آژانس هسته ای سازمان ملل متحد و شاخه غذا و کشاورزی تعهدات کلیدی خود را برای مقابله با بحران جهانی آب اعلام کردند.

شبکه جهانی آزمایشگاه‌های تجزیه و تحلیل آب و ابزاری برای تقویت اقدامات جمعی در سطح ملی برای بهبود هماهنگی در مدیریت آب، از جمله تعهداتی بود که روز پنجشنبه توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) و سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (FAO) اعلام شد. حاشیه کنفرانس 2023 سازمان ملل که از روز چهارشنبه در نیویورک برگزار می شود و جمعه 24 مارس به پایان می رسد.

تعهدات، در راستای برنامه اقدام آب و فشار برای دستیابی همه کشورها به اهداف توسعه پایدار (SDGs) تا سال 2030، در منطقه رسانه ای SDG اعلام شد، که صحنه ای برای بحث های حیاتی و اعلام سایر موارد مهم بوده است. تعهدات، در حالی که پانل های اصلی عمومی و سطح بالا در سایر بخش های پردیس مقر سازمان ملل در حال انجام است.

آزمایشگاه های آنالیز آب

رافائل ماریانو گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، با اعلام شبکه جهانی آزمایشگاهی آنالیز آب آژانس بین‌المللی انرژی اتمی موسوم به GloWAL گفت: این شبکه به هم پیوسته می‌تواند با استفاده از تکنیک‌های هسته‌ای به کشورها در شناسایی ماهیت و ویژگی‌های آب (هیدرولوژی ایزوتوپی) کمک کند.

او با اشاره به محتوای منابع آب، تخریب و تجدیدپذیری آن ادامه داد: «این فناوری می‌تواند به ما کمک کند چیزهای زیادی را بخوانیم. “با ایجاد این شبکه از آزمایشگاه‌ها، ما به کشورها این توانایی را می‌دهیم که از نقطه نظر علمی ماهیت مسائل آبی را که با آن مواجه هستند شناسایی کنند” و سپس راه‌حل‌های سیاستی را توسعه داده یا تطبیق دهند که به آنها رسیدگی کند.

علاوه بر این، فراتر از مسائل مربوط به بحران جهانی آب، GloWAL همچنین به حل چالش کلیدی دیگری که جامعه بین‌المللی با آن مواجه است کمک می‌کند: شکاف فناوری و تاخیر در دسترسی به جمع‌آوری داده‌ها که مدت‌هاست گریبانگیر کشورهای در حال توسعه شده است. زمانی که کشورهای در حال توسعه توانایی این را ندارند که بدانند مشکل چیست و چگونه آن را حل کنند، در وضعیت بسیار بدتری قرار می گیرند.»

“بنابراین GloWAL در مورد این است: در مورد دادن توانایی به کشورها برای جمع آوری داده های خود است. ما قصد داریم آنها را آموزش دهیم و تجهیزات لازم برای این کار را به آنها بدهیم. گروسی توضیح داد و افزود: تا جایی که تعهدات پیش می رود، این یک ابتکار بسیار ملموس بود که به کشورها کمک می کرد تا برای رویارویی با اثرات بی شمار بحران آب آمادگی بیشتری داشته باشند.

در پاسخ به این سوال که مثالی از نحوه عملکرد شبکه ارائه دهد، آقای. گروسی گفت که اگرچه دوست ندارد بگوید یک کشور با چالش های بیشتری نسبت به کشور دیگر مواجه است، می تواند به تاجیکستان، میزبان مشترک کنفرانس آب (همراه با پادشاهی هلند) اشاره کند.

در واقع، تاجیکستان، که خانه یخچال‌های عظیمی است که بیشتر آب شیرین منطقه را تامین می‌کند، میزبان یک آزمایشگاه GloWAL خواهد بود که سلامت آن منابع آب حیاتی را بررسی می‌کند.

وی افزود: تخریب یخچال‌ها مشکلی بسیار جدی در این کشور است و با انجام این کار به آن‌ها این توانایی را می‌دهیم که ببینند یخچال‌ها و برف‌ها با چه سرعتی می‌توانند احیا شوند و چگونه می‌توان آب رواناب را بهتر مدیریت کرد، زیرا البته اگر چنین باشد. ذوب شدن، کمتر خواهد بود.»

