ایران یک موشک مافوق صوت جدید دارد. در اینجا به معنای آن برای خاورمیانه است

یادداشت ویراستار: نسخه ای از این داستان در خبرنامه CNN’s Meanwhile in the Middle East، سه بار در هفته به بزرگترین داستان های منطقه نگاه می کند. اینجا ثبت نام کنید.


ابوظبی و اورشلیم
CNN

هر روز نیست که در خیابان های تهران بیلبوردهایی به زبان عبری می بینید.

این یکی که این هفته در سرتاسر پایتخت ایران منتشر شد، به زبان های فارسی، عربی و عبری می گوید: «400 ثانیه تا تل آویو». این اعلامیه جدیدترین موشک در زرادخانه تسلیحاتی ایران است که به سرعت در حال گسترش است – موشکی که ارتش ایران می گوید می تواند تا 15 برابر سرعت صوت حرکت کند.

نام این موشک فتاح است که ظاهراً به نام یکی از 99 نام خداوند در اسلام به معنای “پیروزبخش” نامگذاری شده است. این هفته به عنوان یک دستاورد تاریخی برای ارتش کشور رونمایی شد.

سردار امیرعلی حاجی زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اظهاراتی که خبرگزاری نیمه رسمی تسنیم منتشر کرد، گفت: این پرتابه مافوق صوت توانایی «نفوذ به تمامی سامانه‌های موشکی پدافند هوایی و منفجر کردن آن‌ها» را دارد.

سپاه می گوید می تواند در داخل و بالای جو زمین حرکت کند و برد آن 1400 کیلومتر (870 مایل) است. این امر اسرائیل را در دسترس خواهد داشت. موشک های مافوق صوت موشک هایی هستند که می توانند با سرعتی بیش از 5 ماخ یا پنج برابر سرعت صوت حرکت کنند.

– منبع: CNN
” data-fave-thumbnails=”{“big”: { “uri”: “https://media.cnn.com/api/v1/images/stellar/prod/230607030717-exp-iran-hypersonic-missile-trita -parsi-john-vause-intv-06071aseg2-cnni-world-00002001.png?c=16×9&q=h_540,w_960,c_fill” }, “small”: { “uri”: “https://media.cnn.com /api/v1/images/stellar/prod/230607030717-exp-iran-hypersonic-missile-trita-parsi-john-vause-intv-06071aseg2-cnni-world-00002001.png?c=16_950,c=16_96,c=16_90,00,00,00,00,000,00,00,000,000% ” } }” data-vr-video=”” data-show-html=”” data-check-event-based-preview=”” data-network-id=”” data-details=””>

موشک مافوق صوت ایران تریتا پارسی جان ووز intv 06071ASEG2 cnni world_00002001.png

ایران از اولین موشک مافوق صوت خود رونمایی کرد

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، به سرعت تهدید بالقوه ای که برای کشورش ایجاد می شود را رد کرد.

او در اظهاراتی که در رسانه‌های اسرائیلی منتشر شد، گفت: «می‌شنوم که دشمنان ما درباره سلاح‌هایی که در حال توسعه هستند، لاف می‌زنند. به هر گونه تحولی، ما پاسخ بهتری داریم – چه در زمین، چه در هوا یا در عرصه دریایی، از جمله ابزارهای دفاعی و تهاجمی.»

ادعاهای ایران به طور مستقل تأیید نشده است، اما کارشناسان می گویند که آنها پیشرفت ملموس در توسعه موشکی را دنبال می کنند.

یوزی روبین، موسس و مدیر سابق سازمان دفاع موشکی اسرائیل در وزارت دفاع اسرائیل، دلیلی برای این باور ندارد که موشک واقعی و کاربردی نیست.

او به CNN گفت: «این مفهوم واقع گرایانه، ظریف و قابل اجرا است.

اما وی خاطرنشان کرد که این لزوماً یک “انقلاب” بزرگ در قابلیت های موشکی تهران نیست، و افزود که این اولین موشک مافوق صوت نیست که ایران طراحی کرده است، حتی اگر یک “طراحی انقلابی” باشد. کارشناسان می گویند که اکثر موشک های بالستیک می توانند با سرعت های مافوق صوت حرکت کنند.

الکس واتانکا، مدیر برنامه ایران در موسسه خاورمیانه در واشنگتن دی سی، گفت که ایران “سابقه طولانی در ادعاهای اغراق آمیز” در مورد توسعه موشک ها دارد. به گفته وی، ایران پیشرفت‌های بزرگی در این بخش داشته است و هیچ‌کس نمی‌تواند آن را انکار کند. آیا ایران در میان کشورهایی که قادر به تولید موشک های مافوق صوت هستند به فهرست A راه یافته است؟ مسئله این نیست.

ایالات متحده می گوید ایران دارای بزرگترین نیروی موشکی بالستیک در خاورمیانه است و زرادخانه موشکی خود را یکی از “ابزارهای اصلی اجبار و پیش بینی نیرو” می داند.

ایران در گذشته اصرار داشت که برنامه موشکی آن صرفاً برای اهداف دفاعی است. روزنامه کیهان که سردبیر آن از سوی مقام معظم رهبری منصوب می شود، اما در سرمقاله این هفته خود هدف موشک فتاح را «نشان دادن بازدارندگی در عرصه های اقتصادی و سیاسی» عنوان کرد. تحت تحریم های شدید آمریکا، ایران مرتباً ایالات متحده را به راه انداختن جنگ اقتصادی علیه خود متهم می کند.

