آتش بازی 4 جولای می تواند به نگرانی های کیفیت هوا و آتش سوزی بیافزاید

رویه آتش بازی آمریکا در 4 ژوئیه به اولین جشن روز استقلال در فیلادلفیا در سال 1777 بازمی گردد. امروزه، این سنت محبوبی است که جایگزین کردن آن تقریبا غیرممکن به نظر می رسد.

اما با توجه به نگرانی‌ها در مورد کیفیت هوا، آتش‌سوزی‌های جنگلی و زنجیره تامین، برخی شهرها دقیقاً این کار را انجام می‌دهند.

امسال سالت لیک سیتی برای جلوگیری از بدتر شدن کیفیت هوا و ایجاد آتش سوزی های بیشتر، آتش بازی های خود را با نمایشگرهای پهپادهای رقص همزمان جایگزین می کند. بولدر، کولو، به پهپادها نیز روی می‌آورد و مینیاپولیس لیزر را انتخاب می‌کند، صرفاً به این دلیل که منبع این فناوری‌ها در سال‌های اخیر آسان‌تر از آتش‌بازی بوده است.

و از آنجایی که هفته گذشته دود آتش‌سوزی از کانادا دوباره بخش زیادی از ایالات متحده را پوشانده بود، مقامات شهر نیویورک بحث کردند که آیا آتش‌بازی در روز چهارم برگزار شود یا خیر، اما از دوشنبه شب، آنها را لغو نکردند.

در سراسر مرز، مونترال آتش بازی روز اول ژوئیه کانادا را به دلیل کیفیت پایین هوا ناشی از بیش از 100 آتش سوزی در سراسر کبک لغو کرد.

گریس تی لوئیس، اپیدمیولوژیست در صندوق دفاع از محیط زیست که متخصص در آلودگی هوا و بهداشت عمومی است، گفت: «آنها قطعاً منابع موجود آلودگی هوا را ترکیب خواهند کرد.

آتش بازی باعث ایجاد یک موج در شکلی از آلودگی هوا به نام ذرات معلق می شود، همان نوع آلودگی که از دود آتش سوزی افزایش می یابد. در حالی که تحقیقات زیادی در مورد خطرات آتش بازی به طور خاص انجام نشده است، ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون (حدود یک 30 عرض موی انسان) وارد ریه ها و جریان خون افراد می شوند و باعث مشکلات تنفسی و التهاب می شوند. کودکان، افراد مسن و کسانی که دارای شرایط سلامتی موجود مانند آسم و بیماری مزمن قلبی هستند باید مراقبت های ویژه ای داشته باشند. تی لوئیس گفت.

او توصیه کرد: «از راه دور تماشاش کنید. “هر چه نزدیکتر باشید، قرار گرفتن در معرض ذرات معلق بیشتری خواهید داشت.”

دکتر. تی لوئیس افزود: از زمان شیوع ویروس کرونا، افراد بیشتری ممکن است در برابر آلودگی هوا آسیب پذیرتر باشند، به ویژه افرادی که از کووید طولانی مدت یا عوارض قلبی در نتیجه عفونت خود رنج می برند. او گفت، برای کسانی که مصمم به تعمیرات آتش‌زای خود هستند، پوشیدن همان ماسک‌های صورت N95 که در برابر ویروس محافظت می‌کند، یکی از راه‌های محافظت از خود در برابر دود و آلودگی هوا است.

بر اساس مطالعه سال 2015 توسط اداره ملی اقیانوسی و جوی، در 4 و 5 ژوئیه، سطح ذرات ریز در سراسر کشور به طور متوسط ​​42 درصد افزایش یافت. در کنار جشن آتش بازی، آلودگی ذرات معلق می تواند تا 370 درصد افزایش یابد.

