раз газивание gangіvt bankіha dr bazar maskon!

فرارو- با توجه به آمار و ارقامی که بانک های دولتی و خصوصی در سامانه منتشر کرده اند، در سال گذشته حدود 91 هزار میلیارد تومان در بازار مسکن سرمایه گذاری کرده اند که این آمار مورد انتقاد کارشناسان اقتصادی قرار گرفته است. زیرا بانک ها به جای استفاده از منابع خود برای ارائه تسهیلات، در بازارهای املاک و مستغلات مانند بورس سرمایه گذاری می کنند.

بر اساس این گزارش، کارشناسان اقتصادی بر این باورند که کارکرد اصلی بانک، انجام فعالیت های مالی است نه سرمایه گذاری، اما با توجه به شرایط اقتصاد ایران، بانک ها مجبور هستند برای حمایت از سپرده گذاران خود منابعی را برای پرداخت سود به سپرده گذاران خود تامین کنند. وضعیت نارضایتی خودشان را در بازار سرمایه گذاری می کنند تا بتوانند به زندگی خود ادامه دهند.

این در حالی است که تولید مولد در کیشور به اندازه ای نیست که بانک ها با سرمایه گذاری در تولید و تامین مالی این بخش سود قابل توجهی کسب کنند، بلکه در حال وقوع هستند.

در حال حاضر بازار مسکن در کشور با تجارت گره خورده است و بیشتر این تجارت توسط بانک ها در بازار مسکن انجام می شود، زیرا هیچ فعالیت دیگری به اندازه حوزه نفت، گاز و انرژی سودآور نیست و در گذشته چهار دهه اقتصاد ایران جای دیگری برای فروش اقتصاد نیست.

raz capilyaciya genguft bankіha dr Bazar Maskon!بانک ها برای کسب سود در بازار حضور دارند
مرتضی افغان کارشناس مسائل اقتصادی گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه در شرایط اقتصادی فعلی بانک‌ها به دنبال سود بیشتر هستند، گفت: با توجه به اینکه سرمایه‌گذاری در بخش تولیدی کیشور سودآور نیست، طبیعتاً بانک‌ها در بخش‌هایی که سود دارند سرمایه‌گذاری خواهند کرد. که در این زمینه عمدتاً بخش‌های غیرمولد اقتصاد کیشور که درگیر تجارت و سفته‌بازی هستند، مورد توجه بانک‌ها قرار می‌گیرند. مسکن خوب از جمله بازارهایی است که با نرخ سود بسیار بالایی برای بانک ها مواجه است.»

وی افزود: با توجه به شرایطی که امروز اقتصاد ایران با آن مواجه است، برخی از بانک ها نیز مسئول برخی تخلفات هستند و این موضوع از سوی دیگر بر نظام اقتصادی کشور تأثیر مخربی گذاشته است. به دلیل اینکه بانک مرکزی نمی تواند باید نظارت مناسبی بر نظام بانکی داشته باشد، شاهد آن هستیم.

افگاه با اشاره به اینکه بانک ها املاک و مستغلات زیادی در اختیار دارند، گفت: همانطور که گفته شد به دلیل بهره وری بسیار پایین، بانک ها علاوه بر امور بانکی، اقدام به خرید ملک نیز می کنند که از یک سو باعث شده است. باعث افزایش قیمت مسکن شد و از سوی دیگر منابع بانک ها نیز به نوعی قفل خواهد شد. بنابراین تا زمانی که وضعیت اقتصاد کلان کیشور تغییر نکند، بانک ها برای سودجویی و بقای خود به این رفتار ادامه می دهند.

این مدرس دانشگاه افزود: سال هاست که نظام اقتصادی ایران با مشکلات عدیده ای مواجه است و تا زمانی که تفکر اقتصادی حاکم بر کشور تغییر نکند، نمی توان انتظار داشت که وضعیت بانک ها نیز تغییر کند و در فضای کارگزاری قرار گرفته است. متأسفانه بانک ها نیز به این فضا کمک می کنند، این امر نیز با حضور گسترده بانک ها در بازار املاک و همچنین حضور بانک ها انجام می شود.

