاکید می کند.

و ما اکنون به اقدامات جسورانه تری نیاز داریم کاهش انتشار، تسریع انرژی های تجدید پذیر، سوگند – دشنام ایجاد انعطاف پذیری آب و هوا،او اضافه کرد. “در تمام طول این مدت، ما نیاز داریم که صدای آنها را در میان بگذاریم جوامع محلی و مردم بومی – موثرترین محافظان تنوع زیستی در جهان ما – جلو و مرکز.

اینگر اندرسن، مدیر اجرایی برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP) این درخواست را تکرار کرد، “زیرا بیایید با آن روبرو شویم، مردم بومی بیش از بسیاری از دانشمندان در مورد حفاظت از محیط زیست می دانند.”

او بر اهمیت حیاتی اقدام فوری تاکید کرد.

“در این روز جهانی حیات وحش، بیایید متعهد شویم که مشارکت نزدیکتری با طبیعت داشته باشیم. زیرا آینده ما و همه گونه های این زمین زیبا، بستگی به آن دارد،” او گفت.

یک لاک پشت دریایی در آب های آروبا در دریای کارائیب شنا می کند.

یک لاک پشت دریایی در آب های آروبا در دریای کارائیب شنا می کند.

ضررهای بی سابقه

“مشارکت برای حفاظت حیاتی است هیچ سازمانیو این شامل سازمان ملل می شود، می توانند به تنهایی با بحران تنوع زیستی مقابله کنندیوون هیگوئرو، رئیس CITES اضافه کرد.

او گفت که هرگز زمان بیشتری برای حفاظت موثر از حیات وحش وجود نداشته است زیرا پنجاهمین سالگرد “کاهش بی‌سابقه” در جمعیت حیوانات و گیاهان مشاهده شده است.

«توازن طبیعت تحت تأثیر قرار گرفته است. ما به حیات وحش متکی هستیم تا به ما غذا، سرپناه، دارو، سوخت و سرگرمی بدهد… اما این محصولات تمام نشدنی نیستند.”

همبستگی، امید و بودجه

برای رئیس مجمع عمومی سازمان ملل، Csaba Kőrösi، چارچوب کونمینگ-مونترال، همبستگی قوی با نسل های آینده، محیط زیست و حیات وحش را نشان می دهد.

وی از کشورها خواست حداکثر تلاش خود را در اجرای این توافق انجام دهند و بر نیاز به مشارکت برای بازسازی مناطق تخریب شده و احیای محیط های سالم تاکید کرد.

همچنین در این زمینه بسیار مهم است مهار جرایم مرتبط با حیات وحش حفاظت موفقیت آمیز از تنوع زیستی جوامع بومی باید در این مشارکت ها مشارکت داشته باشند.» اما اگر واقعاً می‌خواهیم شاهد تغییر باشیم، باید بودجه حفاظت و حفاظت را نیز افزایش دهیم.»

Cole Rasmussen

متخصص ترم بیکن عاشق معمولی قهوه. علاقه مند به مسافرت هاردکور ماون اینترنتی جذاب و ظریف. دانشجو.

تماس با ما