اوپک پلاس کاهش تولید را برای تقویت قیمت نفت بررسی می کند

اوپک پلاس قرار است روز چهارشنبه شدیدترین کاهش تولید خود از زمان همه گیری را در نظر بگیرد تا به کاهش قیمت نفت کمک کند، اقدامی که می تواند رشد اقتصادی جهانی را تحت فشار قرار دهد.

نمایندگان این گروه گفتند که سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدان تحت رهبری مسکو که مجموعاً اوپک پلاس نام دارند، کاهش بیش از یک میلیون بشکه در روز را در نظر دارند.

نگرانی‌ها در مورد کند شدن اقتصاد جهانی قیمت نفت را با سریع‌ترین سرعت از زمان شروع شیوع کووید-19 در اوایل سال 2020 کاهش داده است و اوپک پلاس را بر آن داشت تا راه‌هایی را برای افزایش قیمت نفت در نظر بگیرد. هر اقدامی از سوی اوپک پلاس برای افزایش قیمت نفت می‌تواند فشار بیشتری را بر مصرف‌کنندگان غربی وارد کند که از هزینه‌های بالای انرژی آسیب دیده‌اند و همچنین به روسیه – یکی از بزرگترین تولیدکنندگان انرژی در جهان – کمک می‌کند خزانه دولت خود را در حالی که علیه اوکراین به راه انداخته‌اند پر کند.

قیمت نفت بیش از 100 دلار در هر بشکه بالا رفته بود و ماه ها در آنجا باقی مانده بود، اما نفت خام برنت، معیار جهانی نفت، اکنون 23 درصد در این سه ماهه کاهش یافته است و هفته گذشته به 87.96 دلار در هر بشکه سقوط کرده است و سریع ترین کاهش از سال 2020 تاکنون است.

کاهش قیمت نفت اغلب دریچه آزادسازی فشار برای اقتصاد جهانی است و با کاهش تقاضا در چرخه ای که تکرار می شود، هزینه ها را کاهش می دهد. اوپک پلاس اغلب خود را به عنوان یک تنظیم کننده بازار نفت حفظ می کند و هدف آن حفظ تعادل عرضه و تقاضا است، اما کاهش تولید می تواند قیمت ها را در زمانی که قیمت ها در سطوح بالای تاریخی هستند حمایت کند.

حمله روسیه به اوکراین و تحریم‌های متعاقب آن باعث افزایش قیمت انرژی و افزایش قیمت بنزین در ایالات متحده و سراسر جهان شد. در حالی که قیمت ها شروع به کاهش کرده اند، کاهش تولید در بحبوحه افزایش تورم، کندی رشد و ترس از رکود اتفاق می افتد.

عادل حمائزیه، عضو مدعو در مرکز مطالعات خاورمیانه در دانشگاه هاروارد، گفت که این اقدام می تواند در بدتر کردن رکود اقتصادی در برخی کشورها نقش داشته باشد. او توضیح داد که کاهش تولید می تواند تورم را بالاتر ببرد و به تقاضای نفت آسیب بیشتری وارد کند.

ایالات متحده از اوپک پلاس خواسته است تا نفت بیشتری برای کاهش قیمت بنزین تولید کند. اوپک پلاس در تابستان پیش از سفر پرزیدنت بایدن به عربستان سعودی، مقداری افزایش تولید را تسریع کرد و در ماه اوت افزایش اندکی داشت، اما از آن زمان برای معکوس کردن این حرکت ها تلاش کرده است.

در ماه های گذشته، ایالات متحده با استفاده از ذخایر استراتژیک خود به افزایش قیمت نفت واکنش نشان داده است. کریستیان ملک، رئیس استراتژی جهانی انرژی در جی پی مورگان، گفت که حمایت عربستان سعودی از کاهش تولید می تواند پاسخی به کاهش قیمت گاز برای مصرف کنندگان آمریکایی باشد که او تا حدی به تصمیم ایالات متحده برای آزادسازی نفت ذخیره شده مرتبط است.

پیش از نشست اوپک پلاس در این هفته، مقامات کاخ سفید از پیش بینی تاثیر احتمالی تصمیمات تولید خودداری کرده اند. کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید روز جمعه از صحبت در مورد اقدامات احتمالی خودداری کرد و خاطرنشان کرد که ایالات متحده بخشی از این سازمان نیست. خانم “آنها یک نهاد مستقل هستند و ما به آنها اجازه می دهیم اخبار و اعلامیه های خود را خودشان اعلام کنند.” ژان پیر گفت.

اعضای اوپک پلاس قصد دارند روز چهارشنبه برای اولین بار از زمان آغاز همه‌گیری جهانی در وین دیدار کنند.


عکس:

پرس لیو شینیو/زوما

مقامات کاخ سفید روز یکشنبه به خانم اظهارات ژان پیر در روز جمعه، با اشاره به اینکه او در مورد اقداماتی که اوپک پلاس ممکن است یا ممکن است انجام ندهد اظهار نظر نمی کند.