این سطوح اغلب از حد مجاز توسط آژانس حفاظت از محیط زیست برای کیفیت هوای روزانه در فضای باز فراتر می رود، اما دولت های محلی، ایالتی و قبیله ای معمولاً مجازند رویدادهای یکبار مصرف مانند آتش بازی و همچنین آتش سوزی های جنگلی را به عنوان “رویدادهای استثنایی” علامت گذاری کنند. و از نقض رسمی استانداردهای ملی هوا خودداری کنید.

دیان سیدل، نویسنده این مطالعه در سال 2015 و دانشمند بازنشسته اقلیمی NOAA، گفت که کشورهای دیگر شاهد افزایش‌های مشابهی در آلودگی هوا در تعطیلات بزرگ خود هستند.

آلودگی هوای پس‌زمینه ناشی از دود آتش‌سوزی‌های جنگلی قطعاً چیزی است که شهرها باید به هنگام برنامه‌ریزی آتش بازی یا جشن‌های جایگزین مانند نمایش‌های هواپیماهای بدون سرنشین در نظر بگیرند. سیدل گفت. او می‌گوید: «شاید راه‌هایی وجود داشته باشد که در مهمانی‌ها فقیر نباشیم، اما همچنان چیزی زیبا در آسمان داشته باشیم که بتوان به آن نگاه کرد و باعث آلودگی زیادی نشد.»

آتش بازی علاوه بر آلودگی هوا، خطرات دیگری نیز دارد. سگ ها و سایر حیوانات خانگی خانگی از 4 جولای متنفر هستند و بسیاری از جوامع انسانی و پناهگاه های حیوانات خود را برای هجوم حیوانات خانگی گم شده یا فراری پس از تعطیلات آماده می کنند. آتش بازی منجر به مشکلاتی برای حیوانات وحشی نیز می شود. مطالعه‌ای در سال 2022 روی غازهای وحشی در اروپا نشان داد که در طول مهاجرت‌های طولانی مدت، بسیاری از پرندگان محل خواب خود را در شب سال نو رها کردند.

طبق گزارش کمیسیون ایمنی محصولات مصرفی ایالات متحده، در سال 2022، آمریکایی ها حدود 10200 آسیب ناشی از آتش بازی و 11 مورد مرگ گزارش شده اند. بسیاری از جراحات ناشی از ترقه ها و جرقه های کوچکتر است که توسط مردم در خانه منتشر می شود، نه در نمایش های بزرگ عمومی یا تجاری.

اما هجوم آدرنالین ناشی از جرقه‌ها، سوت‌ها و بوم‌ها و کمی خطر، که از نظر اجتماعی برای یک روز قابل قبول است، دقیقاً به همین دلیل است که بسیاری از مردم آتش بازی را دوست دارند. حتی دکتر تی لوئیس گفت که فرزندانش آتش بازی های کوچکی را در 4 ژوئیه در خانه پدربزرگ و مادربزرگشان به راه انداختند، جایی که آنها از نظر قانونی مجاز هستند.

او و دکتر سیدل نمی خواهد جشن تعطیلات را متوقف کند. آنها صرفاً از مردم می خواهند که احتیاط کنند و جایگزین هایی را در نظر بگیرند.

در پایان، آتش بازی تعطیلات منجر به تنها چند روز آلودگی هوا به خصوص قابل مشاهده می شود. در سراسر کشور و در سراسر جهان، جوامع روزانه یا فصلی با هوای کمتر قابل مشاهده اما همچنان ناسالم ناشی از مواردی مانند ترافیک وسایل نقلیه، آلودگی صنعتی و آتش‌سوزی‌های جنگلی سروکار دارند.

در سال جاری، EPA پیشنهاد تقویت استاندارد کیفیت هوا برای ذرات ریز را برای محافظت بهتر از سلامت عمومی داد، اما گفت که همچنان اجازه می دهد تا “رویدادهای استثنایی” مورد توجه ویژه قرار گیرد.

Tiana Fitzpatrick

دوست حیوانات در همه جا. متخصص موسیقی برنده جایزه. کافه قهوه. ارتباط دهنده. کاوشگر. متعصب الکل

تماس با ما