کشاورزی یک معامله گر است

به نوبه خود، لاینگ لی، مدیر بخش زمین و آب فائو، گفت که آب 70 درصد از برداشت جهانی آب شیرین را تشکیل می دهد، بنابراین کشاورزی به جای اینکه یک معامله شکن باشد، می تواند معامله گر در مقابله با بحران باشد.

وی گفت: این امکان وجود دارد، زیرا راه حل های زیادی برای بهبود بهره وری و کاهش میزان مصرف آب برای کشاورزی وجود دارد. در واقع، در بسیاری از کشورهای بزرگ‌تر، مانند چین و ایالات متحده، استفاده از شیوه‌های مدیریت آب و زمین پایدارتر باعث افزایش بازده محصول شده است، حتی زمانی که کل آب مصرفی برای کشاورزی شروع به کاهش کرده است.

وی ادامه داد: “کشاورزی آبی حداقل سه برابر بازدهی بیشتری دارد” و تاکید کرد که هدف باید بهبود بهره وری باشد، به ویژه که ما باید تا سال 2050 حدود 50 درصد محصولات کشاورزی بیشتری برای جمعیت رو به رشد سیاره خود تولید کنیم. دیده می شود که این کارایی منجر به افزایش تولید “محصولات تشنه” مانند برنج، نیشکر و پنبه می شود.”

«ما قویاً معتقدیم که کشاورزی می‌تواند به جهانی امن‌تر از آب و غذا در آینده کمک کند… اگر ابتدا به کارایی نگاه کنیم… و دوم، بخش کشاورزی باید به نحوه استفاده مجدد و بازیافت آب نگاه کند. به عنوان مثال، بسیاری از کشورها و به ویژه در مناطق شهری خود، گام‌هایی برای استفاده مجدد از فاضلاب خود، پس از تصفیه، برای کشاورزی برداشته‌اند.

با در نظر گرفتن این موضوع، وی گفت که فائو هفت تعهد را به کنفرانس آب سازمان ملل ارائه کرده است که هم با سیاست و هم در زمینه نوآوری سروکار دارد. او با اجرای تمام ابتکارات آژانس، در میان آنها اشاره کرد، نقشه راه ملی آب به سمت دستور کار 2030، ابزاری برای تقویت اقدام جمعی در سطح ملی برای بهبود هماهنگی بین بخشی در مدیریت و حکمرانی آب در حمایت از اهداف توسعه پایدار.

وی همچنین از “گفتگوی جهانی در مورد تصدی آب” در چارچوب حاکمیت آب و تعامل با کشورهای عضو و همچنین شرکای جامعه مدنی، دانشگاهی، بخش خصوصی و آژانس های خواهر سازمان ملل برای تعریف اصول مربوط به مسئول خبر داد. حاکمیت تصدی آب.

همکاری با یکدیگر

نانت براون، سخنگوی کنفرانس (دپارتمان ارتباطات جهانی سازمان ملل متحد)، از چگونگی همکاری این دو آژانس در جهت اهداف برنامه اقدام آب پرسید. گروسی گفت که فائو و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شرکای دیرینه در این زمینه‌ها بوده‌اند و در واقع، آنها تنها دو سازمان بین‌المللی هستند که مرکز کاری مشترک، در این مورد برای تکنیک‌های هسته‌ای در غذا و کشاورزی دارند.

آقای دکتر توضیح داد: “ما از همان ابتدا به رابطه غیرقابل تفکیک بین انرژی و غذا پی بردیم.” گروسی و مرکز مشترک، که در آن کارشناسان فائو و آژانس بین المللی انرژی اتمی در کنار هم کار می کنند، با هدف کمک به امنیت غذایی جهانی و توسعه پایدار کشاورزی در سراسر جهان است.

برای مثال، زمانی که فائو روی تقویت آبیاری و سایر تکنیک های کشاورزی کار می کرد، آژانس بین المللی انرژی اتمی روی محصولات مقاوم به خشکی کار کرد. تمام این کارها برای اطمینان از عدم وجود اثرات منفی زیست محیطی انجام می شود. ما در حال ارائه راه حل هایی برای مشکلات عینی هستیم.»

Julissa Lara

متفکر متواضعانه فروتن. گیمر. کارآفرین. طرفدار رسانه های اجتماعی آزاد.

تماس با ما