کاهش تولید همچنین می تواند جریان های متغیر فروش نفت در جهان را از زمان حمله به اوکراین تسریع بخشد. چین که شاهد کاهش رشد اقتصادی است، برای نفت ارزان‌تر به روسیه روی آورده است. در عین حال، اروپا مجبور به خرید نفت گران‌تر از کشورهای خاورمیانه است، زیرا به دلیل حمله به اوکراین، خرید نفت از روسیه را متوقف کرد.

قیمت نفت تا حدی به دلیل کندی رشد در چین که تحت تأثیر اقدامات مداوم پیشگیری از کووید قرار گرفته، کاهش یافته است. بانک جهانی گفته است که انتظار دارد اقتصاد چین در سال 2022 2.8 درصد رشد کند که کمتر از پیش بینی 4.3 درصدی در ژوئن است.

به گفته نمایندگان، از آنجایی که تصمیم نهایی درباره کاهش تولید به شدت مورد بحث قرار خواهد گرفت، اوپک پلاس تصمیم گرفت برای اولین بار از زمان آغاز همه‌گیری در روز چهارشنبه در وین دیدار کند. نمایندگان گفتند، گزینه های دیگری که در حال بررسی است شامل کاهش کمتر 500 هزار بشکه در روز یا به میزان 1.5 میلیون بشکه در روز است.

وزارت انرژی روسیه و عربستان سعودی بلافاصله به درخواست ها برای اظهار نظر پاسخ ندادند.

گزینه کاهش بیش از یک میلیون بشکه در روز توسط روسیه، بزرگترین شریک غیراوپک این گروه، حمایت می شود.

قیمت بالای نفت برای اوپک پلاس، ائتلاف کشورهای تولیدکننده نفت که بیش از نیمی از تولید جهان را کنترل می کند، سودمند بوده است. شلبی هالیدی از WSJ توضیح می‌دهد که کشورهای اوپک پلاس با این درآمدهای بادآورده چه می‌کنند و چرا به احتمال زیاد از روسیه فاصله نمی‌گیرند. تصویر: ادل مورگان

یک جنگ پرهزینه، کاهش قیمت انرژی و دور جدید تحریم های غرب، اقتصاد روسیه را که از قبل درگیر شده است، تهدید می کند. پس از گزارش بودجه دولت به دلیل کاهش درآمد انرژی، این کشور در تلاش است تا درآمدهای بادآورده خود را از افزایش قیمت انرژی – نقطه قوت اصلی اقتصادی روسیه – به حداکثر برساند.

او گفت: “کاهش ها و قیمت های بالاتر قطعا حداقل یک برد کوتاه مدت برای روسیه با نزدیک شدن به فصل زمستان خواهد بود.” حمائزیه.

اما نمایندگان گفتند که بزرگترین صادرکننده این کارتل، عربستان سعودی، در مورد اندازه این کاهش تردیدهایی دارد.

اوپک پلاس ماه گذشته برای اولین بار در بیش از یک سال گذشته موافقت کرد تولید نفت خود را کاهش دهد و گفت که در بحبوحه ترس از رکود جهانی، حدود 100 هزار بشکه در روز کاهش خواهد یافت.

این اقدام به دوره ۱۸ ماهه افزایش تولید اوپک پلاس پایان داد. این گروه پس از کاهش چشمگیر در طول همه گیری زمانی که تقاضا کاهش یافت، به آرامی نفت خام را به بازار بازگرداند.

سعودی ها در سال جاری با افزایش قیمت نفت در طول جنگ اوکراین، سیاست نفتی تهاجمی تری را دنبال کردند. قیمت‌های بالاتر نفت به عربستان سعودی کمک کرد تا امسال به یکی از سریع‌ترین اقتصادهای جهان تبدیل شود و با نقدینگی بازنگری اقتصادی بلندپروازانه‌ای را که محمد بن سلمان، ولیعهد پادشاهی بالفعل آغاز کرده بود، القا کرد.

از یک جهت، کاهش اوپک پلاس تفاوت معناداری در بازار روزانه نفت ایجاد نخواهد کرد. این گروه در بیشتر ایام سال بیش از 3 میلیون بشکه در روز اهداف خود را کاهش داده است و تولید روسیه کاهش یافته و تولیدکنندگان بزرگی مانند نیجریه و آنگولا در تلاش برای سرمایه گذاری کافی برای افزایش تولید هستند.

بنویسید Benoit Faucon در [email protected] و Summer Said در [email protected]

اصلاحات و تقویت
اوپک پلاس افزایش تولید خود را در تابستان افزایش داد. نسخه قبلی این مقاله به اشتباه گفته بود که کاهش تولید را تسریع می کند. (در 3 اکتبر تصحیح شد.)

حق چاپ ©2022 Dow Jones & Company, Inc. تمامی حقوق محفوظ است. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

Marisol Snow

خیلی پایین میاد کارآفرین حرفه ای. پیشگام بیکن. ادم شبکه های اجتماعی متعصب موسیقی هاردکور. پزشک اینترنت.

تماس با ما