آمریکا بسته تسلیحاتی 1.1 میلیارد دلاری برای تایوان را تصویب کرد که خشم چین را برانگیخت

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

ایالات متحده روز جمعه یک بسته تسلیحاتی 1.1 میلیارد دلاری برای تایوان اعلام کرد و متعهد شد که با افزایش تنش ها با پکن که به واشنگتن درباره “اقدامات متقابل” هشدار داده است، به تقویت دفاعی جزیره ادامه دهد.

این فروش یک ماه پس از آن صورت می‌گیرد که نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، از دموکراسی خودمختار بازدید کرد و چین را واداشت تا نمایش قدرتی را به نمایش بگذارد که می‌تواند یک اقدام آزمایشی برای تهاجم آینده باشد.

این بسته – بزرگترین بسته برای تایوان که در زمان ریاست جمهوری جو بایدن تصویب شد – شامل 665 میلیون دلار برای حمایت پیمانکاران برای حفظ و ارتقای سیستم هشدار اولیه راداری Raytheon است که از سال 2013 در حال کار است و به تایوان در مورد حمله‌های احتمالی هشدار می‌دهد.

تایوان همچنین 355 میلیون دلار برای 60 موشک Harpoon Block II هزینه خواهد کرد که می توانند کشتی های ورودی را در صورت حمله از طریق آب توسط چین ردیابی و غرق کنند.

این قرارداد همچنین شامل 85.6 میلیون دلار برای بیش از 100 موشک سایدوایندر است که پایه اصلی ارتش های غربی برای قدرت شلیک هوا به هوا آنهاست.

چانگ تون هان، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری تایوان در بیانیه ای از حمایت مستمر ایالات متحده از امنیت و دفاع این جزیره تشکر کرد.

او گفت: «این فروش تسلیحات نه تنها به سربازان ما کمک می‌کند تا با اجبار منطقه خاکستری مبارزه کنند، بلکه توانایی‌های هشدار اولیه جزیره در برابر موشک‌های بالستیک دوربرد را نیز افزایش خواهد داد.»

اعلام این فروش یک روز پس از آن صورت می گیرد که نیروهای تایوانی یک پهپاد تجاری ناشناس را در میان سیل ناگهانی تهاجمات مرموز که پس از نمایش قدرت قبلی پکن که گفته بود موشک های بالستیک را بر فراز پایتخت تایپه شلیک کرده است، این جزیره را منقلب کرده است.

چین که تایوان را بخشی «غیرقابل تفکیک» از قلمرو خود می‌داند، از ایالات متحده خواست تا فروش تسلیحات خود را «فوراً لغو» کند.

لیو پنگیو، سخنگوی سفارت چین در واشنگتن گفت: «این سیگنال‌های اشتباهی به نیروهای جدایی‌طلب «استقلال تایوان» می‌فرستد و روابط چین و آمریکا و صلح و ثبات در سراسر تنگه تایوان را به شدت به خطر می‌اندازد.

وی افزود: چین قاطعانه اقدامات متقابل مشروع و ضروری را با توجه به پیشرفت اوضاع انجام خواهد داد.

“ضروری” برای تایوان

سخنگوی وزارت امور خارجه که این فروش را تایید کرد، گفت که این بسته “برای امنیت تایوان ضروری است” و تاکید کرد که ایالات متحده هنوز فقط پکن را به رسمیت می شناسد و نه تایپه.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «ما از پکن می‌خواهیم فشار نظامی، دیپلماتیک و اقتصادی خود علیه تایوان را متوقف کند و در عوض وارد گفتگوی معنادار با تایوان شود».

سخنگوی تایوان که خواست نامش فاش نشود، در راستای پروتکل گفت: این فروش‌ها «موارد معمولی برای حمایت از تلاش‌های مستمر تایوان برای مدرن‌سازی نیروهای مسلحش و حفظ قابلیت دفاعی معتبر هستند».

“ایالات متحده به حمایت از حل مسالمت آمیز مسائل بین تنگه، مطابق با خواسته ها و بهترین منافع مردم در تایوان ادامه خواهد داد.”

این فروش به تأیید کنگره ایالات متحده نیاز دارد، زیرا تایوان از حمایت قوی در سراسر خطوط حزبی برخوردار است.

قبل از سفر پلوسی، که در ردیف دوم کاخ سفید قرار دارد، مقامات بایدن بی سر و صدا به چین این موضوع را مطرح کردند که او نماینده سیاست دولت نیست، زیرا کنگره یک شاخه جداگانه و برابر از دولت است.

در مقابل، تأیید تسلیحات به وضوح از سوی دولت بایدن صادر شده است، اگرچه با فروش از سال 1979، زمانی که ایالات متحده به رسمیت شناختن پکن را تغییر داد، اما با حفظ ظرفیت تایوان برای دفاع از خود موافقت کرد، مطابقت دارد.

به نظر می رسد بایدن در سفری به توکیو در ماه مه با گفتن اینکه ایالات متحده مستقیماً از تایوان دفاع می کند، سیاست های دهه ها ایالات متحده را شکست، اگرچه دستیارانش بعداً از اظهارات او عقب نشینی کردند و اصرار داشتند که سیاست ایالات متحده عمداً مبهم است.

چین تایوان را استانی می داند که در صورت لزوم به زور در انتظار اتحاد مجدد است. ناسیونالیست های چین در سال 1949 پس از شکست در جنگ داخلی در سرزمین اصلی، یک دولت رقیب را در تایوان تأسیس کردند، اگرچه این جزیره از آن زمان به یک دموکراسی پر جنب و جوش و مرکز فناوری بزرگ تبدیل شده است.

تهاجم روسیه به اوکراین سوالات فزاینده ای را در مورد اینکه آیا چین ممکن است در تایوان نیز پیروی کند و آیا این جزیره برای دفاع از خود مجهز است یا خیر، ایجاد کرده است.

بیل برنز، رئیس سیا در ماه جولای گفت که شی جین پینگ، رئیس جمهور چین همچنان مصمم به اعمال کنترل بر تایوان است، اما مشکلات روسیه در اوکراین ممکن است پکن را وادار کرده باشد که منتظر بماند و مطمئن شود که مزیت نظامی قاطعانه ای خواهد داشت.

(AFP)

Cole Rasmussen

متخصص ترم بیکن عاشق معمولی قهوه. علاقه مند به مسافرت هاردکور ماون اینترنتی جذاب و ظریف. دانشجو.

تماس با ما