وی ادامه داد: باید به نوعی ساختارهای اقتصادی در کیشور با تغییرات اساسی مواجه شود و تفکر حاکم بر مدیریت اقتصاد کیشور متحول شود و طی دهه های گذشته واردات نفت پوششی برای ناکارآمدی های اقتصادی بوده است، اما در در چند سال گذشته به دلیل تشدید تحریم ها و عدم فروش نفت، کیشور گرفتار مشکلات اقتصادی زیادی شده است که قطعا بر حجم ناآرامی ها در این زمینه افزوده خواهد شد.

عافقه گفت: برای کنترل فساد در ساختار نهادی کیشور، نظام اداری باید با اصلاحات اساسی مواجه شود. در حال حاضر بدیهی است که اقتصاد عریض و طویل دولتی و عملا مولد نمی تواند کار کند و بیشتر سرمایه به سمت اقتصاد تاریک می رود که اصلا نظارتی بر آن نیست. بنابراین در وهله اول باید یک جراحی عمیق در زمینه سازه ها و تخت ها انجام شود و سپس نظام شایسته سالاری برای تصدی پست های مدیریتی ایجاد شود. در غیر این صورت وضعیت فعلی ادامه خواهد داشت.»

raz capilyaciya genguft bankіha dr Bazar Maskon!بانک ها برای جبران زیان خود در مسکن سرمایه گذاری می کنند
مسعود دانشمند کارشناس مسائل اقتصادی گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه در حال حاضر کارایی بخش های مختلف اقتصادی به هیچ وجه قابل مقایسه نیست، گفت: با توجه به اینکه امروزه سرمایه گذاری در بخش تولید بازدهی بسیار پایینی دارد که حتی به 10 درصد هم نمی رسد. نمی توان انتظار داشت که بانک ها در ارائه تسهیلات سخاوتمندانه به تولید سخاوتمندانه با جدیت عمل کنند.

وی افزود: ماهیت خود بانک سودجویی است و با توجه به اینکه به دنبال سود بیشتر است در بازار سرمایه گذاری می کند به نوعی می توان گفت بانک از خرید و فروش سود کرده است. اموال نشان می دهند، به همین دلیل شاهد هستیم که بانک ها تنها در سال گذشته حدود 91 هزار میلیارد تومان در بازار مسکن سرمایه گذاری کردند.

خردمند گفت: وقتی بانک به یک شرکت تولیدی وام می دهد، اگر کارخانه نتواند تسهیلات را پس بدهد، بانک نمی تواند کارخانه را تعطیل کند و کارگران را بیکار کند، بنابراین در اعطای تسهیلات، تولید را می دهد و می دهد. اما از سوی دیگر حضور در بازارهایی مانند مسکن که در میان مدت سود بدون بهره و بدون ریسک برای بانک ها دارد، موقعیتی بی دردسر برای کسب و کار با بازدهی متناسب است. به نرخ تورم به همین دلیل در بازار با بانک های رنگی شهید حضور می مانیم.

این کارشناس در تشریح مسائل اقتصادی گفت: بانک ها اقدام به خرید املاک مسکونی و تجاری می کنند و پس از جهش های دوره ای قیمت، آن املاک را با نرخ سود قابل توجهی می فروشند و با همان ابزار مجددا در بازار مسکن سرمایه گذاری می کنند. ، این علاقه را در صورت های مالی خود نیز منعکس می کنند که نشان می دهد بانک سود کرده است اما در عمل این سود زیان بانک را پوشش می دهد بنابراین این چرخه بانک ها مدام در بازار مسکن تکرار می شود.

Drake Beck

کارشناس سفر. خالق دوستانه نویسنده هیپستر دوست. دانش آموز عمومی.

تماس با ما