جان کرزیزانیاک، همکار پژوهشی در پروژه کنترل تسلیحات هسته ای ویسکانسین در واشنگتن دی سی گفت که از سال 2017، ایران پنج حمله موشکی بالستیک فرامرزی بزرگ در منطقه انجام داده است. اینها شامل دو حمله به داعش در سوریه و سه حمله در عراق است که ادعا می‌کنند نیروهای آمریکایی، شبه‌نظامیان کرد و اطلاعات اسرائیل را هدف قرار داده‌اند.

کارشناسان می گویند آنچه موشک جدید ایران را از سایر پرتابه های طراحی شده متمایز می کند، مانورپذیری آن است. دارای یک نازل متحرک است که به آن اجازه می دهد در مسیری نامنظم حرکت کند و رهگیری آن را دشوار می کند.

کریزانیاک گفت: «اگر ادعای مقامات ایرانی درباره موشک جدید فتاح صحت داشته باشد، مطمئناً در مقایسه با سامانه‌های قبلی، قدرت مانور بیشتری خواهد داشت». اما این را مانند تسلیحات مافوق صوت کشورهای دیگر به دست نمی آورد و احتمالاً به همان میزان قدرت مانور نخواهد داشت.»

او گفت که ادعاهای ایران در مورد فتح عمدتاً معتبر است زیرا این موشک “عمدتاً تکرار فناوری قبلی و اثبات شده ای است که ایران در داخل کشور توسعه داده است.”

این برای سیستم های دفاع موشکی موجود در خاورمیانه چه معنایی دارد؟

اسرائیل چندین سامانه دفاع موشکی دارد. گنبد آهنین آن برای محافظت در برابر راکت های کوتاه برد، مانند موشک هایی که از غزه یا لبنان همسایه پرتاب می شوند، طراحی شده است. دیوید اسلینگ از پرتابه های برد متوسط ​​جلوگیری می کند. برای موشک‌های بالستیک دوربردتر، از خانواده سیستم‌های دفاعی Arrow برخوردار است که برد عملیاتی 2400 کیلومتر (1500 مایل) دارد.

اسرائیل، عربستان سعودی و امارات متحده عربی سامانه دفاع موشکی پاتریوت ساخت آمریکا را مستقر کرده‌اند و عربستان سعودی و امارات نیز از سامانه دفاع منطقه‌ای در ارتفاع بالا (THAAD) استفاده می‌کنند که می‌تواند موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد و میان‌برد را در ارتفاع‌های بالاتر رهگیری کند. ارتفاعات تاد در ژانویه 2022 برای اولین بار در جنگ مورد استفاده قرار گرفت، زمانی که موشک حوثی ها علیه امارات پرتاب شد.

کرزیزانیاک گفت: «این امکان وجود دارد که پاتریوت بتواند موشک فتاح را ساقط کند، اما به طور قطعی نمی توان گفت زیرا هنوز ناشناخته های زیادی در مورد هر دو سیستم وجود دارد. گزارش‌های خارج از اوکراین حاکی از آن است که پاتریوت موشک‌های کینژال روسی را سرنگون کرده است، موشک‌هایی که شبیه فتاح هستند و می‌توانند با سرعت بالا مانور دهند.

او با این حال خاطرنشان کرد که پاتریوت‌های مستقر در عربستان سعودی نتوانستند چندین موشک شلیک شده توسط شورشیان حوثی مورد حمایت ایران را در یمن ساقط کنند “حتی اگر این موشک‌ها بسیار پیچیده نبودند.”

حتی یک سامانه دفاع موشکی با توانمندی بالا، اگر در مکان نامناسب قرار گیرد، اگر رادار آن در جهت اشتباه باشد، اگر موشک‌ها در ارتفاع پایین‌تری پرواز می‌کنند، یا اگر موشک‌های زیادی در یک رگبار وجود داشته باشد، می‌تواند از کار بیفتد. او گفت.

کشورهای عربی خلیج فارس مدت‌هاست که بر این باورند که برنامه موشکی ایران بخشی از مذاکرات کشورهای غربی با تهران در مورد برنامه هسته‌ای این کشور باشد، با این استدلال که این موشک‌ها تهدید مستقیم تری برای امنیت آنها است. با این حال، دشمنان عرب ایران در منطقه اخیراً آشتی با جمهوری اسلامی را آغاز کرده‌اند که به طور قابل توجهی پتانسیل درگیری در خلیج فارس را کاهش داده است.

این امر اسرائیل را به عنوان دولتی که احتمالاً بیش از همه نگران موشک جدید ایران است باقی می گذارد.

روبین، مقام دفاعی سابق اسرائیل، گفت که او مطمئن است که حتی اگر اسرائیل اکنون توانایی دفاع در برابر آن را نداشته باشد، “ما می توانیم در برابر آن (در آینده) دفاع کنیم.

Cole Rasmussen

متخصص ترم بیکن عاشق معمولی قهوه. علاقه مند به مسافرت هاردکور ماون اینترنتی جذاب و ظریف. دانشجو.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزخبرGuide to buying household appliancesdigital currency channeldigital currency tutorialدانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهان