آنجلو موزیلو، که غول وام مسکن او در یک خانه سقوط کرد، در 84 سالگی درگذشت.

آنجلو موزیلو، بنیانگذار کانتری واید فایننشیال که رهبری صعود سریع این غول وام دهنده و سپس فروپاشی آن در طول بحران مالی سال 2008 را بر عهده داشت، روز یکشنبه درگذشت. او 84 سال داشت.

در بیانیه ای توسط بنیاد خانواده موزیلو، سازمان خیریه خانواده، درگذشت او در منطقه سانتا باربارا، کالیفرنیا، اعلام شد. علتی را مشخص نکرد.

در دوره پیش از بحران مسکن، زمانی که مقررات مالی ضعیف‌تر وام دهندگان را قادر می‌سازد تا محصولات وام مسکن پرخطر را به طور تهاجمی به صاحبان خانه‌های بالقوه بفروشند، نقش مهمی در دوران پیش از بحران مسکن داشت که به حباب قیمت مسکن کمک کرد. این انفجار، در سال 2008، زمانی که ارزش مسکن سقوط کرد، اقتصاد ایالات متحده را وارد یک رکود طولانی مدت کرد.

آقای. موزیلو، که پسر یک قصاب برونکس بود و در دانشگاه فوردهام کار می کرد، به یکی از شناخته شده ترین مدیران مرتبط با بحران تبدیل شد. او با انگیزه شروع ساده خود، کانتری واید را به یکی از بزرگترین وام دهندگان وام مسکن کشور در اوایل دهه 2000 تبدیل کرد. اما او هنوز راضی نبود: او می خواست که شرکت به 30 تا 40 درصد از سهم بازار دست یابد، بسیار بیشتر از هر وام دهنده ای که به دست آورده است.

کانتری‌واید شروع به فروش وام‌های مسکن پیچیده به صاحبان خانه‌های بالقوه با مشخصات مالی ضعیف‌تر کرد، گروهی که اغلب به عنوان وام‌گیرندگان «زیبا» شناخته می‌شوند. این وام ها نیاز به پول اندک یا بدون نیاز داشت و بسیاری از وام گیرندگان را در خانه هایی قرار داد که در غیر این صورت قادر به پرداخت آن نبودند. بسیاری از این وام ها که به عنوان وام های بدون سند شناخته می شوند، نیازی به تأیید درآمد ندارند.

این فرهنگ فروش برو به رشد و سود شرکت منجر شد اما در نهایت منجر به سقوط آن شد. با سقوط بازار مسکن و افزایش نکول وام گیرندگان، شیوه های وام دهی کشور تحت نظارت قانونگذاران، تنظیم کننده ها و حامیان مصرف کننده قرار گرفت.

فشارهای مالی شروع به افزایش کرد و شرکت مستقر در کالاباساس، کالیفرنیا، در غرب لس آنجلس، توسط بانک آمریکا در سال 2008 به قیمت فروش آتش 4 میلیارد دلار خریداری شد. اما این خرید به بانک آمریکا میلیاردها هزینه قانونی و سایر هزینه‌هایی که به ارث برده بود تحمیل کرد.

در آن زمان، نزدیک به 150 وام مسکن شکست خورده بودند، که بسیاری از آنها توسط مؤسسات سالم تر تصاحب شده بودند.

آقای. موزیلو که با لباس‌های شفاف و برنزه‌اش قابل تشخیص بود، در تمام مدت مصیبت به دفاع از شرکتش ادامه داد. او در سپتامبر 2010، بیش از دو سال پس از خرید این شرکت توسط بانک آمریکا، به بازرسان کنگره گفت: “Countrywide یکی از بزرگترین شرکت ها در تاریخ این کشور بود.”

رگولاتورها برداشتی کاملاً متفاوت داشتند. در اکتبر 2010، آقای. موزیلو با پرداخت 22.5 میلیون دلار برای رفع اتهامات فدرال مبنی بر گمراه کردن سرمایه گذاران در مورد سبد وام پرخطر کانتری واید موافقت کرد. در آن زمان، تسویه حساب بزرگترین جریمه ای بود که کمیسیون بورس و اوراق بهادار علیه یکی از مدیران ارشد یک شرکت سهامی عام وضع کرد.

به عنوان بخشی از معامله، آقای موزیلو، که تخلفات خود را اعتراف یا رد نکرد، موافقت کرد که 45 میلیون دلار از “معاید غیرقانونی” را برای تسویه معاملات داخلی و سایر اتهامات از دست بدهد.

آنجلو رابرت موزیلو، بزرگترین فرزند از پنج فرزند، در دسامبر متولد شد. 16، 1938، در برانکس، جایی که او بزرگ شد. طبق مشخصات عضوش در انجمن هوراتیو الجر، زمانی که حدود 12 سال داشت، شروع به کمک به پدرش، رالف موزیلو، در قصابی، تمیز کردن زمین و بریدن جوجه ها کرد.

در زمانی که 14 ساله بود، اولین شغل خود را در صنعت مالی داشت و به عنوان یک پسر پیام رسان برای یک شرکت وام مسکن در منهتن کار می کرد.

او بیش از 50 سال با فیلیس (Ardese) Mozilo ازدواج کرد. او در سال 2017 درگذشت. پنج فرزندشان، کریستی موزیلو لارسن و دیوید، الیزابت، اریک و مارک موزیلو به یادگار مانده است. و 11 نوه

آقای. موزیلو گفت زمانی که بسیاری از وام دهندگان دیگر درگیر بودند، به‌طور ناعادلانه به‌عنوان شرور بحران مسکن به تصویر کشیده شد، دیدگاهی که توسط خانواده‌اش تکرار شد.

اریک موزیلو در پستی در لینکدین در روز سه شنبه گفت: فارغ از اینکه افراد خارج از صنعت ممکن است این مرد را چگونه درک کنند، خودی ها می دانند که او چه نیروی باورنکردنی بود.

او طی تماس تلفنی افزود: «او پدری عالی و یک اسطوره در صنعت وام مسکن بود.

آقای. موزیلو و شریکش، دیوید لوب، که در سال 2003 درگذشت، شرکت Countrywide را در سال 1969 با 500000 دلار راه اندازی کردند. طی چند دهه، این شرکت از یک وام دهنده خانه محافظه کار، که در اصل در نیویورک مستقر بود، به بزرگترین وام دهنده مسکن در ایالات متحده تبدیل شد. تا سال 2007، 900 دفتر و 200 میلیارد دلار دارایی داشت و در آن سال 500 میلیارد دلار وام دریافت کرد.

در اوایل دهه 1990، پس از اینکه داده های دولتی نشان داد وام دهندگان به طور نامتناسبی از وام گیرندگان اقلیت برای وام مسکن رد می کنند، Countrywide شاهد یک بازار دست نخورده بود و شروع به ارائه وام های بیشتری در جوامع کم درآمد و اقلیت کرد.

«اولین بار که وام ها را به دفتر آوردم، گفتند: دیوانه ای، دیوانه ای، این کار را نکن. دلیلی وجود دارد که چرا ما این افراد را رد می کنیم. موزیلو بعداً به کمیسیون کنگره برای بررسی بحران گفت. او گفت که افسران وام “دستورالعمل های بسیار ثابت و غیرقابل انعطافی داشتند.”

همانطور که او می دید، کانتری واید به از بین بردن موانع نژادی و اقتصادی برای مالکیت خانه کمک می کرد.

بنابراین او کارکنان را تحت “آموزش حساسیت” قرار داد و کارمندان سیاه پوست و اسپانیایی تبار بیشتری را استخدام کرد. به گفته آقای کانتری، به زودی به ازای هر دو درخواست بررسی شده، یک وام را تایید کرد. موزیلا. قبلاً به ازای هر چهار درخواست یک وام تصویب می کرد. او گفت که وام های جدید “بازده”.

اما آن اجرا دوام نیاورد. در سال 2006، آقای طبق ایمیل‌های داخلی Countrywide که توسط SEC در سال 2009 منتشر شد، موزیلو برخی از وام‌های پرریسک‌تر شرکت را «سم» توصیف کرد. او در یک ایمیل نوشت: «در تمام سال‌هایی که در این تجارت بودم، هرگز محصولی سمی‌تر از این ندیده‌ام».

بیش از یک دهه بعد، آقای موزیلو به یاد می آورد که آن دوره چقدر برای خانواده اش سخت بود، اما همچنان در یک کنفرانس مالی در لاس وگاس از میراث خود و شرکتش دفاع کرد.

بر اساس گزارش CNBC در سال 2019، او گفت: “البته این من را آزار می دهد.” «این روی شهرت من تأثیر گذاشت، روی خانواده ام تأثیر گذاشت، تأثیر عمیقی بر کل زندگی من گذاشت. پس اهمیت دادم بعد سالها گذشت و همسرم از دنیا رفت و من 80 ساله شدم و حالا برایم مهم نیست. چیزهای دیگری در زندگی مهمتر است.»

بن پروتس گزارش کمک کرد

Markus Bennett

مشکل ساز هیپستر پسند. متعصب غذا موزیکال. علاقه مندان به سفر. طرفدار زامبی برنده جایزه

تماس با ما